فلسفه تحریم قمار چیست؟
ساعت ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: فلسفه تحریم قمار چیست؟

کمتر کسى را مى‏توان یافت که از زیانهاى گوناگون قمار بى‏خبر باشد، براى توضیح بیشتر گوشه‏اى از عواقب شوم و خانمان‏برانداز آن را بطور فشرده یادآور مى‏شویم:

قمار بزرگترین عامل هیجان‏

کلیه روانشناسان و دانشمندان پیسیکولوژى، معتقدند که هیجانات روانى عامل اصلى بسیارى از بیماریها است، مثلًا کم شدن ویتامینها، زخم معده، جنون و دیوانگى، بیماریهاى عصبى و روانى بصورت خفیف و حاد و مانند آنها در بسیارى از موارد ناشى از هیجان مى‏باشد، و قمار بزرگترین عامل پیدایش هیجان است تا آنجا که یکى از دانشمندان امریکا مى‏گوید: در هر سال در این کشور فقط دو هزار نفر در اثر هیجان قمار مى‏میرند، و بطور متوسط قلب یک «پوکرباز» (یک نوع بازى قمار) متجاوز از صد بار در دقیقه مى‏زند، قمار گاهى سکته قلبى و مغزى نیز ایجاد مى‏کند، و قطعاً عامل پیرى زودرس خواهد بود.

بعلاوه به گفته دانشمندان شخصى که مشغول بازى قمار است، نه تنها روح وى دستخوش تشنج است بلکه تمام جهازات بدن او در یک حالت فوق العاده بسر مى‏برند، یعنى ضربان قلب بیشتر مى‏شود، مواد قندى در خون او مى‏ریزد، در ترشحات غدد داخلى اختلال حاصل مى‏شود، رنگ صورت مى‏پرد، دچار بى‏اشتهائى مى‏شود، و پس از پایان قمار به دنبال یک جنگ اعصاب و حالت‏

بحرانى به خواب مى‏رود، و غالباً براى تسکین اعصاب و ایجاد آرامش در بدن متوسل به الکل و سایر مواد مخدر مى‏شود، که در این صورت زیانهاى ناشى از آن را نیز باید بزیانهاى مستقیم قمار اضافه کرد.

از زبان دانشمندان دیگرى مى‏خوانیم: قمارباز، انسانى مریض است که دائماً احتیاج به مراقبت روانى دارد، فقط باید سعى کرد به او فهماند که یک خلاء روانى وى را به سوى این عمل ناهنجار سوق مى‏دهد، تا در صدد معالجه خویش برآید.

رابطه قمار با جنایات:

یکى از بزرگترین مؤسسات آمارگیرى جهانى ثابت کرده است که: 30 درصد جنایتها با قمار رابطه مستقیم دارد، و از عوامل بوجود آمدن 70 درصد جنایات دیگر نیز بشمار مى‏رود.

ضررهاى اقتصادى قمار

در طول سال میلیونها بلکه میلیاردها از ثروت مردم جهان در این راه از بین مى‏رود، گذشته از ساعات زیادى که از نیروى انسانى در این راه تلف مى‏شود، و حتى نشاط کار مداوم را در ساعات دیگر سلب مى‏کند، مثلا در گزارشها چنین آمده است: در شهر «مونت کارلو» که یکى از مراکز معروف قمار در دنیا است، یک نفر در مدت 19 ساعت قمار بازى، 4 میلیون تومان ثروت خود را از دست داد، وقتى درهاى قمارخانه بسته شد یک‏راست بجنگل رفت، و با یک گلوله مغز خویش را متلاشى کرد، و به زندگى خود خاتمه داد، گزارش دهنده اضافه مى‏کند، جنگلهاى‏ «مونت کارلو» بارها شاهد خودکشى این پاک بازها بوده است.

زیانهاى اجتماعى قمار

بسیارى از قمار بازان بعلت اینکه گاهى برنده مى‏شوند و در یک ساعت ممکن است هزاران تومان سرمایه دیگران را بجیب خود بریزند، حاضر نمى‏شوند تن بکارهاى تولیدى و اقتصادى بدهند، در نتیجه چرخهاى تولید و اقتصاد بهمان نسبت لنگ مى‏شود، و درست اگر دقت کنیم مى‏بینیم که، تمام قمار بازان و عائله‏ آنان سربار اجتماع هستند، و بدون اینکه کمترین سودى باین اجتماع برسانند از دست رنج آنها استفاده مى‏کنند، و گاهى هم که در بازى قمار باختند، براى جبران آن دست به سرقت مى‏زنند.

خلاصه زیانهاى ناشى از قمار بحدى است که حتى بسیارى از کشورهاى غیر مسلمان آن را قانوناً ممنوع اعلام داشته‏اند اگر چه عملًا بطور وسیع آن را انجام مى‏دهند. مثلا انگلستان در سال 1853 و امریکا در سال 1855 و شوروى در سال 1854 و آلمان در سال 1873 قمار را ممنوع اعلام نمودند.

در پایان این بحث اشاره به این موضوع، جالب به نظر مى‏رسد، که طبق آمارى که بعضى از محققان تهیه کرده‏اند جیب برى 90 درصد، فساد اخلاق 10 درصد، ضرب و جرح 40 درصد، جرائم جنسى 15 درصد، طلاق 30 درصد و خودکشى 5 درصد، معلول قمار است.

اگر بخواهیم یک تعریف جامعى براى قمار تهیه کنیم، باید بگوئیم: قمار یعنى قربانى کردن مال و شرف براى بدست آوردن مال غیر به خدعه و تزویر و احیاناً بعنوان تفریح و نرسیدن به هیچ کدام. «1»

______________________________
(1)- تفسیر نمونه 2/ 76

یکصد و هشتاد پرسش و پاسخ، ص: 510