نقش ظهور امام زمان (عج) در گسترش مهرورزی چیست؟
ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ فروردین ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: نقش ظهور امام زمان (عج) در گسترش مهرورزی چیست؟

پاسخ:

محبت و مهرورزی اساس رسالت پیامبران الهی و سفیران هدایت در طول تاریخ بشری بوده است که خداوند متعال و مهربان بر اساس محبت و رأفت و مودت و لطف و رحمت که نسبت به بندگان اش دارد برای رهایی و نجات آنان از ظلمت و منجلاب مادیت و سرگردانی و گرفتار شدن به دام جذابیت های کاذب آن که موجب شقاوت و بدبختی انسان می گردد، در همه اعصار و امصار پیامبرانی را فرستاده است، پیامبرانی که مظهر رحمت و محبت و لطف خداوند متعال بوده است چنان چه در قرآن می فرماید: و ما ارسلناک الا رحمه للعالمین(1)
قیام و انقلاب امام زمان ـ علیه السلام ـ که به انگیزه توحید محوری و عدالت گستری و در راستای تحقق کامل اهداف و آرمان های پیامبران و سفراء الهی در طول تاریخ حیات پرفراز و نشیب انسانی به وجود خواهد آمد، جلوه تام و مظهر کامل رسالت انبیاء در تحقق نهایی، مهرورزی و محبت و رأفت، رحمت و لطف خالق منان در قالب دست گیری و هدایت بشر سرگردان، ورهایی بخشیدن او از چنگال دیو مادیت آن هم با مظاهر جدید و ظاهراً جذاب آن خواهد بود. چه آن که میوه شیرین، درخت کهن و پربار و ثمر بخش عدالت و قسط که در زمان حکومت جهانی امام زمان ـ علیه السلام ـ انشاء الله به بار خواهد نشست، زدودن و از بین بردن تبعیض ها و نا برابری ها و حق کشی ها و مهر سوزی ها می باشد. که موجب صلح و صفا و برادری و صمیمیت می گردد.
به این مطالب که ترجمه تعدادی از روایات و احادیث است و به طور تفصیل در کتاب شریف «دادگستر جهان» به آن پرداخته شده است توجه فرمائید: «وقتی مهدی موعود ـ علیه السلام ـ ظاهر می شود ... عدل و دادش تمام زمین را فرا می گیرد مردم با هم مهربان شده، در کنار هم با صدق و صفا زندگی می کنند، امنیت عمومی همه جا را می گیرد و کسی در صدد آزار دیگری نیست ... ایمان مردم کامل می گردد و کینه از دل شان بیرون می رود»(2) و در یک کلام وقتی عوامل بدبختی و نابرابری و بی عدالتی و اختلاف از بین رفت طبیعی است که اخوت و برادری و صفا و صمیمیت و مهربانی جای آن را خواهد گرفت.

 


پاورقی:

1. انبیاء، 107.
2. الخرایج و الحرایج، ج 2، ص 841،راوندی، بحار الانوار، ج 52، ص 336، ج 51 ـ 52.