چرا قبر حضرت فاطمة‌ زهراء (س) نامعلوم است؟
ساعت ٢:۱٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: چرا قبر حضرت فاطمة‌ زهراء (س) نامعلوم است؟

پاسخ:

یگانه دختر رسول خدا پس از پدرش رنجها ی سنگین دید. چنانکه خود فرمود : پس از پدرم مصائبی به من رسید که اگر به روز روشن وارد می شد .چون شب تارش می کرد.به همین روی زندگی کوتاه مدت زهرا پس از پدر سپری شد تا دربستر بیماری افتاد حضرت زهرا(س) زمانی که احساس کرد ساعات آخر حیات نزدیک شده و در بستر به حالت احتضار آرمید ، علی ـ علیه السّلام ـ بر بالای بسترشان آمد و بعد از صحبتهایی که با همدیگر کردند، فاطمه(س) اجازه خواست تا چند وصیّت به همسرش علی ـ علیه السّلام ـ داشته باشد.(1)
از جملة وصایای حضرت زهرا(س) به علی ـ علیه السّلام ـ این بود که گفتند ای پسرعمو! اگر تا چند ساعت دیگر از دنیا رفتم، جنازه‌ام را شبانه تشییع کن و مراسم تشییع مرا اعم از غسل و کفن و نماز و دفن ،باید پنهانی به انجام رسانید و فقط به کسانی اجازه حضور در تشییع دهید که مرا نرنجانده باشند و برخی گفته اند ، حضرت زهرا(س) تصریح کردند که نگذارید ابی‌بکر و ...بر من نماز بخوانند و در تشییع جنازه من شرکت کنند.(2)
یقیناً حضرت زهرا(س) با این کارشان می‌خواستند باری دیگر همانند جریان فدک مبارزه‌ای را تازه با وصیّت‌نامة سیاسی خویش شروع کنند که ضربة سهمگینی به حکومت وقت وارد سازند.(3)
فاطمة اطهر(س) با وصیّت خویش افکار خفتة مردم مدینه وتاریخ وآینده گان را بیدار ‌ساخت و توجه افکار عمومی را نسبت به پایمال شدن حقّ خویش جلب ‌کرد.(4)
امیرالمؤمنین با عمل به وصیّت زهرا(س) ردپای ظلمی که به دختر رسول خدا شده بود را حفظ کرد تا به نسلهای آینده راه راست را نسان دهدوازطرفی مشروعیت خلیفه را زیر سؤال برد و مظلومیت زهرا(س) را بیشتر آشکار و این سؤال را همیشه برای همگان مطرح نماید که چرا قبر زهرا(س) مخفی مانده است.
بدین طریق زمانیکه حضرت زهرا(س) از دنیا رفتند مردم سراسیمه به خانة زهرا(س) ‌آمدند و منتظر بیرون آمدن جنازه بودند که علی ـ علیه السّلام ـ به ابوذرفرمود:برو و با صدای بلند اعلام کن که برگردند چرا که تشییع جنازة دختر رسول‌خدا امشب صورت نمی‌گیرد و به تأخیر افتاده‌است. مردم که متفرق شدند حضرت علی ـ علیه السّلام ـ با کمک اسماء بدن حضرت را غسل و کفن کردند و در نیمة شب با عده‌ای از نزدیکان و یاران خویش که عبارت بودند. از: سلمان، ابوذر، مقداد، عمار، عباس و زبیر و چند تن دیگر به همراه علی ـ علیه السّلام ـ جنازة دختر رسول‌خدا را شبانه تشییع کردند و شبانه به خاک سپردند و حضرت علی ـ علیه السّلام ـ قبر فاطمه(س) را هم‌سطح زمین کردند و حتی روایت شده در چند نقطه در بقیع حضرت، قبرهای متعدد درست کردند تا قبر فاطمه(س) قابل شناسایی نباشد. ازاینروی مخفی بودن قبر فاطمه(س) بعنوان یک راز، برای همیشه مانده است و کسانی هم که حضور داشتند بعدها محل قبر فاطمه(س) را باز گو نکردند.(5)
بنابراین علت، مخفی ماندن قبر آن حضرت را می توان در امور زیر خلاصه کرد:
1. دشمنان و غاصبان حق آن مظلومه به قبر آن حضرت دسترسی نداشته وبه آن بی حرمتی نکنند.
2. خواسته ی خود آن حضرت بود که شبانه و مخفیانه، دفن شوند که به تبع آن قبرشان مخفی بماند.
3. با توجه به محتوای وصیت ایشان در مورد دفن آن حضرت. می توان گفت که می خواستند با این کار، افکار عمومی را بیدار کرده و مردم را نسبت به ظلم وانحراف حکام زمانشان نسبت به اهل بیت (ع)، آگاه سازند،ومهمتراز همه راه راستین اسلام وپیامبر(ص)از راههای منحرف جدا باشد . ازاینروی می توان گفت یکی از حکمتهای پنهان بودن قبر زهرا ، زنده داشت اسلام اصیل وناب است

 


پاورقی:

1. 1. حجة اللّه النجفی الرضوی الامیری، احتجاج الزهرا فاطمه، انتشارات فروزان، چاپ دوم، ص210.
2. ابن عبدالبر،الاستیعاب،چاپ حیدرآباد دکن،ج2ص752وبخاری محمد ابن اسماعیل ،چاپ امیریه ی مصر،ج5ص139
3. خشاوی، شهین، زندگانی سیاسی حضرت زهرا(س)، تهران، نشر عابد، چاپ اول، 1378، ص 280.
4. عاملی، سید جعفر مرتضی، رنجهای زهرا(س)، ترجمة محمد سپهری، قم، نشر ایام، چاپ اول، 1378، ص 223.
5. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ترجمة محمدجواد نجفی، انتشارات اسلامیه، 1354، جلد دهم، ص 195.