چرا مرد در قبال زن قصاص نمى‏شود؟
ساعت ٩:٥۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: چرا مرد در قبال زن قصاص نمى‏شود؟

اگر مردى زنى را بکشد چرا مرد در قبال زن  قصاص نمى‏شود؟ مگر خون مرد از خون زن رنگین‏تر است؟

 این که در پرسش نوشته شده اگر مردى زن را بکشد قصاص نمى‏شود نادرست است، بلکه اگر در دادگاه ثابت شود که مرد، زن را عمداً کشته است بستگان زن مى‏توانند با حکم دادگاه مرد قاتل را اعدام کنند، البته پس از اعدام قاتل باید به خانواده او نصف دیه را پرداخت کنند. حالا براى توضیح بیشرتر به مثال زیر توجّه کنید.

وظیفه پرداخت مخارج خانواده به عهده مرد خانواده است؛ یعنى حتى اگر زن خانواده کارمند، پول‏دار، سرمایه دار و ... باشد او وظیفه ندارد خرج‏هاى خانه را بدهد. او مى‏تواند همه پول‏ها و سرمایه‏هاى خودش را جمع آورى کند و در بانک و ... نگهدارى کند و براى خریدن یک نان از شوهرش پول بگیرد و مرد وظیفه دارد پول نان را بدهد و حق ندارد بگوید:

نمى‏دهم و ....

حالا فرض کنید شخصى به نام جمشید داراى یک خانواده 4 نفره است. اگر جمشید نادانى کند و زنى را بکشد. خانواده زن کشته شده مى‏توانند جمشید را به حکم دادگاه قصاص کنند. روشن است که جمشید به سزاى کار ننگین خودش رسیده است و به خاطر آدم‏کشى در قیامت نیز در عذاب جهنم جاودان خواهد ماند. اما به راستى گناه همسر و فرزندان جمشید چیست؟ که باید گرسنه بمانند و از گرسنگى بمیرند؟ یا باید هر کدام در گوشه‏اى از خیابان گدایى کنند؟ اگر اسلام پس از اعدام جمشید، خانواده او را در فقر و گرسنگى رها کند، آیا هر کدام از افراد این خانواده به دزد و قاتل دیگرى تبدیل نمى‏شوند؟! راستى اگر من یا تو به جاى خانواده جمشید بودیم چه مى‏کردیم؟!

اسلام عزیز و خداوند مهربان این مشکل را حلّ کرده است، به این شکل که خانواده زن کشته شده جمع مى‏شوند و نیمى از دیه را به همسر وفرزندان جمشید مى‏دهند، تا اینها هم بتوانند به زندگى خود با حداقل امکانات ادامه دهند و جمشید هم به سزاى عملش برسد. البته خانواده زن‏ کشته شده مى‏توانند به جاى قصاص و اعدام جمشید تقاضا کنند به آنها دیه‏پرداخت شود.

از پاسخى که نوشتم چند نتیجه مى‏گیریم:

1. کسى که فرد دیگرى را عمداً بکشد- مرد باشد یا زن- اگر قاتل توبه نکند در قیامت به جهنم خواهد رفت؛ چنان‏که خداوند مى‏فرماید: و هرکس که مؤمنى را به عمد بکشد کیفرش دوزخ است که در آن همیشه خواهد ماند و خداوند براو غضب مى‏کند و او را از رحمتش دور مى‏کند و عذاب بزرگى را براى او آماده ساخته است. (نساء، 93)

2. اگر قاتل مرد باشد و مقتول زن، از آن جا که پرداخت هزینه زندگى وظیفه مردان است براى رعایت حقوق همسر و فرزندان قاتل، باید نیمى از مبلغ دیه، به خانواده قاتل پرداخت شود و نباید به بهانه لفظ تساوى، حقوق افراد دیگر پایمال شود.

3. باید دقت کرد که بحث در «وظیفه» پرداخت مخارج است که به عهده مردان مى‏باشد و بحث در این نیست که زنان هم ممکن است مخارج زندگى را تأمین کنند، چون زنان «وظیفه» ندارند و قانون با توجه به «وظایف» هرکس تنظیم مى‏شود.

                                                                       سرسفره خدا، ص: 64 - 65