تغییر نام افراد بد نام ‏
ساعت ۸:۳٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: تغییر نام افراد بد نام ‏

عن جعفر بن محمّد عن ابیه علیهما السّلام: انّ رسول اللَّه کان یغیّر الاسماء القبیحة فی الرّجال و البلدان.

امام صادق علیه السّلام فرمود که رسول اکرم اسماء قبیح مردم و بلاد را تغییر میداد.

عن ابن عمر انّ ابنة لعمر کانت یقال لها عاصیة فسمّاها رسول اللَّه صلّى اللَّه علیه و آله جمیلة.

عمر دخترى داشت که نامش «عاصیه» بود یعنى گناهکار و رسول اکرم (ص) آن اسم را تغییر داد و او را «جمیله» یعنى زیبا، نامگذارى کرد.

عن ابى رافع‏ انّ زینب بنت امّ سلمة کان اسمها برّة فقیل تزکّى نفسها فسمّاها رسول اللَّه صلّى اللَّه علیه و آله زینب.

زینب دختر امّ سلمه اسمش (برّه) بود یعنى نیکوکار. از این کلمه استشمام خودستائى و خودپسندى میشد و کسانى در باره‏ آن زن میگفتند با این اسم میخواهد ادّعاى پاکى نماید. براى اینکه مورد تحقیر و بى‏احترامى مردم واقع نشود رسول اکرم (ص) اسم او را به «زینب» تغییر داد.

پیشوایان اسلام از شنیدن کنیه‏هاى بدى که اشخاص براى خود انتخاب کرده بودند ملول میشدند و در مواقعى تذکرات لازم را بمنظور حفظ حیثیت و آبروى آنان میدادند.

عن زرارة قال سمعت ابا جعفر علیه السّلام یقول: انّ رجلا کان یغشى علىّ بن الحسین علیه السّلام و کان یکنّى ابا مرّة. فکان اذا استأذن علیه یقول ابو مرّة بالباب. فقال له علىّ بن الحسین علیه السّلام:

باللَّه اذا جئت الى بابنا فلا تقولنّ ابا مرّة.

زراره از امام باقر علیه السّلام نقل کرده است که فرمود: مردى بملاقات حضرت سجاد علیه السّلام مى‏آمد و کنیه‏اش ابو مرّه بود.

موقع استجازه میگفت بحضرت سجاد عرض کنید: ابو مرّه بر در خانه است و درخواست شرفیابى دارد. روزى حضرت سجاد علیه السّلام باو فرمود: تو را بخدا بر در خانه من که مى‏آئى خود را ابو مرّه معرفى نکن.

(ابو مرّه کنیه شیطان است، کسى که این کنیه را براى خود انتخاب میکند خویشتن را شیطان صفت و آلوده نیت معرّفى مینماید، و با این سوء انتخاب، خود را در معرض تحقیر و اهانت دگران قرار میدهد).

الحدیت-روایات تربیتى، ج‏1، ص: 194