حقوق الزوج و الزوجة حقوق زن و شوهر
ساعت ٦:٤٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ امرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: حقوق الزوج و الزوجة حقوق زن و شوهر

1 - قال رسول اللَّه صلّى اللَّه علیه و آله: خیرکم، خیرکم لأهله و أنا خیرکم لأهلی.

مکارم الاخلاق/ 216 الوسائل 14/ 122

- پیامبر خدا (ص) فرمود: بهترین شما کسى است که براى خانواده‏اش بهتر باشد، و من در مورد خانواده‏ام بهترین شما هستم.

2 - ... قال رسول اللَّه صلّى اللَّه علیه و آله: عیال الرّجل اسراؤه و أحبّ العباد إلى اللَّه عزّ و جلّ أحسنهم صنعا «1» إلى اسرائه.*

مکارم الأخلاق/ 217 الوسائل 14/ 122

- رسول خدا (ص) فرمود: زن و فرزند آدمى اسیران او هستند و محبوبترین بندگان در نزد خدا کسى است که در حقّ اسیران خود از همه نیکوکارتر باشد.

3 - عن جعفر عن ابیه علیهما السّلام قال: قال رسول اللَّه صلّى اللَّه علیه و آله: اتّقوا اللَّه اتّقوا اللَّه فی الضّعیفین: الیتیم و المرأة فإنّ خیارکم خیارکم لأهله.

قرب الاسناد/ 44

- از جعفر بن محمّد، از پدرش نقل شده که رسول خدا (ص) فرمود: از خدا پروا کنید، از خدا پروا کنید در مورد دو ناتوان: زن و یتیم. زیرا بهترین شما کسى است که براى خانواده‏اش بهتر باشد.

4 - قال الصادق علیه السّلام: [خیر نسائکم‏] الّتی إن أعطیت شکرت و إن منعت رضیت.

البحار 103/ 239

- امام صادق (ع) فرمود: بهترین زنان شما زنى است که اگر چیزى به او داده شود سپاسگزارى کند، و اگر چیزى به او داده نشود راضى باشد.

5 - و فی حدیث عن علیّ علیه السّلام قال: قال رسول اللَّه صلّى اللَّه علیه و آله: ویل لامرأة أغضبت زوجها و طوبى لامرأة رضی عنها زوجها.

الوسائل 14/ 156 البحار 103/ 246 عیون اخبار الرضا 2/ 10

- در حدیثى از امیر المؤمنین (ع) نقل شده که رسول خدا (ص) فرمود: واى به حال زنى که همسرش را خشمگین کند، و خوشا به حال زنى که همسرش از او خشنود باشد.

6 - و نهى (النّبىّ صلّى اللَّه علیه و آله) أن تتزیّن لغیر زوجها فإن فعلت کان حقّا على اللَّه أن یحرقها بالنّار.

روضة المتقین 9/ 340 البحار 103/ 243

- پیامبر (ص) از اینکه زنى براى غیر شوهر خود زینت کند نهى فرمود، و فرمود که اگر چنین کند بر عهده خدا ثابت است که او را به آتش بسوزاند.

7 - فی خبر المناهی أنّ النبیّ صلّى اللَّه علیه و آله: نهى أن تخرج المرأة من بیتها بغیر اذن زوجها فإن خرجت لعنها کلّ ملک فی السّماء و کلّ شی‏ء تمرّ [علیه‏] من الجنّ و الإنس حتّى ترجع إلى بیتها.

البحار 103/ 243

- در خبر مناهى آمده است که پیامبر (ص) از خارج شدن زن از خانه بدون اجازه شوهر، نهى فرمود، و فرمود که اگر خارج شود تمام فرشتگان آسمان و کسانى از جنّ و انس که او بر آنها مى‏گذرد، وى را لعنت مى‏کنند تا به خانه‏اش بازگردد.

8 - ... عن النوفلی عن السکونی عن الصادق علیه السّلام عن آبائه علیهم السّلام، قال: قال علیّ علیه السّلام: من أطاع امرأته أکبّه اللَّه على وجهه فی النّار قیل: و ما تلک الطّاعة؟ قال: تطلب إلیه أن تذهب إلى الحمّامات و إلى العرسات و إلى النّیاحات و الثّیاب الرّقاق فیجیبها.

البحار 103/ 243

- از نوفلى از سکونى از امام صادق (ع) از پدرانش نقل شده که على (ع) فرمود: هر کس از زن خود اطاعت نماید خداوند او را به صورت در آتش مى‏اندازد. سؤال کردند: این اطاعت چیست؟ فرمود: اینکه زن بخواهد به حمّامها، عروسى‏ها و عزاها برود و لباسهاى نازک بپوشد، و شوهر به خواسته او پاسخ مثبت دهد.

9 - قال امیر المؤمنین علیه السّلام: جهاد المرأة حسن التّبعّل و قال: لتطیّب المرأة المسلمة لزوجها.

البحار 103/ 245

- امیر المؤمنین (ع) فرمود: جهاد زن، خوب شوهردارى کردن است. و فرمود: زن مسلمان باید خود را براى شوهرش خوشبو کند.

 

الحکم الزاهرة با ترجمه انصارى، ص:438 -  439