هوس رانى‏ .........
ساعت ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: هوس رانی مردان و زنان ،نگاه به قصد لذت ،عفت زنان و مردان ،رابطه نامشروع مردی با زنی

 

اسلام، به زنان و مردان سفارش مى‏کند که از چشم‏ چرانى‏ و نگاه به نامحرم به قصد لذت خوددارى کنند و علاوه بر آن به زنان توصیه مى‏کند که خود را از نامحرمان بپوشانند و در اجتماع به جلوه‏گرى و دلربایى نپردازند.

امام صادق علیه السلام فرمود: چه بسا نگاهى کوتاه که حسرت و پشیمانى طولانى را به دنبال دارد. «کم من نظرةٍ اورثت حسرةً طویلة» «2»

و در حدیث دیگرى فرمودند: نسبت به زنان مردم عفاف داشته باشید تا عفت زنان شما حفظ شود. «عفّوا عن نساء الناس یعفّ عن نساءکم» «3»

در روایات آمده است که در زمان حضرت داود علیه السلام، مردى با زنى رابطه نامشروع داشت.

خداوند به آن زن الهام کرد که به مرد بگوید: هر وقت متعرّض زنى شوى، مردى هم متعرّض زن تو خواهد شد. هنگامى که آن مرد به خانه بازگشت، غریبه‏اى را نزد همسر خود یافت. او را دستگیر و نزد حضرت داود آورد و شکایت کرد. خداوند به حضرت داود وحى کرد که به او بگو:

از هر دست بدهى، از همان دست مى‏گیرى. «4»

3. بى‏توجّهى زن و مرد به نیازهاى یکدیگر

پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله مى‏فرمایند: در پیشگاه خداوند متعال نشستن مرد نزد همسرش، از اعتکاف در مسجد من محبوب‏تر است. «جلوس المرء عند عیاله احبُّ الى اللّه تعالى من‏

______________________________
(1). میزان الحکمة، حدیث 5103.     (2). کافى، ج 5، ص 559.

(3). امالى شیخ صدوق، ص 238.     (4). من لایحضره الفقیه، ج 4، ص 22.

تفسیر نور(10جلدى)، ج‏10، ص: 98