احسان به والدین‏
ساعت ۱:٥۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: احسان به والدین ،پدر و مادر ،عمر طولانی ،حضرت ابراهیم

 وَقَضَى‏ رَبُّکَ أَلَّا تَعْبُدُواْ إِلَّآ إِیَّاهُ وَبِالْولِدَیْنِ إِحْسناً إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِندَکَ الْکِبَرَ أَحَدُهُمَآ أَوْ کِلَاهُمَا فَلَا تَقُل لَّهُمَآ أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلًا کَرِیماً ( 23 سوره اسراء )

پروردگارت مقرّر داشت که جز او را نپرستید و به پدر و مادر نیکى کنید.

اگر یکى از آن دو یا هر دو نزد تو به پیرى رسیدند، به آنان «اف» مگو و آنان را از خود مران و با آنان سنجیده و بزرگوارانه سخن بگو.

در احادیث، در مورد احسان به والدین بسیار سفارش شده و از آزردن آنان نکوهش به عمل آمده است

پاداش نگاه رحمت به والدین، حج مقبول است. رضایت آن دو رضاى الهى و خشم آنان خشم خداست. احسان به پدر و مادر عمر را طولانى مى‏کند و سبب مى‏شود که فرزندان نیز به ما احسان کنند. در احادیث آمده است: حتّى اگر تو را زدند، تو «افّ» نگو، خیره نگاه مکن، دست بلند مکن، جلوتر از آنان راه نرو، آنان را به نام صدا نزن، کارى مکن که مردم به آنان دشنام دهند، پیش از آنان منشین و پیش از آنکه از تو چیزى بخواهند به آنان کمک کن. «1»

مردى مادرش را به دوش گرفته طواف مى‏داد، پیامبر را در همان حالت دید، پرسید: آیا حقّ مادرم را ادا کردم؟ فرمود: حتّى حقّ یکى از ناله‏هاى زمان زایمان را ادا نکردى. «2»

از پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله سؤال شد: آیا پس از مرگ هم احسانى براى والدین هست؟ فرمود: آرى؛ با نماز خواندن براى آنان و طلب استغفار و وفا به تعهّداتشان و پرداخت بدهى‏هایشان و احترام به دوستانشان. «3»

مردى از پدرش نزد پیامبر شکایت کرد. حضرت پدر را خواست و پرسش نمود، پدر پیر گفت: روزى من قوى و پولدار بودم و به فرزندم کمک مى‏کردم، امّا امروز او پولدار شده و به من کمک نمى‏کند. رسول خدا صلى الله علیه و آله گریست و فرمود: هیچ سنگ و شنى نیست که این قصّه را بشنود و نگرید! سپس به آن فرزند فرمود: «انتَ و مالُک لَابیک‏» تو و دارایى‏ات از آنِ پدرت هستید. «4»

در حدیث آمده است: حتّى اگر والدین فرزند خود را زدند، فرزند بگوید: «خدا شما را ببخشاید» که همان «قول کریم» است. «5»

احسان به والدین، از صفات انبیاست. چنانکه در مورد حضرت عیسى علیه السلام، توصیفِ‏ «بِرّاً بوالدتى» «6» و در مورد حضرت یحیى علیه السلام‏ «بِرّاً بوالدیه» «7» آمده است.

والدین، تنها پدر و مادر طبیعى نیستند. در برخى احادیث، پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله و امیرالمؤمنین علیه السلام پدر امّت به حساب آمده‏اند. «أنا و علىّ ابوا هذه الامّة» «8» همچنان که‏

______________________________
(1). تفسیر نورالثقلین‏      (2). تفسیر نمونه‏       (3). تفسیر مجمع‏البیان‏      (4). تفسیر فرقان‏                        (5). کافى، ج 2، ص 157      (6). مریم، 39     (7). مریم، 14  (8). بحار، ج 16، ص 95

حضرت ابراهیم، پدر عرب به حساب آمده است.  «ملّة ابیکم ابراهیم»

اگر والدین توجّه کنند که پس از توحید مطرحند، انگیزه‏ى دعوت فرزندان به توحید در آنان زنده مى‏شود. «قَضى‏ ربّک ألّا تعبدوا الّا ایّاه و بالوالدین احساناً»

                                                               چهار صد نکته از تفسیر نور 327 – 329