امام زمان از نسل کیست؟
ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: امام زمان از نسل کیست؟ ،آیا مهدى از نسل امام حسن مجتبى ،سلمان فارسى به پا خاست ،وَمِنّا مَهْدِىُّ هذِهِ الأُمَّه

سؤال: آیا مهدى از نسل امام حسن مجتبى (علیه السَّلام) نیست؟

پاسخ: روایاتى که در خصوصیات حضرت مهدى (علیه السَّلام) وارد شده، تصریح مى کند که او از فرزندان حسین بن على (علیمها السَّلام) است. در این مورد به دو روایت از طریق اهل سنت اکتفا مى کنیم:

1. حذیفه بن یمان که از اصحاب رسول خداست مى گوید: رسول گرامى (صلَّى اللّه علیه و آله و سلَّم) خطبه اى براى ما خواند و در آن خطبه چنین گفت:

 «لَوْ لَمْ یَبْقِ مِنَ الدُّنْیا إِلّا یَوم واحِد لطوّل اللّهُ عزّ وجلّ ذلک الیَومَ حتّى یَبْعَثَ فیهِ رَجُلًا مِنْ وُلْدِى إِسْمهُ إِسْمِى».

 «اگر از عمر دنیا جز یک روز نمانده باشد، خدا آن روز را چنان طولانى مى کند تا مردى از فرزندان مرا برانگیزد که نام او نام من است».

در این هنگام سلمان فارسى به پا خاست و گفت: «اى رسول گرامى! از نسل کدام یک از فرزندان توست؟» پیامبر فرمود:

 «هُوَ مِنْ وُلْدى هذا، وضربَ بِیدِهِ عَلى الحُسَینِ».

 «او از نسل این فرزندم است، و دست خود را به حسین بن على زد». (1)

1. عقدالدرر، یوسف بن یحیى مقدسى شافعى، ص 24 و 25.

محمد بن یوسف کنجى شافعى با سند خود از ابوسعید خدرى نقل مى کند که پیامبر (صلَّى اللّه علیه و آله و سلَّم) فرمود:

 «وَمِنّا مَهْدِىُّ هذِهِ الأُمَّه الّذى یُصلّى عِیسى خَلْفَهُ، ثُمَّ ضَرَبَ عَلى مِنْکبِ الحُسَیْن وَقَال: مِنْ هذا مَهْدِىُّ الأُمّه». (1)

 «مهدى این امت از خاندان ماست. و عیسى پشت سر او نماز مى خواند. سپس دست خود را بر شانه حسین زد و فرمود: مهدى امت از نسل این است».

کلیه کسانى که درباره حضرت مهدى کتاب مستقلى نوشته اند، بابى تحت عنوان «إنّه من ولد الحسین» گشوده اند، و کسانى که اخیراً این شایعه را پخش کرده اند که او از فرزندان حسن (علیه السَّلام) است، هدفى جز تحریف حدیث و تاریخ ندارند.

درگذشته یادآور شدیم که تعداد احادیثى که حضرتش را از فرزندان حسین مى داند 208 روایت است و با بررسى دقیق تر، چه بسا روایات بیشترى در این باره به دست آید.

از قدیم الأیام گفته اند: «أَهْلُ البَیْتِ أَدْرى بِما فِى الْبَیْتِ»، «صاحب خانه بهتر مى داند که در خانه چیست».

خاندان پیامبر که حضرت مهدى (علیه السَّلام) از آنان است، همگى او را از نسل حسین (علیه السَّلام) مى دانند.

1. البیان فى اخبار صاحب الزمان، باب 9، ص 121 و 122.

                                                                         راهنماى حقیقت، ص: 465