چرا علی ـ علیه السّلام ـ هفت روز بعد از وفات حضرت فاطمه ـ س ـ ازدواج کردند
ساعت ٩:٢٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: چرا علی ـ علیه السّلام ـ هفت روز بعد از وفات ،دلیل ازدواج علی ( ع ) بعد از فاطمه ( س)

پاسخ:

از نظر طبیعی هر انسانی نیازمند به همسر میباشد. در دین اسلام ازدواج امری مشروع و از سنّتهای پیامبر است به همین روی نگره وسیره ی معصومان نسبت به این امر تأکید زیادی شده است . آثارونتایجی که برای انسان درسایه ی ازدواج وتشکیل خانواده نهفته به ضرورت این مسئله درزندگی انسان می افزاید.
امیر مومنان علی ـ علیه السّلام- مطابق این سنت الهی با حضرت فاطمه ـ سلام الله علیها ـ ازدواج کرد و آثار و برکات این ازدواج تا قیامت باقی و پابرجا خواهد بود.آنحضرت تا هنگامی که فاطمه ـ سلام الله علیها ـ در قید حیات بود همسر دیگری اختیار نکرد، همانگونه که پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلّم ـ تا زمانی که خدیجه زنده بود همسر دیگری نگرفت. امّا علی ـ علیه السّلام ـ پس از شهادت فاطمه ـ سلام الله علیها ـ مجبور بود ازدواج و همسری برای رسیدگی به امور خانواده وسرپرستی فرزندان اختیار نماید تا به امورزندگی وخانواده سامان دهد.
از طرفی فاطمه ـ سلام الله علیها ـ هم روز شهادتش ضمن وصایایی به علی ـ علیه السّلام ـ فرمود: مردان ناچارِ از داشتن همسر هستند (به همین جهت) شما «امامه» (نوه پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلّم ـ یعنی دختر زینب که دختر رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلّم ـ بود) را برای همسری اختیار کن، زیرا او همانند خودم نسبت به فرزندانم مهربان است.»(1) علی ـ علیه السّلام ـ برای آنکه به وصیت فاطمه ـ سلام الله علیها ـ عمل کرده باشد با امامه ازدواج کرد.»(2) اما زمان ازدواج را اکثر منابع تعیین نکردهاند و تنها در بحارالانوار چنین آمده است که علی ـ علیه السّلام ـ هفت روز پس از شهادت فاطمه ـ سلام الله علیها ـ طبق وصیت فاطمه ـ سلام الله علیها ـ با امامه بنت ابی العاص ازدواج کرد.»(3) بنابراین، اقدام علی ـ علیه السّلام ـ در ازدواج با امامه مطابق با وصیت حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ بوده است. امّا اینکه اندک زمانی پس از شهادت حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ اقدام به ازدواج کردند، شاید چنین امری که در عرف امروز ناپسند تلقی شود، اما درفرهنگ عربستان صدراسلام اینگونه نبوده است. واگرچه این عمل به نشانه بیمهری علی ـ علیه السّلام ـ نسبت به همسر بزرگوارشان حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ نبوده است ، بلکه امام احترام فوقالعادهای هم برای همسرشان قائل بودند و به همین دلیل هم تا زمانی که فاطمه ـ سلام الله علیها ـ زنده بود با هیچ زن دیگری ازدواج نکرد.
درنتیجه :براساس روایت ووصیت حضرت زهرا باید نیاز فرزندان خرد سال علی(ع) به مادر را از علل اصلی ازدواج زود هنگام علی(ع) با امامه دانست.ازطرفی باید دراین امور هنجارهای فرهنگی جامعه وشان امیر مومنان وخانواده آن حضرت را درنظر گرفت.

                                                                        نرم افزار پاسخ

 


پاورقی:

1. صدوق، علل الشرایع، مؤسسة دارالحقة الثقافه، اول، 1416 ق، ج 1، ص 222.
2. ابن اثیر، اسدالغابه، بیروت، داراحیاء التراث العربی، اول، 1417 ق، ج 7، ص 25، قرطبی، استیعاب، بیروت، دارالکتب العلمیه، اول، 1415 ق، ج 4، ص351.
3. مجلسی، بحارالانوار، بیروت، ج 42، ص 92.