نظر 10تن از مراجع تقلید درباره میزان فطریه
ساعت ۳:٥٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ امرداد ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: نظر 10 تن از مراجع تقلید درباره میزان فطریه ،عید فطر ،پرداخت زکات فطریه ،کفاره

مسئول بخش استفتائات دفتر مقام معظم رهبری درباره نظر معظم‌له نسبت به میزان زکات فطره امسال گفت: بر مبنای گندم، این میزان برای هر نفر حداقل 3500 تومان است.

 به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان سال 1334 قمری نزدیک می‌شویم، بنابراین یکی از دغدغه‌های مهم مسلمانان پرداخت فطریه است که هر سال توسط مراجع عظام تقلید میزان آن اعلام می‌شود.

زیرا یکی از اعمال واجب در روز عید فطر پرداختن زکات فطره است، این زکات فطره بر کسانی واجب است که در شب عید فطر اولاً مکلف باشند و ثانیاً فقیر نباشد و ثالثاً نان‌خور دیگران هم محسوب نشوند.

به همین منظور در ادامه میزان پرداخت زکات فطریه که توسط مسئولان بخش استفتائات دفاتر مراجع محترم تقلید در گفت‌وگو با خبرنگار فارس بیان شده است، می‌آید:

*حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌‌ای

میزان زکات فطره امسال بر مبنای گندم، برای هر نفر حداقل 3 هزار و 500 تومان است.

*آیت‌الله وحید خراسانی

زکات فطریه امسال بر اساس قوت غالب گندم برای هر نفر مبلغ 3 هزار و 500 تومان، معادل 3 کیلوگرم گندم و براساس قوت غالب برنج، کشمش، جو، خرما و مانند آن بستگی به قوت محلی هر کس دارد.

*آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی

بر مبنای قوت غالب گندم مبلغ 3 هزار تومان، در تهران 3500 تومان و بر اساس قوت غالب برنج، مبلغ 15 هزار تومان اعلام می‌شود.

*آیت‌الله لطف‌‌الله صافی گلپایگانی

مؤمنان مبلغ معادل 3 کیلوگرم گندم را به عنوان قوت غالب بپردازند.

*آیت‌الله سیدعلی حسینی سیستانی

میزان زکات فطره امسال بر مبنای گندم، برای هر نفر حداقل 3 هزار و 600 تومان است.

*آیت‌الله عبدالله جوادی آملی

میزان زکات فطره امسال بر مبنای گندم، برای هر نفر حداقل 3 هزار تومان و بر مبنای برنج بر اساس قیمت برنج مصرفی و یا مبلغ متعارف بازار به هر قیمتی که می‌توانند مبلغ 3 کیلو برنج را پرداخت کنند.

*آیت‌الله جعفر سبحانی

در درس تفسیر قرآن کریم خود که در بیست و هشتمین روز از ماه مبارک رمضان در مسجد مدرسه مبارکه حجتیه قم برگزار شد، با بیان اینکه ظاهرا جمعه عید سعید فطر است، پرداخت زکات فطره را نوعی شکرگذاری دانست و مقدار آن را براساس قوت غالب گندم، نفری 3600 تومان اعلام کرد.

*آیت‌الله حسین نوری همدانی

میزان فطریه امسال را براساس قوت غالب گندم هر نفر 3500 تومان و براساس برنج هر نفر 15000 تومان اعلام کرده‌اند.

*آیت‌الله علوی گرگانی

میزان زکات فطره امسال بر مبنای گندم، برای هر نفر حداقل 3 هزار تومان است، ولی بهتر است که مبلغ 3 هزار و 500 تومان پرداخت شود، همچنین بر مبنای برنج برای هر نفر حداقل 15 هزار تومان است، ولی بستگی به نوع برنج مصرفی می‌توانند مبلغ بیشتری پرداخت کنند.

*آیت‌الله شبیری زنجانی

میزان فطریه را براساس گندم هر نفر 5000 تومان و براساس برنج حداقل قیمت میزان سه کیلو و 600 گرم برنج مصرفی دانسته است.

نکته :امام جمعه موقت تهران میزان کفاره روزه را برای کسی که مریض بوده و توان روزه گرفتن را نداشته و به هر حال عذرش موجه باشد، برای هر روز 1200 تومان و برای کسی که عمدا روزه خود را نگرفته باشد، روزی 60000 تومان اعلام کرده است.

                                                                    منبع : خبر گزاری  رسا و فارس