بسیج‏ همگانى در برابر متجاوز
ساعت ۳:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: بسیج‏ همگانى در برابر متجاوز ،فَضْلًا مِنَ اللَّهِ وَ نِعْمَهً ،اقْتَتَلُوا فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُما ،إِنْ طائِفَتانِ مِنَ الْمُؤْمِنینَ

«فَضْلًا مِنَ اللَّهِ وَ نِعْمَهً وَ اللَّهُ عَلیمٌ حَکیمٌ وَ إِنْ طائِفَتانِ مِنَ الْمُؤْمِنینَ اقْتَتَلُوا فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُما فَإِنْ بَغَتْ إِحْداهُما عَلَى الْأُخْرى فَقاتِلُوا الَّتى تَبْغى حَتَّى تَفى‏ءَ إِلى أَمْرِ اللَّهِ فَإِنْ فاءَتْ فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُما بِالْعَدْلِ وَ أَقْسِطُوا إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطینَ» (حجرات/ 9- 8)

این هم درسى است براى همه کشورهاى اسلامى، مى‏فرماید: «وَ إِنْ طائِفَتانِ مِنَ الْمُؤْمِنینَ» البته ما قبول نداریم که صدام مؤمن است. ما صدام را کافر مى‏دانیم. اما حالا بر فرض دو کشور اسلامى با هم درگیرى پیدا کردند، قرآن به تمام مسلمان‏ها مى‏گوید: «وَ إِنْ طائِفَتانِ» و اگر دو طایفه از مؤمنین‏ «اقْتَتَلُوا» به هم ریختند، محله بالا و پایین، این شهر و آن شهر، این کشور و آن کشور، اگر دو گروه از مسلمان‏ها «اقْتَتَلُوا» با هم درگیر شدند «فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُما» باقى کشورهاى اسلامى باید میانجیگرى کنند. منتهى نه به اینکه به ایران بگویند: عراق آمده است در کشورت حال با هم رفیق شوید. مى‏گویند: نگاه کنید، ببینید متجاوز کیست؟ «فان بغت»، باغى کیست؟ ظالم و متجاوز کیست؟ و «ان بغت احداهما» تا به آخر، اگر یک گروه از مسلمان‏ها قلدرى کرده است، همه بسیج شوید که قلدر را سر جایش بنشانید و یک زمانى بود که سران کشورها مى‏آمدند خدمت امام، براى واسطه گرى که بین ایران و عراق جنگ را تمام کنند. امام این آیه را مى‏فرمود: شما مسلمان هستید، قرآن به شما گفته است که دو گروه از مسلمان‏ها که بینشان جنگ شد متجاوز را شناسایى کنید و به او حمله کنید. این‏ها سرشان را پایین مى‏انداختند و مى‏رفتند. واقع این است که کشورهاى مسلمان، مسلمان نیستند و قرآن مى‏گوید، دیدند که عراق به ایران حمله کرد، دیدند دو گروه بر فرض عراق مسلمان‏ باشد، دیدند عراق بر فرض مسلمان، بر ایران قطعاً اسلامى حمله کرد، باید این‏ها دماغ صدام را به خاک بسپارند. این آیه نیزراجع به این مطلب است صحبت مى‏کند.

برنامه درسهایى از قرآن سال‏63، سیمایى‏ازقرآن(3)، ص: 9