ادب ، گم شده جامعه امروز ماست
ساعت ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: ادب ،گم شده جامعه امروز ،علم ،طالب علم

 

 

 

 

ادب

((((( فقط کافی است سری به خیابان‌ها و بعضی مراکز آموزشی ، مجالس ووو ...  بزنید تا نبودش را خوب احساس کنید. دم‌دستی‌ترین نمونه‌اش، بی احترامی به پدر و مادر ، معلم ، ریش سفید و... بالا دستی ها نسبت به همدیگر !!!!! )))))
راستی ادب به چه معناست ؟
ادب عبارت است از توجّه به خود که مبادا از حریم خود تجاوزى شده باشد و آنچه خلاف مقتضاى عبودیّت است از او سرزند. زیرا که ممکن در برابر واجب حدّ و حریم دارد و لازمه حفظ این ادب رعایت مقتضیات عالم کثرت است، ولى ارادت و محبّت، انجذاب است به حضرت احدیّت و لازمه‏اش توجّه به وحدت است.
مرتبه کامل ادب چیست ؟
مرتبه کامل از ادب آنست که این انسان  در همه احوال خود را در محضر حضرت حقّ - سبحانه و تعالى - حاضر دانسته و در حال تکلّم و سکوت، در خوردن و خوابیدن، در سکون و حرکت و بالأخره در تمام حالات و سکنات و حرکات، ادب را ملحوظ دارد. و اگر بخصوص طالب علم  پیوسته توجّه به أسماء و صفات الهى داشته باشد قهرا ادب و کوچکى بر او مشهود خواهد شد.
امام صادق علیه السّلام فرمود:«اطلبوا العلم و تزیّنوا معه بالحلم و الوقار، و تواضعوا لمن تعلّمونه العلم، و تواضعوا لمن طلبتم منه العلم، و لا تکونوا علماء جبّارین فیذهب باطلکم بحقّکم».
«علم را بجوئید و خود را بهمراه آن با حلم و وقار بیارائید و نسبت به دانش‏آموزان خود تواضع کنید، و نسبت به استاد خود فروتن و متواضع باشید، و عالم متکبّر نباشید که رفتار باطلتان حقّ شما را از میان مى‏برد».
راستی درخت اگر میوه اش زیاد شود چه اتفاق می افتد ؟
 در حال حاضر فرهنگ به گزاره‌های اخلاقی و دینی محدود شده است. فراموش کردیم که اخلاق در یک فرد دیندار در رأس همه فعالیت‌های اوست. ما هرقدر با فضای اخلاقی بیشتری در شهر مواجه شویم، آن‌وقت می‌توانیم بگوییم شهر ما به یک شهر اسلامی و مدینه فاضله اسلامی نزدیک‌تر شده است.
و انسان  در بستر زندگی اسلامی خود، وظیفه اصلی اش را ادب می داند و در مسیر دستیابی به بهترین نوع انجام وظیفه، به اشتغال و تحصیل علم و معرفت می پردازد. اساسا، ظهور اجتماعی انسان در ظهور ادب  او در جامعه است که حتی بدسرشت ها را به آراستگی به ادب  وامی دارد. اما او الگوی رفتاری می خواهد تا تبعیت اش را به بهترین وجه متمایل کند و چه الگویی از پیامبر گرامی اسلام ( ص ) ، امامان ( ع ) و  فاطمه ( س) بهترکه نهایت ادب در وجود آنها نمایان بود .

از امیر مؤمنان على علیه السلام نقل شده که فرمودند:
 «بهترین زیور براى انسان ادب‏ است»،
و نیز فرمود: «ادب‏ باعث رشد فهم و ثمر دادن ذهن است».
اما ....   امروز ....
انسان امروزی کجا سیر می کند ؟
 و بدنبال چیست ؟
مقام ، پول ، مدرک  ووو...
البته اینجا منظور همه نیستند ؛ خودم  و امثال خودم را می گویم کجا سیر می کنیم ؟!!!!
آیا تنها آگاهی ، اطلاعات مختصر، مدرک  و مدرک گرایی و یا سرمایه می تواند این انسان ارزشی را بیاراید و یا اینکه اگر با اخلاق و ادب همراه بود می شود گفت .....
راستی به نظر شما  گم شده جامعه امروز ما چیست ؟
برای اطلاعات بیشتر  ر . ک : الآداب الدینیة للخزانة المعینیة ، طبرسى ؛ ارشاد القلوب ، دیلمی ؛ برنامه سعادت ، محمد با قر شهیدی ...