معرّفی اجمالی و نمونه ای از فضایل امام جواد (ع)
ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: نمونه ای از فضایل امام جواد (ع) ،معرّفی اجمالی امام جواد (ع)

 

امام محمّد تقی، ملقّب به جواد‌الأئمّه (ع) بنابه قول مشهور، در دهم رجب سال 195 هجری قمری متولّد شدند. پدر بزرگوارشان، امام رضا (ع) و مادر مکرّمة ایشان، سبیکه

نام داشت و او را خیزران نیز می‌گفتند و به ریحانه ملقّب بود.

مشهورترین القاب آن‌حضرت: تقی و جواد است و القاب دیگری چون زکیّ، مرتضی، مختار و ... برای آن‌حضرت گفته‌اند. کنیة آن‌حضرت، ابوجعفر بوده است که در نقل‌ها به ابو‌جعفر ثانی یاد می‌شود. تا با امام ابوجعفر الباقر (ع) اشتباه نشود. ایشان تنها فرزند ذکور امام رضا (ع) بودند و در خردسالی (حدود 8 سالگی) به مقام امامت رسیدند.

آن‌حضرت شش فرزند داشتند: امام هادی (ع)، ابوطالب زید، موسی مبرقع، حکیمه‌خاتون، خدیجه‌خاتون و امّ کلثوم.

 شهادت آن‌حضرت در در سال 220 هجری در سنّ 25 سالگی و با دسیسة معتصم عبّاسی به دست امّ‌الفضل اتّفاق افتاد و در کاظمین کنار جدّش موسی‌بن جعفر (ع) به خاک سپرده شد.

((( - روزی امام جواد (ع) با تعدادی از بچّه‌ها در کوچه بودند که ناگهان موکب مأمون ظاهر شد، همة بچّه‌ها فرار کردند ولی امام محمّد تقی ایستاد. مأمون متعجّب شد و گفت: تو چرا مثل سایر بچّه‌ها فرار نکردی؟ اماما (ع) فرمود: «راه تنگ نبود که بر تو باز کنم، جرمی نیز مرتکب نشدم که به خاطر آن فرار کنم و گمان نمی‌کنم تو کسی را بدون جرم و تقصیر مؤاخذه کنی.» مأمون بیشتر تعجّب کرد و گفت: نام تو چیست؟ گفت: نام من محمّد است. سؤال کرد: فرزند چه کسی هستی؟ فرمود: علی‌بن موسی‌الرّضا (ع) مأمون او را تحسین کرد و رفت. )))

                                     نرم افزار معصومین و یاداشت هایی  پژوهشگران دفتر تبلیغات