چرا اختیار زنان به دست مردان است؟
ساعت ٩:٥۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: چرا اختیار زنان به دست مردان است؟

مگر مرد موجودى برتر و کامل‏تر از زن است؟ چرا اختیار زنان به دست مردان است؟ چرا زنان باید با اجازه مردان پول خودشان را خرج کنند؟ چرا باید مرد در همه امور، زن را تحت سلطه خودش قرار دهد؟

 1. بسیارى از چیزهایى که شنیده‏اید و در پرسش هم به آن اشاره شده اصلًا درست نیست، تا به دنبال پاسخش بگردید. نه مرد موجودى کامل‏تر است و نه همه اختیارات زنان به دست مردان است و نه این که زنان هیچ گاه حق ندارند بدون اجازه مردان پول‏هاى خودشان را خرج کنند و ....

این بخش از سؤال‏هاى شما تو مانند این است که کسى بگوید چرا خداوند اقیانوس اطلس را در کشور ایران آفریده است که بسیارى از مردم در آن غرق مى‏شوند؟ حالا براى روشن شدن پاسخ سؤال به بخش دوم پاسخ مى‏پردازیم.

2. تفاوت‏ها و اختلاف‏ها لازمه طبیعى زندگى است و اصولًا اگر این تفاوت‏ها نبود هیچ جامعه‏اى وجود نداشت. آیا ممکن است در یک جامعه و یک شهر همه افراد آن شهر فرماندار شهر باشند؟ آیا ممکن است همه افراد یک شهر فقط نانوا باشند و نانوایى کنند و هیچ کار دیگرى نکنند؟ پس وقتى جامعه شکل مى‏گیرد که با توجه به سلیقه‏ها، توانایى‏ها و ... هرکس یکى از امور جامعه را به دست بگیرد.

3. خانواده نیز اولین هسته تشکیل دهنده جامعه و درواقع یک جامعه بسیار کوچک است. در این جامعه کوچک زن، مرد و فرزندان زندگى مى‏کنند. خداوند متعال با توجّه به علاقه‏ها و توانایى‏هایى که هر یک از اعضا دارند وظایف و مسئولیت‏هایى به آنها داده است؛ مثلًا زن موجودى عاطفى و مهربان است، منبع غذایى مهمى همراه اوست (شیر) که با تولد یک نوزاد این منبع غذایى، پر مى‏شود و .... با توجه به این ویژگى هایى که زن دارد، ولى مرد ندارد خداوند مسئولیت بزرگ کردن فرزند را به زن سپرده است. آیا مردها مى‏توانند ناراحت شوند و بگویند مگر زن موجود کامل‏ترى است؟ چرا زن فرزندان را شیر مى‏دهد؟ چرا او بچه مى‏زاید و مردها نمى‏زایند و .... پس وجود زن به گونه‏اى است که مسئولیت‏هاى خودش را بهتر انجام مى‏دهد.

از طرفى خداوند مرد را عقلانى‏تر آفریده است؛ به گونه‏اى که کمتر پیش مى‏آید که عواطف و مهربانى‏اش بر عقلش چیره شود. بهتر و راحت‏تر مى‏تواند با بیرون خانه در تماس باشد، با دیگر افراد جامعه بیشتر

سر و کار دارد، از نظر جسمى قوى‏تر است و ... و به خاطر این خصوصیات، خداوند سرپرستى منزل را به مردان سپرده است و از زنان خواسته است در کارهایى که به امور خانواده مربوط مى‏شود، با مردان هماهنگ شوند و رضایت مردان را جلب کنند و خلاصه این که مسئولیت و سرپرستى خانواده به مرد واگذار شده است.

4. خداوند به مرد نیز اجازه نداده است از این مسئولیت کوچکى که دارد سوء استفاده کند. اگر در مواردى مشاهده شود بیهوده زندگى را بر خانواده‏اش سخت کرده است، با او برخورد مى‏شود.

5. از آن چه گذشت نتیجه مى‏گیریم که:

الف: همه اختیارات زنان به دست مردان نیست، بلکه درامور خانوادگى و آن چه به خانواده مربوط مى‏شود. مردان سرپرست خانواده هستند و این هم به خاطر شرایط جسمى و روحى مردان است و براى آنها باعث برترى نمى‏شود، بلکه در برابر وظیفه‏اى است که براى پرداخت مخارج زن به عهده دارند.

ب: زنان مى‏توانند بدون اجازه مردان پول‏هاى خودشان را خرج کنند؛ چنان‏که خداوند مى‏فرماید: ... مردان از آن چه کسب کرده‏اند، بهره و نصیبى دارند و زنان نیز از آن چه کسب مى‏کنند نصیبى دارند. (نساء، آیه 32) یعنى درآمد و مال زن براى خودش و مال مرد نیز براى خودش مى‏باشند. تنها در مسئله نذر کردن، برخى از فقها مانند امام قدس سره معتقدند نذر زن باید با اجازه همسرش باشد، نه این که زن حق ندارد پول خودش را هزینه کند.

                                                                      سرسفره خدا، ص:62 -  63