آیه اکمال دین‏
ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: روز بعثت ،روز هجرت ،روز پیروزی ،روز فتح مکه

«... الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذینَ کَفَرُوا مِنْ دینِکُمْ فَلا تَخْشَوْهُمْ وَ اخْشَوْنِ الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتى وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً ...» مائده/ 3

امروز کافران از دین شما مأیوس شدند، پس از آنان نهراسید و از من پروا داشته باشید. امروز دین شما را

کامل کردم و نعمتم را بر شما تمام ساختم و اسلام را به عنوان دین براى شما پسندیدم.

این جملات در میان آیه‏اى قرار گرفته که آغاز و پایان آن مربوط به خوردنى‏هاى حرام همچون گوشت مردار و خوک است. اما روشن است بیان این مطالب که قبلا نیز در قرآن آمده بود: (در سوره هاى انعام، بقره و نحل)، حرف تازه‏اى نیست و موجب اکمال و اتمام دین نمى‏شود، بلکه برخى چیزها باید تکرار شوند تا مؤثر واقع شوند.

اما این چه روزى است که داراى چنین ویژگى‏هاى مهمى مى‏باشد؟

روزهاى عمر شریف پیامبر اکرم را بررسى مى‏کنیم.

ایشان در 40 سالگى به پیغمبرى مبعوث شد و در 63 سالگى رحلت نمود. در این 23 سال رسالت پیامبر، کدام روز است که این آیه با آن مطابقت داشته باشد.

1. روز بعثت: اولین روزى است که حضرت به پیامبرى مبعوث شد. هنوز اتفاقى نیفتاده است که بگوییم امروز دین کامل شد! مثل این است که روز اولى که دانش آموز به مدرسه مى‏رود، معلم به او بگوید: تو امروز فارغ التحصیل شدى!

2. روز هجرت: هنگام هجرت پیامبر از مکه به مدینه هم، نه دین کامل شده بود و نه کافران مایوس گشته بودند، زیرا از هر قبیله‏اى یک نفر آمده بود تا پیامبر را بکشند. و پیامبر على ابن ابى‏طالب را در

جاى خود نهاده بود. پس از آن نیز جنگ‏هاى بسیارى به راه انداختند.

3. روز پیروزى: مسلمانان در برخى جنگ‏ها پیروز مى‏شدند و در برخى شکست مى‏خوردند. آنجا که شکست مى‏خوردند کفار امیدوارتر مى‏شدند و آنجا که پیروز مى‏شدند دشمن مأیوس نمى‏گشت و در صدد حمله‏اى دیگر برمى‏آمد.

4. روز فتح مکه: گرچه با فتح مکه، کافران از غلبه بر پیامبر اسلام مایوس شدند، اما امید داشتند با مرگ پیامبر، مسلمانان دچار ضعف گشته و آنان غالب گردند، زیرا پیامبر پسرى نداشت که ادامه دهنده راه او باشد.

5. روز نصب امام: روشن است هیچ موضوعى نیست که مایه ناامیدى کامل دشمنان گردد، جز تعیین جانشین، آن هم جانشینى همچون على ابن ابى‏طالب که شجاعت و زکاوت او مورد پذیرش همه، از دوست و دشمن بود. و این امر در روز هجدهم ذى‏الحجه در سرزمین غدیر خمّ اتفاق افتاد و حضرت على علیه السلام به امامت مسلمین منصوب گردید. کسى که امام خمینى درباره‏اش فرمود: اگر پیامبر صلّى الله علیه و آله هیچ کارى نمى‏کرد و فقط یک على علیه السلام تربیت مى‏کرد، کافى بود.

غدیر در قرآن، ص: 20 -  25