چرا همه امامان و همه پیامبران مرد هستند؟ مجتهد، امام جمعه و ... مرد است؟
ساعت ٩:٥۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: چرا همه امامان و همه پیامبران مرد هستند؟ مجتهد، ام

از دیدگاه قرآن، افراد انسان-/ چه زن و چه مرد-/ از نظر حقیقت انسانیّت و انجام کارهاى نیک و به بهشت رفتن و ... یک‏سان هستند. ولى به خاطر تفاوت‏هایى که با یک‏دیگر دارند وظیفه‏هاى متفاوتى هم دارند و خداوند به هر یک از زن و مرد توانایى هایى داده و به همان نسبت از آنها خواسته است تکالیف خودشان را انجام دهند. برخى از تکالیف است که مردها نمى‏توانند انجام بدهند و برخى از کارها است که زنان از عهده آن‏ برنمى‏آیند.

همان طور که مرد نمى‏تواند فرزند به دنیا آورد و به او شیر بدهد زن هم نمى‏تواند برخى از کارهاى طاقت فرسا و مشکل چون پیامبرى، امامت، و رهبرى را به عهده بگیرد؛ به عنوان نمونه، زندگى‏نامه حضرت محمد صلى الله علیه و آله و سلم را بخوانید و ببینید آیا زن مى‏توانست وظایف آن حضرت را انجام دهد؟ به عنوان نمونه او در کمتراز ده سال در بیش از هفتاد جنگ شرکت کرد و با دشمنان خداوند جنگید. جهاد پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم به گونه‏اى بود که حضرت على علیه السلام مى‏فرماید: وقتى جنگ شدت پیدا مى‏کرد [و دشمن از هر طرف ما را تحت فشار حملات سنگین خود قرار مى‏داد] ما به پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم پناهنده مى‏شدیم و هیچ کس از ما به دشمن نزدیک‏تر از او نبود. «1»

کدام زن مى‏تواند این گونه در میدان جنگ با دشمنان جهاد کند؟! کار امامت نیز از نبوت آسان‏تر نیست. آیا مى‏دانید که حضرت على علیه السلام امام اول ما شیعیان تنها در نبرد احد حدود 70 زخم سنگین برداشت؟! زخم‏هایى که اثر آن تا ده‏ها سال بعد بر بدن حضرت على علیه السلام باقى بود؛ به گونه‏اى که امام در روز شورا لباس خودش را کنار زد و زخم‏ها را به دیگران نشان داد؟! «2» کدام زن مى‏تواند این سختى‏ها را تحمل کند؟!

خداوند مهربان تحمل این سختى را از زنان برداشته است، ولى زنان مى‏توانند درجاتى کسب کنند که به تصور نگنجد. حضرت فاطمه علیها السلام زنى بود که به گفته بسیارى از دانشمندان مقامش از همه پیامبران به جز حضرت محمد صلى الله علیه و آله و سلم بالاتر بود. حضرت مریم به مقامى رسید که از بهشت برایش غذا مى‏آمد، ولى حضرت زکریا با آن که پیامبر بود برایش غذاى بهشتى‏ نمى‏آمد. (آل‏عمران، آیه 37)

دلیل دیگرى که موجب شده خداوند زنان را از نبوت، امامت و رهبرى معاف کند و این امور را به مردان بسپارد «رعایت عفت و عصمت» زنان است. امام و رهبر جامعه به طور دایم با دیگران سر و کار دارد همواره باید با کارگزاران حکومتى جلسه داشته باشد، دستور جنگ و صلح بدهد، از ارتش و سپاه «سان» ببیند و در یک کلام مرتب با مردان سرو کار دارد و این گونه امور با روحیه زن ناسازگاراست. پس خداوند این گونه کارها را از زنان نخواسته است.

تفاوتى که در وظایف زن ومرد است موجب برترى یکى بر دیگرى نمى‏شود و خوبى و برترى هر یک از زن و مرد در گرو این است که در قبال مسئولیتى که دارد متعهد و پرهیزگارتر باشد و معیار برترى، ایمان، عمل نیک، اخلاص، تقوا و پرهیزکارى است.

 

__________________________________________________

 (1). آیة اللَّه سبحانى، فروغ ابدیت، ج 2، ص 503، به نقل از «نهج البلاغه» کلمات قصار، کلمه 214

 (2). تاریخ پیامبر اسلام، مدینه (جلد 4، حیات القلوب)، ص 976

 

                                                                  سرسفره خدا، ص:66 -  67