انتظار در قرآن و روایات‏
ساعت ۱:٥۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: انتظار در قرآن و روایات‏ ،ما هم منتظریم ،منتظر باشید که ،راویان شیعه و سنى

قرآن و روایات، آینده تاریخ و سرانجام کاروان بشریّت را روشن و زیبا معرّفى مى‏کند و به صاحبان ایمان بشارت مى‏دهد که حکومت زمین متعلق به آنها و مستضعفان خواهد بود، و هیچ قدرتى نمى‏تواند بر خلاف آن گام بردارد.

سپس دستور انتظار مى‏دهد و به مردم مى‏فرماید: که منتظر برقرار شدن حکومت عدل و داد، و نابودى کفر و نفاق و الحاد باشند.

قرآن مى‏فرماید: «وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصَّالِحُونَ» «1» همانا در زبور، پس از ذکر (تورات) نگاشتیم که زمین را بندگان شایسته من به ارث مى‏برند. و نیز مى‏فرماید: «وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ» «2» ما خواسته‏ایم که بر مستضعفان زمین منّت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان زمین قرار دهیم. و نیز مى‏فرماید: «یُرِیدُونَ لِیُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْکافِرُونَ» «3» مى‏خواهند نور خدا را با دهان‏هایشان خاموش کنند و خداوند تمام کننده نور خویش است هرچند کافران را خوش نیاید. و

______________________________
(1). انبیاء: 105          (2). قصص: 5         (3). صف: 8

بالاخره قرآن در یک جمله به صاحبان ایمان نوید مى‏دهد و پیروان خود را به انتظار دعوت مى‏نماید و مى‏فرماید:

«قُلِ انْتَظِرُوا إِنَّا مُنْتَظِرُونَ» «1» بگو منتظر باشید که ما هم منتظریم.

«فَتَرَبَّصُوا إِنَّا مَعَکُمْ مُتَرَبِّصُونَ» «2» منتظر باشید که ما هم با شما منتظریم.

«فَانْتَظِرُوا إِنِّی مَعَکُمْ مِنَ الْمُنْتَظِرِینَ» «3»* منتظر باشید که من هم با شما منتظرم.

این آیات، از یک جامعه سالم و آینده روشن براى انسان‏ها خبر مى‏دهد و به انتظار و صبر و شکیبائى براى فرا رسیدن آن روز مبارک دعوت مى‏نماید.

احادیث فراوانى بیانگر این است که صالحان و مؤمنان در آینده داراى یک حکومت عادلانه، و جامعه‏اى قرین با آرامش و آسایش و اقبال مردم به تقوى‏ و ایمان خواهد بود و منجى و مصلح آن، یکى از فرزندان رسول خدا یعنى مهدى آل محمّد صلى الله علیه و آله مى‏باشد و بخش عظیمى از این روایات را محدثین اهل سنت نقل نموده‏اند.

از راویان شیعه و سنى نقل شده که رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: لَوْ لَمْ یَبَقَ مِنَ الدُّنیا الَّا یومٌ واحدٍ لَطَوَّلَ اللَّهُ ذلِکَ الْیومَ حتّى‏ یَخْرُجَ رَجُلٌ مِنْ وُلدى‏ یُواطى‏ اسْمُه اسْمى‏ وَکنیتهُ کُنْیَتی‏ یَمْلَا الأَرضَ عَدلًا وَقِسطاً کما مُلِئتْ جَوْراً وظُلْماً «4» اگر از دنیا جز یک روز نماند خداوند متعال آن روز را طولانى مى‏کند تا مردى از فرزندان من بیرون آید که نامش نام من و کنیه‏اش کنیه من است، زمین را پر از عدل و داد نماید همان‏گونه که از جور و ظلم پر شده باشد.

و در روایتى دیگر رسول خدا صلى الله علیه و آله انتظار فرج را بهترین عبادت دانسته و فرموده‏اند:

أفْضَلَ الْعِبادَةِ انْتِظارُ الْفَرَجِ‏ «5»

______________________________
(1). انعام: 158       (2). توبه: 52                   (3). اعراف: 78

(4). امامت و مهدویت: ص 384    (5). کمال الدین: ج 1، ص 537

 

دوازده گفتار درباره حضرت مهدى ع، ص:180 -  181