آیا قرآن کافى نیست؟
ساعت ۱:٤٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: آیا قرآن کافى نیست؟ ،چه نیازى به امام است؟ ،قرآن، کتاب قانون است ،ما آتاکم الرّسول فخُذوه

سؤال: با وجود قرآن وکتاب آسمانى، دیگر چه نیازى به امام است؟

پاسخ: قرآن، کتاب قانون است و قانون به مفسّر و مجرى نیاز دارد. در نظام امروز جهان نیز در کنار قوّه مقنّنه، قوّه مجریه و قضائیه وجود دارد، زیرا قانون به مجرى و ضمانت اجرا نیاز دارد.

این نیاز در زمان پیامبر به دست او و پس از پیامبر توسط امامان به انجام مى‏رسد.

علاوه بر آنکه جزئیّات همه چیز مثلًا تعداد رکعات نماز یا تعداد شوطهاى طواف در قرآن ذکر نشده است و بسیارى از مطالب جزیى و مقطعى در قرآن وجود ندارد و پیامبر در زمان خود و امامان هر کدام در زمان خود، آنها را براى مردم بیان مى‏کنند.

خود قرآن مى‏فرماید: به سراغ پیامبر بروید و دستورات خود را از او بگیرید.

«ما آتاکم الرّسول فخُذوه و ما نهاکم عنه فانتهوا» «1» آنچه را پیامبر بیان مى‏کند، بگیرید و آن چه را نهى مى‏کند، رها کنید.

این آیه دلیل آن است که پیروى از سنّت نبوى واجب است. زیرا پیروى از سنت پیامبر، پیروى از خداست. «مَن یطع الرسول فقد اطاع اللّه» «2» امامت و ولایت نیز پذیرش سنت پیامبر است.

در هر حرکت مادّى یا معنوى، چند چیز مطرح است:

1- راه و مسیر.

2- وسیله و ابزار.

3- هدف و مقصد.

4- رهبر و راهنما.

و در این میان نقش راهنما از همه مهم‏تر است، زیرا که اگر او نباشد هم راه را گم مى‏کنیم و هم هدف را و هم وسیله‏ها بى‏جهت بکار مى‏افتد. امام راهنماى جامعه در حرکت به سوى خداست.

 

______________________________
(1) سوره حشر، آیه 7     (2). سوره نساء، آیه 80

اصول عقاید، استاد قرائتی ، ص: 383