برای پیشگیری و نیز قطع آزار و اذیت جنّیان یا ارواح خبیثه....................
ساعت ٦:٥٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۸ خرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: قطع آزار و اذیت جنّیان یا ارواح خبیثه

برای پیشگیری و نیز قطع آزار و اذیت جنّیان یا ارواح خبیثه که گاه در خواب یا عالم (خواب و بیداری) مزاحم می‌شوند چه می‌توان کرد؟

پاسخ:

برای رهایی از آزار و اذیت جنّیان در خواب و بیداری از پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ و اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ دعاها و راه‌کارهایی به ما رسیده است و ما در اینجا بعضی از آنها را برای شما ذکر می‌کنیم.
امّا قبل از بیان این راه‌ها باید به نکته‌ای ضروری اشاره کنیم. شایان ذکر است که گاهی جن‌زدگی در خواب یا بیداری با بیماریهای خفیف یا شدید روانی مشتبه می‌شود و راه حل آن با دارو و درمان است. لذا بهتر است ابتدا با یک روان شناس مجرب در این زمینه مشورت کرد.
اینک به ذکر چند راه که از طریق روایات به ما رسیده است می‌پردازیم:
الف. امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمودند: هر کس بسیار سورة جن را بخواند، هرگز در زندگی دنیا, چشم زخم جنّ و جادو و سحر و مکر آنها به او نمی‌رسد....(1)
ب. امام باقر ـ علیه السّلام ـ فرمودند: حیوانات را در خانه بسیار نگاهدار که باعث اشتغال شیاطین به آنها است و از ضرر رسانیدن شیاطین به اطفال جلوگیری می‌کنند. به خصوص مثل کبوتر ومرغ و بزغاله که اطفال جنیان با آنها بازی می‌کنند... وخانه‌ای که در آن کوبتر است، ‌آفت جنّ به اهل آن نمی‌رسد.(2)
ج. هنگام خواب خواندن این دعا که از پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ منقول است، مستحب می‌باشد: اُعیذُ نَفسی و ذُرّیتی و اهل بیتی و مالی بکلماتِ الله التّامّات من کلّ شیطانٍ و هامّةٍ و من کلِّ عَینٍ لامّةٍ.(3)
د. امام سجاد ـ علیه السّلام ـ فرمود: هر گاه این کلمات را بگویم، اگر جنّ و انس برای ضرر زدن به من جمع شوند، باکی ندارم: بسم الله و بالله و من الله و الی الله و فی سبیل اله و علی ملّة رسولِ الله ـ صلّی الله علیه و آله ـ اللهم الیک اَسلَمتُ نفسی و الیک وجّهتُ وَجهی و الیک ألجَأتُ ظَهری و الیک فوَّضْتُ اَمری اللهم احفَظنی بحفظِ الایمان من بین یدیَّ و من خَلفی و عن یمینی و عن شمالی و من فَوقی و من تحتی و ما قِبَلی و ادفَعْ عنّی بحولک و قُوّتِک فانّه لاحولَ و لا قوّةَ الّا بک.(4)
ی. دعای پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ برای در امان ماندن از جنّ و انس: بسم الله الرحمن الرحیم لا اله الّا الله علیه توکّلتُ و هو ربّ العرش العظیم ما شاء الله و ما لم یشَأ لم یکُن اشهدُ انّ الله علی کلّ شیءٍ قدیر و انّ الله قد احاطَ بکلّ شیءٍ علماً اللهمَ انّی اعوذ بک من شرّ نفسی و شرّ کلّ دابّةٍ انتَ آخذٌ بناصیتها انّ ربّی علی صراطٍ مستقیمٍ.(5)
ه. امام علی ـ علیه السّلام ـ فرمودند: هر که سوره قل هو الله احد را در وقتی که به خوابگاه خود می رود سه مرتبه بخواند، خداوند پنجاه هزار فرشته را در آن شب برای پاسبانی او، مأمور می‌کند.(6)

 


پاورقی:

1. تفسیر نمونه، ج 25، ص 98، ناصر مکارم شیرازی، چ دهم، 1371، مدرسه امام علی، ناشر: ‌دار الکتب الاسلامیه.
2. برگزیده  حلیة المتقین، ص 193، عباس قمی، چ اول، 1375، فروردین، انتشارات ناصر.
3. همان، ص 102.
4. حاشیه مفاتیح الجنان، ص 625، شیخ عباس قمی.
5. همان، ص 775.
6. مفاتیح الجنان، ص 925.