آخرین اعزام‏
ساعت ۱:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: آخرین اعزام‏ ،جنگ‏افروزان داخلى ،پیامبر بیمار شد ،اسامه

در این دوران رسول خدا صلى اللّه علیه و آله دشمنان و جنگ‏افروزان داخلى را مهار کرده بود و بیشتر مردم به اسلام گرویده بودند. از این پس دیگر تهدیدات بیشتر از ناحیه شمال و روم شرقى بود. از این رو حضرت در اواسط ماه صفر سال یازدهم هجرت سپاهى فراهم کرد تا روانه روم کند. فرماندهى آن را به اسامة بن زید سپرد و مهاجر و انصار از جمله ابوبکر، عمر و ابو عبیده جرّاح در بین این سپاه بودند. چون اسامه جوان بود و بیش از هجده سال نداشت این کار بر عده‏اى گران آمد و گفتند نوجوانى را به فرماندهى بزرگان صحابه نصب کرده است.

در این ایام بود که پیامبر بیمار شد و در بستر افتاد. اما همواره بر این تأکید داشت که سپاه اسامه حرکت کند. یعقوبى 2/ 113 و شیخ مفید 98 گویند: پیوسته مى‏فرمود: «فأنفذوا جیش أسامة» سپاه اسامه را بفرستید. به نقل شهرستانى در الملل و النحل 1/ 23 مى‏فرمود: «لعن اللّه من تخلّف عنه» خدا لعنت کند کسى را که از سپاه اسامه تخلف ورزد. شیخ مفید/ 196 و ابن ابى الحدید 1/ 261 گویند: مقصود رسول خدا از این همه تأکید این بود که مدینه از وجود کسانى که طمع خلافت و ریاست داشتند و مخالف امامت حضرت بودند خالى شود و کار امامت بدون مشکل به ایشان منتقل گردد. خود على علیه السلام نیز به روایت خصال شیخ صدوق/ 371 به این امر تصریح کرده است.

ابن سعد 2/ 191 گوید: اسامه به جرف لشکرگاه سپاه اسلام آمد و در صدد حرکت بود که پیک ام ایمن رسید و خبر داد حال پیامبر دگرگون شده و رحلت آن حضرت نزدیک است.

از این‏رو اسامه و سپاه او توقف کردند و افراد بهانه‏جو از این مأموریت سرباز زدند و آرزوى رسول خدا با آن همه تأکید جامه عمل نپوشید.

                                                                             پیام آور رحمت ، ص 230