[بزرگترین فضیلت على ع در قرآن‏]
ساعت ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ مهر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: [بزرگترین فضیلت على ع در قرآن‏] ،[سؤال مأمون از امام رضا ع در باره على ع‏]

 [سؤال مأمون از امام رضا ع در باره على ع‏]- [بزرگترین فضیلت على ع در قرآن‏]

(1) حدیث کرد مرا شیخ- ادام اللَّه عزّه- که مأمون روزى گفت به امام رضا علیه السّلام که خبر ده مرا به بزرگترین فضیلت امیر المؤمنین علیه السّلام که قرآن دلالت بر آن فضیلت کند؟

امام علیه السّلام فرمود: آیه مباهله است چنان که خداى عز و جل فرموده است:

(فَمَنْ حَاجَّکَ فِیهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَکُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَکُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْکاذِبِینَ) « آل عمران، آیه 61» خطاب است به رسول صلّى اللَّه علیه و آله، یعنى بعد از آنکه علم حاصل کردى به حال عیسى علیه السّلام، پس اگر کسى از نصارى مجادله کند با تو در باب وى به اینکه خداست یا پسر خدا؟ بگو تو، که بیایند تا بطلبیم ما پسران خود را و شما پسران خود را و ما زنان خویش را و شما زنان خویش را و ما انفس خود را و شما انفس خود را، بعد از آن مباهله کنیم و بگردانیم لعنت خداى را بر دروغگویان.

(و مباهله اینست که دو شخص دعا کنند و هر یک بگویند که ما و تو هر کدام که دروغ بگوئیم لعنت خداى تعالى بر او باد).

پس طلبید رسول اللَّه صلّى اللَّه علیه و آله امام حسن و امام حسین علیهما السّلام را پس ایشان دو پسر بودند، و طلبید فاطمه علیها السّلام را پس او بود مراد در این مقام به زنان حضرت، و طلبید امیر المؤمنین علیه السّلام را پس او نفس حضرت رسول صلّى اللَّه علیه و آله بود به حکم خداى عزّ و جلّ.

(زیرا فرمود که ما مى‏طلبیم نفس خود را و آخر امیر المؤمنین علیه السّلام را طلبید، پس معلوم شد که او به منزله نفس نبى صلّى اللَّه علیه و آله است) و به تحقیق ثابت شد که نیست احدى از خلق خداى تعالى بزرگتر از رسول صلّى اللَّه علیه و آله و افضل از وى. پس واجب است که نبوده باشد کسى افضل از کسى که نفس رسول صلّى اللَّه علیه و آله است به حکم خداى- عزّ و جلّ-، یعنى امیر المؤمنین علیه السّلام.

                                                  دفاع از تشیع،شیخ مفید ،  ص: 86