طلاق و چگونگى آن‏ «1»
ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: مبغوض ترین حلال ،راههای طلاق ،کلیسا و طلاق ،حاکم اسلامی

 در اسلام، مبغوض‏ترین حلال‏ها، طلاق است. «2» پیامبر گرامى اسلام مى‏فرماید: ازدواج کنید و طلاق ندهید که با طلاق، عرش خدا به لرزه در مى‏آید: «تزوّجوا و لا تطلّقوا فانّ الطلاق یهتزّ منه العرش» «3» البته طلاق یک راه حلّ و گاهى ضرورت است.

در مورد چگونگى طلاق چند نظریه وجود دارد:

الف) طلاق، باید به راحتى قابل انجام و بدون هیچ قیدى باشد که این امر مورد سوء استفاده افراد هوسباز و عیّاش قرار مى‏گیرد، و زن را فقط براى هوس‏هاى زود گذر خود مى‏خواهند.

ب) طلاق باید به کلّى ممنوع باشد که کلیسا طرفدار این نظریه است. در حالى که ممنوعیّت طلاق سبب مى‏شود تا مردان و زنانى که با هم توافق ندارند، تا پایان عمر بسوزند و بسازند و یا مخفیانه همسر دیگرى اختیار کنند.

د) طلاق باید به دست زن باشد. در این فرض آمار طلاق بالا مى‏رود، زیرا زنان عاطفى‏تر و زود رنج‏ترند و در برخورد با مشکلات زندگى، اقدام به طلاق مى‏کنند و زندگى‏هاى بسیارى به اندک رنجى از هم متلاشى مى‏گردد.

ه) طلاق باید به دست مرد باشد؛ امّا در چارچوب قانون و با نظارت کامل حاکم اسلامى که مسئول جلوگیرى از ظلم وبرقرارى عدالت است. البتّه در مواردى که زن متقاضى طلاق است، حاکم اسلامى به تقاضاى او رسیدگى کرده و در صورت لزوم، حکم به طلاق و جدایى مى‏دهد.

در اسلام، طلاق باید تابع شرایط و قوانین خاص باشد و به مسائل اخلاقى پاى بند باشد.

                                             چهارصد نکته از تفسیر نور ص 175 – 176

______________________________
(1). ذیل آیه 1 سوره طلاق‏     (2). وسایل الشیعه، ج 15، ص 266    (3). وسایل الشیعه، ج 15، ص 268