دو برادر که در یک روز به دنیا آمده‏اند و در یک روز از دنیا رفتند................
ساعت ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: دو برادر که در یک روز به دنیا آمده‏اند

دو برادر که در یک روز به دنیا آمده‏اند و در یک روز از دنیا رفتند، ولى یکى از آنها صد سال از دیگرى بزرگ بود چه کسانى بودند؟

اگر معناى آیه زیر را با دقت بخوانید پاسخ را با سرعت خواهید یافت.

... یا همانند کسى که از کنار یک روستاى [ویران شده‏] عبور کرد، در حالى که دیوارهاى آن فرو ریخته بود و اجساد و استخوان‏هاى اهالى ده در هر سو پراکنده شده بود، او با خودش گفت: چگونه خدا اینها را پس از مرگ زنده مى‏کند؟ [در این هنگام‏] خداوند او را یکصد سال مى‏میراند، سپس زنده کرد و به او گفت چقدر درنگ کرده‏اى گفت: یک روز یا بخشى از روز فرمود: بلکه یکصد سال درنگ کردى. نگاه کن به غذا و نوشیدنى خودت [که همراهت بود که با گذشت سال‏ها] هنوز تغییر نکرده است [خدایى که این مواد فاسد شدنى را در طول این مدت حفظ مى‏کند بر همه چیز قدرت دارد] ولى به الاغ خود نگاه کن [که چگونه از هم متلاشى شده‏] براى این‏که تو را نشانه‏اى براى مردم [در مورد معاد] قرار دهیم [اکنون‏] به استخوان‏هاى [الاغ‏] نگاه کن که چگونه آنها را برداشته، به هم پیوند مى‏دهیم و گوشت بر آن مى‏پوشانیم، هنگامى که [این حقیقت‏] بر او آشکار شد گفت: مى‏دانم خدا بر هر کارى تواناست. «1»

سؤالى را که پرسیده‏اید، شخصى از امام باقر علیه السلام پرسید، امام فرمود:

آنها «عزیر» و «عزره» بودند که دوقلو به دنیا آمدند، در سى سالگى «عزیر» از برادرش جدا شد و صد سال به مردگان پیوست. سپس زنده شد و نزد خاندانش آمد و بیست سال دیگر زنده بود و با برادرش با هم مردند. در برخى دیگر از روایات نام این دو برادر «عزیز» و «عُزیر» آمده است. داستان کامل این دو برابر در کتاب قصه‏هاى قرآن، نوشته محمد محمدى اشتهاردى‏ آمده است.

 

__________________________________________________

 (1). بقره، آیه 259

                        سرسفره خدا، ص: 76