تداوم راه و خط امام‏
ساعت ٤:۳۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: تداوم راه و خط امام‏

تداوم راه و خط امام‏

دوران ده ساله رهبرى امام خمینى- ره- براى همه یک الگو و نمونه است. این الگو نه تنها براى مسلمانان، که غیر مسلمانان نیز مى‏توانند از تعالیم انقلابى آن مرد بزرگ استفاده کنند. امروزه به برکت آن امام عظیم‏الشأن، مسلمانان در خیلى از کشورها بیدار شده و غلبه پیروزى خون بر شمشیر را تجربه مى‏کنند. نمونه بارز آن، مبارزه مردم فلسطین علیه رژیم اشغالگر قدس است. رژیمى که بیش از نیم قرن است که با استفاده از جنایت و وحشى گرى با پشتوانه ابر قدرت‏ها، ملت فلسطین را قتل عام و آواره کشورهاى دیگر نموده است و به همین اندازه نیز قانع نیست و به دنبال تجاوز به دیگر کشورها است. مردم فلسطین با کسب تجربه از انقلاب اسلامى ایران به رهبرى امام خمینى- ره- تمام نسخه‏هاى مبارزه که همگى به شکست انجامیده بود را کنار گذاشت و راه امام خمینى را در پیش گرفت و مى‏رود که به فضل پروردگار ثمره پیروزى را بچشد.


طبیعى است که استکبار جهانى به سردمدارى امریکا و اذناب آن تلاش مى‏کنند که نام و یاد امام فراموش شود. به همین جهت تلاش مى‏کنند در حرکت امام شبهه ایجاد کنند تا نه تنها مردم ایران از راه گذشته خود برگردند، بلکه نقطه درخشانى را که ملت‏هاى در بند و مظلوم به آن چشم دوخته‏اند کور کنند و به مردم و ملت‏ها بفهمانند که دوران امام خمینى پایان یافته و باید آن شیوه کنار گذاشته شود.

مقام معظم رهبرى به پیروى از حضرت امام که فرموده بود، هر کارى دشمن مى‏کند باید ملت ما برعکس آن عمل کند، این توطئه دشمن را تشخیص داده و فرمود: ما صریحاً به همه ملت‏هاى جهان اعلام مى‏کنیم که تفکر خاتمه یافتن دوران امام خمینى که دشمن با صد زبان سعى در القاى آن دارد، خدعه و نیرنگى استکبارى بیش نیست و على‏رغم آمریکا و همکارانش، امام خمینى در میان ملت خود و جامعه خود حاضر است و دوران امام خمینى ادامه دارد و خواهد داشت ... امام خمینى یک حقیقت همیشه زنده است. نام او پرچم این انقلاب و راه او راه این انقلاب و اهداف او اهداف این انقلاب است. راه او راه ما، هدف او هدف ما، و رهنمود او مشعل فروزنده ماست.

امروز الگوى زندگى و منش کلى انقلابى ما باید همان چیزى باشد که از امام شنیده و دانسته‏ایم آن چه به صلاح دین و دنیاى ما هست همان ادامه راه امام است و همه افراد جامعه از کوچک و بزرگ و مسؤولان در سطوح مختلف باید در جهت تداوم راه و خط امام تلاش کنند.

مقام معظم رهبرى درباره ادامه راه امام توسط مردم چنین مى‏فرماید:

راه ما راه امام است، هدف‏هاى ما هدف‏هاى امام است، درس ما توصیه‏هاى امام است. او همواره معلم ما بوده و هست و خواهد ماند.

و ما هدفى و راهى و آرمانى برتر، والاتر، شیرین‏تر، مقدس‏تر، شایسته‏تر براى فداکارى در راه و آرمان‏ها و راه‏ها و هدف‏هاى اعلام شده او سراغ نداریم تا انتخاب کنیم.

الف) زنده نگه داشتن یاد امام‏

یکى از وظایف ما، در فقدان امام، زنده نگه داشتن یاد آن بزرگوار است. یعنى همان طورى که یاد ائمه اطهار و امام حسین علیه السلام را گرامى مى‏داریم و به فرمایش‏هاى گهر بار آنان گوش فرا مى‏دهیم و به مناسبت رحلت یا شهادتشان عزادارى مى‏کنیم، باید یاد و خاطره امام را نیز مانند ائمه گرامى داشت. شخصیت او نیز مانند پیامبران و ائمه به وجود خارجى او محدود نمى‏شد که با رفتنش همه چیز تمام شود؛ بلکه شخصیت معنوى او به فکر و رهنمود او بود که همچنان موجود است و جامعه مى‏تواند از آن منبع فیض بهره‏ها ببرد.

مقام معظم رهبرى بیشترین سهم را در زنده نگه داشتن یاد امام دارند.

خود آن حضرت بدون استثنا در مراسم سالگرد امام راحل سخنرانى‏هاى مبسوط درباره امام داشته است. علاوه بر آن به مناسبت‏هاى مختلف، از آن امام بزرگوار یاد کرده و با صداى رسا اعلام نموده‏است که انصراف از خط امام، هرگز امکان ندارد و دشمنان و مستکبران و بد خواهان و منافقان باید آرزوى چنین روزى را به گور ببرند. امام ریشه این انقلاب است و انقلاب از ریشه‏اش جدا نمى‏شود. آن حضرت ایجاد گنبد و بارگاه و بقعه را براى امام، لازم دانسته و اعتقاد داشت ساخت بارگاه در بقاى آن فکر تأثیر دارد و این کار زنده نگه داشتن یاد امام است و همان گونه که ساخت مسجد لازم است ساخت گنبد و بارگاه نیز براى بزرگان لازم است. در غیر این صورت بعد از مدّتى دشمن به اهدافش خواهد رسید، همان بلایى که‏ بر سر مقبره ائمه بقیع و شهداى احد و یاران رسول خدا آمده و الان هیچ اثرى از آنها وجود ندارد.

ایشان معتقد است وظیفه ما در حال حاضر این است که کار و فکر بیشترى کنیم و همبستگى بهترى داشته باشیم تا جاى خالى او را با همه وجود پر کنیم و نگذاریم غبارها و ابرها جلوى این هدف‏ها و آرمان‏ها را بگیرد. هدف دیگر دشمن آن است که مى‏خواهد دوران آن مرد الهى و معنوى و کم نظیر را نفى کند و از دست این ملت بگیرد و ضربه‏هایى را که خورده است جبران کند. ولى باید با زنده نگه داشتن یاد امام این توطئه را نیز خنثى کنیم. مقام معظم رهبرى در سالگرد رحلت آن حضرت چنین مى‏فرماید:

سخن از امام راحل در سالگرد رحلت آن حضرت کار تشریفاتى نیست. زنده نگه داشتن یاد امام یعنى آن که راه آن حضرت زنده بماند و انعکاس فریاد امام در جهان اسلام حفظ شود مسلمانان باید فریاد امام را بشنوند و مسیر حرکت خود را بر اساس آن تنظیم کنند.

بنابراین زنده نگه داشتن یاد امام، وفادارى به خط و هدف اوست و همه آحاد ملت از کوچک و بزرگ، باید به سمت هدف‏هاى او حرکت کنند.

دشمنان این کشور در این فکر بودند که با رفتن امام، انقلاب هم از بین خواهد رفت و از این ملت خروشان، موجودى بى‏حس و حال باقى خواهد ماند ولى رحلت امام و آن حماسه بى‏نظیر ملت، و آن فداکارى‏هاى بزرگ، همه این‏ توطئه‏ها را در نطفه خفه کرد. مقام معظم رهبرى اعتقاد دارد که باید این پیوند عاطفى ادامه یابد و به همین جهت مى‏فرماید: عظمت و ابهّت جمهورى اسلامى ایران در دنیا همواره با نام امام مطرح بوده است. دوستان و دشمنان نظام ما در رفتار و عمل خود این مسأله را مکرر نشان داده‏اند. از این رو هر اندازه در اظهار خمینیت این نظام قوى‏تر باشیم به همان اندازه عزّت، عظمت و ابهّت سیاسى جمهورى اسلامى ایران قوى‏تر خواهد بود. شرکت گسترده مردم مسلمان ایران و جهان در مراسم بزرگداشت امام نشانه پیوند عاطفى شدید و جوشانى است که میان امام و امت اسلام وجود دارد و همین مردم وفادار هستند که براى همیشه یاد و نام امام را بزرگ خواهند داشت.

ب) پیروى از دستورات امام‏

یکى از راه‏هاى حفظ خط امام، پیروى از دستورات امام راحل مى‏باشد. به عبارت دیگر شرط وفادارى ما به آن بزرگوار آن است که ما، همان اهدافى را که ایشان تعقیب مى‏کرد، دنبال کنیم. زنده نگه داشتن امام نیز تنها گریه کردن و به سر و سینه زدن نیست. بلکه اجراى دستورات و ادامه دادن راه آن حضرت است. وظیفه ما در فقدان آن حضرت این است که میراث‏هاى او را گرامى داریم و سفارش‏هایش را عملى کنیم. امام (ره) حفظ نظام جمهورى اسلامى را واجب مى‏دانست و ما هم باید با همه توان در حفظ این مهمّ بکوشیم، حمایت از دولت، حمایت از نیروهاى مسلح، دفاع از ولایت فقیه، دفاع از نهادهاى انقلابى، حمایت از ارتش بیست میلیونى، حفظ نماز جمعه، تقید به قانون، حمایت از مجلس و شوراى نگهبان و قوه قضائیه، ارتباط با خدا و حفظ اتحاد و وحدت کلمه از جمله دستورات امام بود و اگر بخواهیم ما نیز آن راه را ادامه دهیم، باید همان دستورات را اجرا کنیم.

مقام معظم رهبرى راه نجات را در پیروى از دستورات امام دانسته و مى‏فرماید:

توجه کنید که راه نجات، راه اصلاح، راه پیروزى بر دشمنان خبیث و مکّار، راه جلب رضاى الهى و توفیق در رسیدن به هدف‏هاى مقدّس اسلام و انقلاب، عبارت است از همان توصیه‏اى که امام عزیزمان همیشه آحاد ملت ایران را به آن فرا مى‏خواندند، یعنى حفظ ارتباط با خدا، توکل به او، نترسیدن از دشمنان خدا و با همه وجود حمایت و حراست از جمهورى اسلامى، این راه ملت ایران است. باید با همه وجود تمام آحاد ملت و مسؤولان از جمهورى اسلامى که ارزنده‏ترین میراث امام عزیز ماست حراست و حمایت کنند و در مقابل دشمنان باشند ... راه سعادت ملت ایران، همین راهى است که با هدایت امام و رهبران آن را شناختیم و در آن قدم گذاشتیم و پیش رفتیم. حدیث ولایت، ج 1، ص 93.

یکى دیگر از راه‏هاى حفظ خط امام، عملى کردن افکار امام است.

مى‏بایست آرمان‏هاى امام زنده نگه داشته شود. آرمان او عزت مسلمانان در سراسر جهان بود، حمایت از مستضعفان و مظلومان در سرلوحه برنامه‏هاى آن حضرت قرار داشت، نداى او دفاع از وحدت امت اسلامى‏ و فایق آمدن بر عوامل اختلاف در بین مسلمانان بود، تکیه بر جانبدارى از قشرهاى محروم و کوخ نشین و به کار گرفتن همه عوامل و امکانات براى بازسازى در سطح کشور، خطوط اصلى برنامه‏هاى او بود. هدف اصلى او از به کار گیرى این موارد، زنده نمودن دوباره اسلام و بازگشت به ارزش‏هاى قرآن بود. آرمان‏ها و افکار امام، دستورات او نیز هست و این افکار مى‏بایست عملى شود.

حضرت آیت اللَّه خامنه‏اى راه امام را پیروى از هدف‏هاى آن حضرت دانسته و مى‏فرماید:

اگر ما امام را دوست داریم که واقعاً همین گونه است و هیچ کس نمى‏تواند تردید کند که ملت ایران در عشق و محبت به امام صادق نیست. باید راه و درس او را زنده نگه داریم و هدف‏هایش را هدف‏هاى حقیقى و اصیل انقلاب به حساب آوریم و به سمت آنها حرکت کنیم و هدف دیگرى از خودمان درست نکنیم. هدف‏هاى امام- ره- مشخص و روشن است احتیاج به کار ندارد. حال که خداى متعال این طور مقدّر کرد که بنده صالحش در نیمه راه بار را به دیگران بسپارد و به ملکوت اعلى بپیوندد و در جوار او آرام بگیرد، ما نخواهیم گذاشت این بار روى زمین بماند. باید همه آحاد ملت- کوچک و بزرگ- مسؤولان در سطوح مختلف و هرکس که کارى در دستش است؛ این نکته را حدیث نفس خود کند که راه امام را ادامه دهد و به سمت هدف‏هاى او حرکت کند حدیث ولایت، ج 1، ص 22.

نتیجه‏

یکى از ارکان قدرت اجتماعى رهبرى است. رهبرى براى هر کارى به ویژه انقلاب که خواستار تغییر بنیادین و همه جانبه در تمام زمینه‏هاى سیاسى، اجتماعى، فرهنگى، نظامى و اقتصادى است، لازم و ضرورى است. بدون حضور رهبر، حرکت‏ها و تلاش‏ها براى تغییر نظام، نظم و انسجام لازم را پیدا نخواهد کرد و در نتیجه انقلاب تبدیل به شورش یا رفرم خواهد شد.

امام خمینى- ره- به عنوان رهبر انقلاب مشروعیت و محبوبیت ویژه‏اى در بین مردم داشت. این محبوبیت فوق العاده به آن جهت بود که آن حضرت بنیانگذار فکرى انقلاب اسلامى بود. ضمن این که رهبرى انقلاب را نیز به عهده داشتند و در نهایت معمار و سازنده جامعه بعد از انقلاب اسلامى هم بودند.

در انقلاب‏هاى دیگر رهبرانى که پس از بنیانگذار اولیه انقلاب روى کار آمده‏اند یا به اهداف رهبر اولیه انقلاب پاى‏بند نبوده یا تغییرات اساسى در اهداف انقلاب ایجاد نموده‏اند. در حالى که در انقلاب اسلامى جانشین بنیانگذار انقلاب، نه تنها هیچ تغییرى در اهداف انقلاب ایجاد نکرده بلکه بر ادامه راه امام پاى مى‏فشارد و اجازه تخطى از راه آن‏

امام خمینى(ره) از دیدگاه مقام معظم رهبرى، ص: 153

بزرگوار را به کسى نمى‏دهد.

مقام معظم رهبرى در ابتدا شخصیت حضرت امام را در ابعاد گوناگون به طور کامل معرفى مى‏کند و معتقد است چنین شخصیت با عظمتى مى‏تواند یک الگوى تمام عیار براى مسلمانان و آزادى خواهان جهان باشد. سپس نگرش جامع آن حضرت را درباره مسائل داخلى و خارجى بیان مى‏کند و نتیجه مى‏گیرد که آن بزرگوار یک انسان تک بعدى نبود بلکه همه مسائل را از دیدى فراى دید افراد عادى مى‏دید. احیاى اسلام و ارزش‏ها و شعائر اسلامى که طى قرون متمادى دچار کاستى‏هاى فراوان شده بود آن عالم غیرتمند دین را به صحنه آورد و بزرگ‏ترین انقلاب اسلامى جهان که به واقع ظهور مجدد اسلام در قرن بیستم بود را به وجود آورد و به مسلمانان جهان که قرن‏هاى طولانى مورد تحقیر قرار گرفته بودند عزت و کرامت و شوکت بخشید و برق امید را در دل‏هاى آنان دمید و خود باختگى فرهنگى و فکرى آنها را به امیدوارى تبدیل کرد.

امام خمینى(ره) از دیدگاه مقام معظم رهبرى، ص: 155

[1]

 

 [1] بهرامى، قدرت اللّه، امام خمینى(ره) از دیدگاه مقام معظم رهبرى، 1جلد، مرکز تحقیقات اسلامى سپاه - تهران، چاپ: اول.