مقام شهادت در مکتب اهل بیت‏
ساعت ۳:٥۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ آبان ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: مقام شهادت در مکتب اهل بیت‏ ،به مالک اشتر مى‏نویسد، ،در پایان بد بمیرد! ،خدایا توفیق به او بده که تا در راه تو شهید شود

امیرالمومنین (ع) در نامه‏اى که به مالک اشتر مى‏نویسد، مى‏گوید: امیداوارم خدا براى تو سعادت و شهادت را مقدر گرداند: «وَ أَنْ یَخْتِمَ لِى وَ لَکَ بِالسَّعَادَهِ وَ الشَّهَادَهِ» (نهج‏البلاغه، نامه 53) حضرت على مالک اشتر را خیلى دوست دارد. مى‏گوید: امیدوارم خدا برایت سعادت و شهادت رقم بزند. یعنى به او که دوستش دارد مى‏گوید: ان شاءالله در رختخواب نمیرى.

دعاى ماه مبارک رمضان را بخوانم. امام صادق (ع) مى‏فرماید: «واسألک» نکند که عمر انسان تمام شود، اما در پایان بد بمیرد! بى دین بمیرد! در خط باطل بمیرد! امام صادق در دعا مى‏فرماید: «وَ أَسْأَلُکَ أَنْ تَجْعَلَ وَفَاتِى قَتْلًا فِى سَبِیلِک» (کافى، ج 4، ص 74) خدایا من امام صادق در شب ماه رمضان از تو مى‏خواهم وقتى بناست عمرم تمام شود، وفاتم را شهادت قرار بده. باز داریم على (ع) در جاى دیگرمى گوید: «اللَّهُمَّ ارْزُقْهُ الشَّهَادَهَ فِى سَبِیلِکَ» (بحارالانوار،، ج 32، ص 403) خدایا توفیق به او بده که تا در راه تو شهید شود. عجب! امیرالمومنین هرکس را خیلى دوست دارد مى‏گوید امیدوارم در رختخواب نمیرى. و پیغمبر فرمود: و این بدان معناست که در شهدا هم رده بندى هست و همه در یک مرتبه نیستند. مهمترین شهدا آن‏ها هستند که خط شکن هستند. آن‏ها به دیگران جرأت مى‏دهند. کارساز و راه ساز هستند. حضرت على (ع) ضربت خورد و شهید شد و ما باید افتخار کنیم که کشور ایران کشور على ابن ابیطالب است و ما شیعه على ابن ابیطالب هستیم.

در پایان خاطره ناب و مهم و شیرینى از علامه امینى صاحب کتاب الغدیر دارم که برایتان نقل میکنم. ایشان یازده جلد کتاب نوشته بنام الغدیر که از مهمترین و بهترین کتاب‏هایى است که درباره تاریخ اسلام و معرفى خطوط حق و باطل نوشته شده است. دقت کنید!

                   برنامه درسهایى از قرآن  استاد قرائتی سال 65    شهیدوشهادت ص   5