آیا زمان حکومت امام زمان (عج) فساد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و..............
ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ فروردین ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: آیا زمان حکومت امام زمان (عج) فساد سیاسی، اقتصادی،

آیا زمان حکومت امام زمان (عج) فساد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... وجود خواهد داشت؟ نحوه برخورد امام چگونه است؟

پاسخ:

حکومت امام مهدی (عج) با تمام حکومت های موجود در عالم متفاوت است طبق آنچه از روایات به دست ما رسیده است حکومت حضرت مهدی (عج) دارای ویژگی های خاص ذیل می باشد:
1. در رأس این حکومت حاکمی معصوم و مقتدر حکمرانی می کند که در کارهایش هیچ خطا و اشتباهی صورت نمی گیرد و عدالت را به نحو کامل پیاده می کند امام موسی کاظم ـ علیه السّلام ـ می فرماید: «آن حضرت عدالت را در حق خلق رعایت می کند(1)».
2. در زمان آن حضرت رزق و روزی فراوان می شود و این باعث می شود که حرص و طمع برداشته شود و مردم نیازمند و محتاج نباشند چنانچه از معصوم روایت شده که: «اموال دنیا (جمیع آن،آنچه درون آن و بیرون آن می باشد) به سوی آن حضرت جمع می شوند(2)».
در روایت دیگری آمده که : «در زمان آن حضرت کسی پیدا نمی شود که مستحق صدقه باشد چون بی نیاز است و جمیع مؤمنین بی نیازهستند(3)».
3. وجود دستگاه قضائی مقتدر حکومت اسلامی حضرت که مجرمان را به سرعت به مجازات می رساند و باعث کم شدن گناه و فساد می شود و روایت است که: «در زمان حکومت حضرت، زنا، شرب خمر، ربا و... از بین می رود...».(4)
4. خرد و عقلانیت و تدین مردم بالا می رود و مردم احکام اسلام را یاد گرفته و به آن عمل می کنند در روایت آمده که: «در زمان حکومت حضرت (عج) مردم به سوی عبادت و دیانت و شرع و نماز جماعت روی می آورند و...(5)».
با عنایت به چنین شاخصه هایی برای حکومت امام مهدی (عج) می توان اذعان نمود اگر چه زمینه های گناه و فساد در این عصر بسیار محدود می شود اما نمی توان گفت گناه و فساد و تباهی ریشه کن می شود و هیچ کس اقدام به این کار نمی کند، زیرا این مسئله با اختیار و تکلیف انسان در هر عصری منافات دارد اما با این وجود نصایح کریمانه امام مهدی (عج) همواره راه را برای گناهکاران و فاسدان می بندد و کارگزاران ایشان نیز همواره از پارسایان و شایستگان به شمار می آیند بنابراین چنانچه گناه یا تخلفی صورت پذیرد حضرت با شایستگی با آن ها برخورد نموده و چنانچه شایستگی نصیحت شدن را داشته باشند، حضرت آن ها را نصیحت می کند و اگر مستحق حد یا تعزیر یا هر جریمه دیگری باشد، حضرت با آن ها برخوردی قاطعانه و سازش ناپذیر خواهند داشت.
از روایات فراوانی می توان استفاده کرد که برخورد حضرت با منافقان و کفار و فسادگران قاطعانه می باشد و بدون هیچ تساهل و تسامحی ریشه فسادگران را بر می کند و حق را به صاحبان حق برمی گرداند و عدالت را پیاده می کند. در روایات آمده که:
1.«اشرار را هلاک می کند و نیکان باقی می مانند و کسی که بغض به اهل بیت داشته باشد باقی نمی ماند(6)».
2.«حدود خداوند بر خلق جاری می شود و خداوند حق را به اهلش بر می گرداند(7)».
3.«حضرت داخل کوفه می شود و تمام منافقین را به قتل می رساند...(8)».
4.«حضرت امر به عدالت می کند و آن را پیاده می کند و نهی از منکر می کند و از آن دوری می کند...(9)».
5.«هنگام قیام قائم ما (عج): به عدالت حکم می کند و جور رفع می شود و راهها امن می شود...(10)».
و بسیاری از روایات دیگر که دال بر این مطلب است که حضرت هیچ ظلمی و فسادی را پایدار نمی گذارد و چنانچه در روایت آمده «یملأ الأرض قسطاً و عدلاً کما ملئت ظلماً و جوراً(11)».

 


پاورقی:

1. شیخ طوسی، علل الشرایع، قم، مکتبة الحیدریة، ج1، ص161.
2. کورانی عاملی، علی، معجم الأحادیث حضرت مهدی (عج)، ج3، ص323، حدیث شمارة 866.
3. همان، ج5، ص61، ح181.
4. باقر شریف قرشی، کتاب حیات امام مهدی (عج)، دارالمؤلف، ص292، (در یک جلد).
5. همان، ص292.
6. همان، ص292.
7. معجم احادیث حضرت مهدی (عج)، همان، ج3، ص410، ح965.
8. همان، ج3، ص308، ح847.
9. همان، ج5، ص44، ح146.
10. همان، ج5، ص61، ح1484.
11. همان، ج5، ص337، ح1774.