انصاف‏
ساعت ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٧ مهر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: انصاف

قال رسول اللَّه صلّى اللَّه علیه و آله: لا خیر لک فی صحبة من لا یرى لک من الحقّ مثل ما ترى له.

رسول اکرم (ص) فرموده است: کسى که تو بحقوق او توجّه دارى ولى او بحق تو توجّه نمیکند رفیق خوبى نخواهد بود و براى مصاحبت شایستگى ندارد.

فلمّا صار بن سبع سنین قال لامّه حلیمة یا امّى این اخوتى قالت یا بنىّ انّهم یرعون الغنم الّتى رزقنا اللَّه ایّاها ببرکتک، قال یا امّاه ما انصفتنى، قالت کیف ذلک یا ولدى، قال اکون انا فی الظّلّ و اخوتى فی الشّمس و الحرّ الشّدید و انا اشرب منها اللّبن.

موقعى که حضرت محمّد (ص) هفت ساله شد روزى بمادرش حلیمه سعدیّه فرمود برادرانم کجا هستند؟ جواب داد فرزند عزیز، آنان گوسفندانى را که خداوند ببرکت وجود تو بما مرحمت کرده است بچرا میبرند. طفل گفت مادر، در باره من بانصاف رفتار ننمودى. مادر پرسید چرا؟ فرمود آیا سزاوار است که من در سایه خیمه باشم و شیر بنوشم و برادرانم در بیابان برابر آفتاب سوزان باشند.

قال علىّ علیه السّلام: تحلّوا بالاخذ بالفضل و الکفّ عن البغى و العمل بالحقّ و الانصاف من النّفس.

على علیه السّلام فرموده است: خویشتن را با فضائل اخلاقى و ملکات انسانى بیارائید، از ستم خوددارى کنید، بحق و درستى رفتار نمائید و با قضاوت وجدانى خود نسبت بمردم منصف باشید.

قال علىّ علیه السّلام: مع الانصاف تدوم الاخوّة.

على علیه السّلام فرموده: روابط برادرانه با وجود انصاف و رفتار منصفانه قابل بقاء و دوام است.

قال علىّ بن الحسین علیه السّلام: و امّا حقّ الصّاحب فان تصحبه بالفضل ما وجدت الیه سبیلا و الّا فلا اقلّ من الانصاف و ان تکرمه کما یکرمک.

حضرت سجاد علیه السّلام فرمود: حقّ رفیق اینست که با او بر اساس تفضل و عواطف عالیه انسانى برخورد نمائى و در مواردى که قادر بتفضل اخلاقى نیستى باید از مرز عدل و انصاف تنزل ننمائى و موظّفى که رفیقت را همواره احترام کنى همان طور که او محترمت میدارد.

عن علىّ بن الحسین علیهما السّلام قال: کان رسول اللَّه صلّى اللَّه علیه و آله یقول فی آخر خطبته: طوبى لمن طاب خلقه و طهرت سجیّته و صلحت سریرته و حسنت علانیته و انفق الفضل من ماله و امسک الفضل من قوله و انصف النّاس من نفسه.

از حضرت سجاد علیه السّلام حدیث شده که رسول اکرم در آخر خطبه خود فرمود: خیر و سعادت براى کسى است که اخلاقش پسندیده و خویش پاک باشد، باطنش نیکو و ظاهرش خوب باشد، ما زاد اموال خود را انفاق کند و از اداء سخنان زائد امساک نماید و با همه مردم بعدل و انصاف رفتار کند.

عن ابى عبد اللَّه علیه السّلام قال قال رسول اللَّه (ص): من واسى الفقیر من ماله و انصف النّاس من نفسه فذلک المؤمن حقّا.

امام صادق علیه السّلام از رسول اکرم (ص) حدیث کرده که فرموده است: کسى که با مال خود به یارى تهیدستان میرود و با تمام مردم بر اساس انصاف رفتار میکند او مؤمن واقعى و پیرو حقیقى مکتب اسلام است.

الحدیت-روایات تربیتى، ج‏1، ص:57 -  59