مکان حضرت مهدی ( عج ) در غیبت کبری
ساعت ٦:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ فروردین ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: مکان امام ،عصرغیبت ،حضرت مهدی ( عج) ،کربلا

سؤال :

 حضرت مهدی ( عج ) در زمان غیبت کبری در چه مکانی زندگی می کند ؟

جواب : 

     اصولا  در موضوع غیبت پوشیده ماندن مکان اقامت امام ، ایجاد شک و شبهه ای  نمی کند همانطوریکه در اثبات اصل غیبت مداخله ای ندارد ؛ زمانی که غیبت شخص امام ( ع ) و مخفی بودن ایشان معقول و مطقی باشد که هست و ما بدان ایمان داریم مخفی بودن این خصوصیت به طریق اولی معقول و منطقی است  . در ضمن عدم اطلاع به مکان آن حضرت هیچ گونه نقصی بر اصل غیبت و مخفی بودن امام نخواهد داشت .

     و همچنین ندانستن مکان ایشان خللی در عقیده انسان وارد نمی کند ؛ باید بگویم خدایی که به حکمت بالغه ، قوه قاهره و مصلحت تامه خود ، امام را در پرده غیبت قرار می دهد ، قادر است مکان زندگی را کاملا طبق مصلحتی از مردم پنهان سازد .

    بر اساس احادیث ،حضر ت مهدی ( عج ) در غیبت کبری در مکان یا شهر خاصی زندگی نمی کند ،  بلکه برای انجام وظایف  و تکالیف خود به مسافرت  و انتقال از مکانی به مکان دیگر می پردازد ؛ از جمله شهرهای که مسلما به مقدم مبارکش مزین است مکه معظمه ، مدینه منوره ، کربلای معلا ،  نجف اشرف ، مسجد کوفه ، مسجد سهله ،کاظمین ، سامراء ، مشهد مقدس ، قم و...است ؛ و بعید نیست محل سکونت اصلی آن حضرت در اماکنی چون : مکه معظمه ، مدینه منوره و عتبات عالیات باشد .

برای دریافت پاسخ بیشتر به کتاب سلسله مباحثامامت و مهدویت نوشته حضرت آیة الله صافی گلپایگانی مراجعه کنید .

                                                            سلامتی امام زمان ( عج ) صلوات