اصناف فرشتگانى که تدبیر امور این عالم را مى‏نمایند
ساعت ٢:٢۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ دی ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: اصناف فرشتگانى که تدبیر امور این عالم را مى‏نمایند ،سوگند به فرشتگانى که

 

1- وَ النَّازِعاتِ غَرْقاً* وَ النَّاشِطاتِ نَشْطاً* وَ السَّابِحاتِ سَبْحاً* فَالسَّابِقاتِ سَبْقاً* فَالْمُدَبِّراتِ أَمْراً. « آیات 1 تا 5، از سوره 79: النّازعات‏»

«سوگند به فرشتگانى که در هنگام امر پروردگار، نسبت به امرى از امور عالم از جاى خود حرکت نموده و از موقف خطاب، براى انجام مأموریّت در این عالم با شدّت و جدّیت پائین مى‏آیند.

و سوگند به فرشتگانى که از موقف خطاب، براى انجام مأموریّت به تمام مَعنى الکلمه خارج میشوند.

و سوگند به فرشتگانى که بعد از حرکت و خروج از موقف با سرعت تامّ و تمامى بسوى مأموریّت خود میروند.

و سوگند به فرشتگانى که در انجام مأموریّت خود طبق قضاء حتمى و مُبرَم پروردگار، از سائر فرشتگان‏ که نسبت به مأموریّت آنان حکم بتّى و جدّى صادر نشده است سبقت گرفته و مأموریّت خود را که به حکم حتمى رسیده است انجام میدهند.

و سوگند به فرشتگانى که پس از سبقت بسوى مأموریّت با انجام آنچه در تدبیر امور این عالم به آنها مُفوَّض شده است تدبیر امور را

مى نمایند.»

2- وَ قالُوا اتَّخَذَ الرَّحْمنُ وَلَداً سُبْحانَهُ بَلْ عِبادٌ مُکْرَمُونَ* لا یَسْبِقُونَهُ بِالْقَوْلِ وَ هُمْ بِأَمْرِهِ یَعْمَلُونَ‏. «. آیه 26 و 27، از سوره 21: الانبیآء»

«مردم میگویند: خداوند رحمن فرشتگان را فرزند خود قرار داده است؛ پاک و مقدّس است پروردگار از این نسبت.

فرشتگان بندگان بزرگوار و گرامى خدا هستند که در گفتار از خدا سبقت نمى‏گیرند و فقط به امر خدا عمل مى‏کنند.»

3- قُلْ مَنْ کانَ عَدُوًّا لِجِبْرِیلَ فَإِنَّهُ نَزَّلَهُ عَلى‏ قَلْبِکَ بِإِذْنِ اللَّهِ. « آیه 97، از سوره 2: البقرة »

«اى پیغمبر بگو کیست که دشمن جبرائیل باشد؟ پس بدرستیکه جبرائیل قرآن را با اذن خدا بر دل تو فرو فرستاد.»

4- قُلْ نَزَّلَهُ رُوحُ الْقُدُسِ مِنْ رَبِّکَ بِالْحَقِّ لِیُثَبِّتَ الَّذِینَ آمَنُوا وَ هُدىً وَ بُشْرى‏ لِلْمُسْلِمِینَ‏. « آیه 102، از سوره 16: النّحل‏»

«بگو اى پیغمبر! قرآن را روح القدس از جانب پروردگارت به‏ حقّ فرو فرستاد تا اینکه کسانى را که ایمان آورده‏اند تثبیت کند و هدایت و بشارت براى مسلمین بوده باشد.»

5- نَزَلَ بِهِ الرُّوحُ الْأَمِینُ* عَلى‏ قَلْبِکَ لِتَکُونَ مِنَ الْمُنْذِرِینَ‏. « آیه 193 و 194، از سوره 26: الشّعرآء »

«قرآن را بر قلب تو، روح الامین فرستاد تا اینکه از بیم دهندگان باشى.»

6- هُوَ الَّذِی یُصَلِّی عَلَیْکُمْ وَ مَلائِکَتُهُ لِیُخْرِجَکُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ. « صدر آیه 43، از سوره 33: الاحزاب‏»

«خداست که با فرشتگانش بر شما رحمت میفرستد تا شما را از تاریکى‏ها به نور درآورد.»

7- إِنَّ الَّذِینَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلائِکَةُ أَلَّا تَخافُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِی کُنْتُمْ تُوعَدُونَ‏. « آیه 30، از سوره 41: فُصّلت‏»

«آن کسانى که میگویند پروردگار ما خداست و بر این اساس استقامت مى‏ورزند، فرشتگان بر آنان نازل میشوند که: نترسید و اندوهى هم نداشته باشید و بشارت باد شما را به بهشتى که بدان وعده داده شده‏اید.»

8- إِذْ تَقُولُ لِلْمُؤْمِنِینَ أَ لَنْ یَکْفِیَکُمْ أَنْ یُمِدَّکُمْ رَبُّکُمْ بِثَلاثَةِ آلافٍ مِنَ الْمَلائِکَةِ مُنْزَلِینَ* بَلى‏ إِنْ تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا وَ یَأْتُوکُمْ مِنْ‏ فَوْرِهِمْ هذا یُمْدِدْکُمْ رَبُّکُمْ بِخَمْسَةِ آلافٍ مِنَ الْمَلائِکَةِ مُسَوِّمِینَ‏. « آیه 124 و 125، از سوره 3: ءَال عمران‏»

«در آن وقتى که در غزوه بَدر به مؤمنین مى‏گفتى: آیا این مقدار براى شما کافى نیست که پروردگار شما با سه هزار نفر از فرشتگان شما را یارى دهد؟

بلى، اگر شما پاى شکیبائى و صبر و استقامت محکم دارید و تقوى پیشه سازید و دشمنان شما با سرعتى هر چه تمامتر هم اکنون در رسند، پروردگار شما به پنج هزار نفر از فرشتگانِ نشان زننده و داغ کننده، شما را یارى خواهد نمود.»

9- وَ الْمَلائِکَةُ یُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَ یَسْتَغْفِرُونَ لِمَنْ فِی الْأَرْضِ أَلا إِنَّ اللَّهَ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ. « ذیل آیه 5، از سوره 42: الشّورى‏»

«و فرشتگان به حمد پروردگار تسبیح مى‏کنند و طلب آمرزش مى‏کنند براى کسانى که در روى زمین هستند؛ آگاه باشید که خداوند حقّاً آمرزنده و مهربان است.»

10- قُلْ یَتَوَفَّاکُمْ مَلَکُ الْمَوْتِ الَّذِی وُکِّلَ بِکُمْ ثُمَّ إِلى‏ رَبِّکُمْ تُرْجَعُونَ‏. « آیه 11، از سوره 32: السّجدة »

«بگو اى پیغمبر! مى‏میراند شما را و به نحو تامّ، نفْس‏هاى شما را میگیرد ملک مرگى که بر شما گماشته شده است، و پس از آن بازگشت شما بسوى خدا خواهد بود

11- الَّذِینَ تَتَوَفَّاهُمُ الْمَلائِکَةُ طَیِّبِینَ یَقُولُونَ سَلامٌ عَلَیْکُمْ. « آیه 32، از سوره 16: النّحل‏»

«کسانى که جانهاى خود را پاک و طیّب نموده‏اند، چون فرشتگان رحمت بخواهند آنها را قبض روح کنند فرشتگان به آنها میگویند: سلامٌ علیکم؛ یعنى سلام و سلامتى و درود از جانب پروردگار شما بر شماست.»

12- فَکَیْفَ إِذا تَوَفَّتْهُمُ الْمَلائِکَةُ یَضْرِبُونَ وُجُوهَهُمْ وَ أَدْبارَهُمْ‏. « آیه 27، از سوره 47: محمّد »

« (افرادى که در دلهاى آنها مرض است و مرتدّ میشوند به أعقابشان پس از آنکه راه هدایت براى آنها روشن شده، و میگویند به کسانى که آیات خدا را- که فرستاده میشود- ناپسند دارند: ما در بعضى امور، شما را اطاعت مى‏کنیم؛ خداوند از اسرار آنان آگاه است.) پس چگونه هستند زمانى که فرشتگان غضب الهى در وقتى که میخواهند آنانرا قبض روح کنند، میزنند صورت‏هاى آنان را و پشت‏هاى آنانرا.»

13- وَ الْمَلَکُ عَلى‏ أَرْجائِها وَ یَحْمِلُ عَرْشَ رَبِّکَ فَوْقَهُمْ یَوْمَئِذٍ ثَمانِیَةٌ. « آیه 17، از سوره 69: الحآقّة»

« (در آن روزى که قیامت بر پا میشود و آسمان شکافته میشود و در آن روز بسیار سست است) فرشتگان در آن روز در اطراف‏ آسمانند، و در آن روز عرش پروردگار تو را، که عالم هستى و کاخ وجود یا عالم مشیّت الهیّه باشد، هشت فرشته بر بالاى خود حمل مى‏کنند.»

14- یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْلِیکُمْ ناراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ عَلَیْها مَلائِکَةٌ غِلاظٌ شِدادٌ لا یَعْصُونَ اللَّهَ ما أَمَرَهُمْ وَ یَفْعَلُونَ ما یُؤْمَرُونَ‏.

«اى کسانى که ایمان آورده‏اید جان‏هاى خود را و بستگان خود را از آتش جهنّم حفظ کنید. آتشى که آتشگیرانه آن، سنگ و افراد بشر است. و خداوند بر آن آتش، فرشتگان سخت دل و با شدّتى که هیچگاه مخالفت و عصیان امر پروردگار را نکنند و به هر چه امر شوند بجاى مى‏آورند گماشته است.»

در این آیات مبارکات خداوند بسیارى از وظائف فرشتگان مختلف را از اصناف متفاوته آنان بیان میکند

معاد شناسى، ج‏3، ص:140 -  143