ساده زیستى و اخلاص و توکل امام خمینى (قدس سره )
ساعت ٦:٠٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: ساده زیستى و اخلاص و توکل امام خمینى (قدس سره )

 

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ

آیت الله محمد فاضل لنکرانى نقل کردند: در عتبات از مرحوم حاج آقا مصطفى پرسیدم : شنیده ام از مراجع دیگر هم شهریه مى گیرى ؟ فرمود: بلى پولى را که امام به من مى دهد مخارج متوسط زندگى مرا اداره مى کند، ولى من احتیاج به کتاب دارم بدین جهت باید از مراجع دیگر هم شهریه بگیرم تا بتوانم کتابهاى لازم را تهیه کنم .

این داستان به ضمیمه وصیتنامه مرحوم آقا مصطفى که در سوم ذیقعدة الحرام 1389 تنظیم شده و در آن ، کتابها را به فرزند خود مى بخشد مشروط بر آنکه تحصیل علوم قدیمه کند و در غیر این صورت به کتابخانه مدرسه آیت الله بروجردى در نجف اشرف تحویل داده شود و اضافه مى کند که چیز دیگرى هم ندارم مگر بعضى مختصرات که احتیاج به گفتار ندارد. دقت و ساده زیستى امام و فرزندان ایشان را مى رساند.(401)

در جریان حمله ناگهانى عراق به فرودگاه مهرآباد که مردم مضطرب و نگران بودند، امام فرمودند: ((الخیر فى ما وقع )) دزدى آمد و سنگى انداخت و رفت ، و حمله صدام را یک نعمت الهى خواند و در جریان فوت مشکوک فرزند فرزانه و مبارز خود بدون اینکه خود را ببازد آن را یکى از الطاف خفیه الهى توصیف کرد.

وقتى که منافقین و گروهکها، ناجوانمردانه مسئولین نظام را ترور مى کردند فرمودند: اینها در مقابل حفظ اسلام چیزى نیست .

مرحوم ایت الله طالقانى مى گفت : بعضى فکر مى کنند گاهى اوقات که من به خدمت امام در قم مى رسم به خاطر مذاکرات سیاسى است ، روزنامه ها جنجال مى کنند... ولى من هر وقت احساس ضعف مى کنم ، گاهى احساس ‍ ضعف مى کنم ، گاهى یاءس برایم پیش مى آید، مى روم پیش چنین رهبرى قاطع و از توکل و ایمان و خلوص او الهام مى گیرم .

و امام در وصیت نامه خود مى نویسد: با دلى آرام و قلبى مطمئن و روحى شاد و ضمیرى امیدوار به فضل خدا از خدمت خواهران و برادران مرخص ‍ و به سوى جایگاه ابدى سفر مى کنم .

--------------------------------------------------------------------------------

 برگرفته از کتاب : مردان علم در میدان عمل ، اثر: سید نعمت الله حسینى