مختصری از زندگی نامه حضرت آیت الله حاج شیخ علی اوسط هاشمی شهیدآبادی
ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ آذر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: حاج شیخ علی اوسط هاشمی ،شهیدآباد - شهرستان آوج ،هرایین

    ولادت و  تحصیل
           معظم له در سال 1289 ه.ش در روستای شهیدآباد از توابع  شهرستان آوج  استان قزوین دیده به جهان گشود . در سنین طفولیت درزادگاه خودبه مکتب خانه رفت و در نوجوانی به اتفاق مرحوم آیت ا... حاج سید مصطفی هاشمی شهید آبادی  در روستای فا رسجین (در جزین  همدان )خدمت عالم  بزرگواری به نام "َمرحوم شیخ مقیم   "، به تحصیل دروس حوزوی مبادرت ورزید.
            فرزندگرامیشان  نقل می کنندکه:معظم له گاهی از روستای  گاویک  ( شهید آباد فعلی)   با اسب و زمانی با پای پیاده از راه صعب العبورکوهها  - که راهی نسبتا سخت و طولانی است - برای تلمّذ به درجزین می رفتند و بر می گشتند  .
            ایشان بعد از درجزین  دوره ای از تحصیلات خود را  در قزوین سپری  می کنند و سپس  به حوزه علمیه ی  همدان عزیمت نموده و نزد  استاد مرحوم "آیت ا... میرزا محمد ثابتی همدانی رضوان ا... تعالی علیه "- که می توان گفت اولین عالم برجسته و صاحب نام علمی  آن زمان  بوده – به تحصیل ادامه   می دهند .
            معظم له بعد از رحلت    آیت ا... میرزا محمد ثابتی همدانی(رض) برای ادامه   وتکمیل تحصیلات   خویش به قم عزیمت می کنند . ابتدااز محضر درس "آیت ا... العظمی بروجردی قدس الله نفسه "بهره مند می شوند و پس از ایشان در جلسه ی درس آیات عظام آن زمان همچون "آیت ا... العظمی گلپایگانی رحمة ا... علیه و مرحوم آیة ا... اراکی رضوان الله علیه "و   ... شرکت می کنند . (لازم به توضیح است که ایشان در زمان حیات مرحوم آیة ا... العظمی گلپایگانی آن بزرگوار را اعلم می دانستند و   به متدینین و ارباب رجوع   معرفی می نمودند.)
            آیت اله هاشمی (رح)   همزمان با تحصیل درقم، به  تدریس و تربیت طلاب در همدان و...اشتغال داشتند و دروس "لمعه و مکاسب "و کتاب های دیگر فقهی را برای طالبان علم و حقیقت تدریس می کردند. ازجمله:حجة الاسلام والمسلمین "آمیرزا علی اصغر همدانی"-  که در مسجد روبروی پل آهنچی قم سالها به اقامه نماز جماعت   مشغول واز معاریف علمای همدان بودند و" آیت ا... نوری همدانی "نزد  آن بزرگوارشاگردی نموده و در شهر همدان لمعه راآموخته اند.
خصوصیات اخلاقی :
1- تهجد و عبادت شبانه : (فرزندگرامیش)اینجانب از دوران کودکی به یاد دارم ایشان اهل تهجد و نماز شب بودند و بطور مستمر و دائم این عمل عبادی مهم را ترک نمی کردند.
2-نظم و انضباط   در زندگی :   آن مرحوم در زندگی شخصی ، رفت و آمد و معاشرت ، طرز لباس پوشیدن و ظاهر و خواب و خور و مطالعه و استراحت بسیار منظم و دقیق بودندوکارهایشان رابراساس نظم و برنامه ای  خاص انجام می دادند.  
3-مطالعه دقیق و پژوهش : بسیار اهل مطالعه و تحقیق در زمینه کتب فقهی و اصولی و تفسیری و کلامی و... بودند بطوریکه شبانه روز به این مسئله اهتمام ویژه ای داشتند و لحظه ای از این امر مهم غفلت نمی نمودند.
4- وعظ و خطابه   :  معظم له   وعظ وآگاهی بخشی به مردم  منطقه به ویژه مردم روستای زادگاه  خود  و روستاهای دیگر ازجمله    هرایین   را  یک وظیفه ی مهم و حیاتی می دانستند ، بنا به نقل حاج شیخ حسین هاشمی،  سفربه روستاهارادر  ایام تبلیغ   وظیفه ی دینی خود می دانستندحتی درصورت مساعدنبودن حال عمومی نیزترک نمی نمودند؛  با عنایت به اینکه انگیزه های مالی هم برایشان مطرح نبود چرا که  وضع مالی مناسبی داشتند .اهالی محل  و شاهدین و مستمعین زیادی اظهار می کنند که مجلس وعظ ایشان بطور معمول یک ساعت و نیم و گاهی بیشتر طول می کشید  .ولی بااین وجودمردم  مشتاقانه  حاضرمی شدند و با اشتیاق فراوان ازمحضرشان  بهره مندمی شدند و احساس خستگی و کسالت نمی کردند.
5-ملجاء و مرجع دینی مشکلات مذهبی مردم در منطقه بودند و مراجعات و مشکلات دینی مردم را چه در منطقه و قم پاسخگو بودند ازمعتمد ین مرحوم آیة ا... العظمی گلپایگانی(ره) و   آیة ا... العظمی اراکی رضوان ا... تعالی علیه بودند ،و برخی مواقع  که بعضی از اهالی منطقه در اثر عدم شناخت کافی از موقعیت علمی ایشان برای حل مشکلات دینی خود به بیت آیة الله العظمی گلپایگانی مراجعه می کردند ؛ حضرت آقا اظهار می نمودند : « مگر حاج شیخ علی اوسط در بین شما نیست که به ایشان مراجعه کنید ؟ نظرایشان همان نظر من است » و تعابیر دیگری که نشانه ی اعتماد کامل علمی و اخلاقی مرحوم حضرت آیة ا... گلپایگانی به ایشان بود. و در غیاب آیة ا... اراکی (ره) در فیضیه وحرم مطهر بجای ایشان نمازجماعت رااقامه می نمودند.همچنین از دوستان نزدیک و معاشرین "آیة ا... صافی حفظه ا... "بودند .

6-   اخلاق حسنه ی معظم له زبانزد عام و خاص بوده است .
          آن بزرگواردر   زمستان 1364 هـ.ش روی درنقاب خاک کشیدوبه دیار باقی شتافت.خداوندروح ارجمندشان راباارواح طیبه ی انبیا وائمه اطهارقرین گرداند.ان شاالله.   
          درپایان از حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ حسین هاشمی  فرزند گرامی آن حضرت  - که ایشان نیز ازمفاخرمنطقه و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی(ره)تهران می باشند-    بخاطر دادن اطلاعات لازم بی نهایت سپاسگزارم .
                               والسلام علیکم و رحمة ا...