هنگامی که امام زمان ظهور می کند همه ادیان با او همراه می شوند؟
ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ فروردین ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: هنگامی که امام زمان ظهور می کند همه ادیان با او هم

پاسخ:

از آیات و روایات استفاده می شود که در عصر مهدی ـ علیه السلام ـ حکومت و قدرت زمین، از کفّار غیر کتابی و مادّیین گرفته و به دست مسلمانان شایسته جهان سپرده می شود. برای نمونه به ترجمه چند آیه از قرآن کریم اشاره می گردد: «ما در زبور نوشتیم، بعد از آن که در تورات نوشته بودیم. که بندگان شایسته ما وارث زمین خواهند شد».(1) و «او خدایی است که رسولش را با هدایت و آیین حق فرستاد، تا بر تمام ادیان غالب گردد، گرچه مشرکان، کراهت داشته باشند».(2) و «خدا به کسانی از شما که ایمان آوردند و عمل شایسته انجام دادند، وعده داد آنان را وارث زمین گرداند، چنان که پیشینیان آنان را به خلافت رسانید و نوید داد دینی را که برای شان پسندیده است، با قدرت و نیرومند گرداند و ترس شان را به ایمنی تبدیل نماید، تا مرا بپرستند و چیزی را شریک من قرار ندهند».(3) و «ما اراده کردیم بر کسانی که در زمین، زبون شمرده شدند، منّت نهاده، پیشوا و وارث زمین شان گردانیم و قدرت را به آنان عطا کنیم».(4)
این آیات، بشارت می دهند روزی خواهد آمد که قدرت و فرمانروایی جهان به دست مؤمنان و مسلمانان شایسته، سپرده می شود، نور اسلام، تمام ادیان را تحت الشعاع قرار می دهد و بر آنها غالب می گردد.
از احادیث نیز چنین بر می آید که در عصر دولت مهدی ـ علیه السلام ـ دستگاه کفر و شرک، از زمین برچیده می شود و جز یکتاپرست و گوینده کلمه توحید، کسی در زمین باقی نمی ماند.
از پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ نقل شده که فرمود: «اگر از عمر دنیا بیش از یک روز هم باقی نمانده باشد، خدا مردی را که نامش نام من است و اخلاقش اخلاق من و... مبعوث می کند و به وسیله او دین را به عظمت نخستین خود باز می گرداند و فتوحاتی را نصیبش می کند و به جز گوینده کلمه توحید، کسی روی زمین باقی نخواهد ماند. (به آن حضرت عرض شد: آن مرد از نسل کدام فرزندانت به وجود می آید؟ پیغمبر دستش را به پشت حسین ـ علیه السلام ـ زده و فرمود) از این».(5)
و از امام محمد باقر ـ علیه السلام ـ نقل شده که فرمود: «قائم و اصحابش آن قدر می جنگند تا دیگر مشرکی باقی نماند».(6)
و اما یهود و نصارا (مسیحیت) که دین شان آسمانی است اگر چه دچار تحریف و دگرگونی شده است، بنابر مفهوم برخی آیات، یهود و نصارا تا قیامت باقی خواهند بود، خداوند متعال می فرماید: «ما از کسانی که ادعای نصرانیت داشتند، پیمان گرفتیم، پس قسمتی از پندهای ما را فراموش کردند، ما هم دشمنی و کینه را تا قیامت در بین شان انداختیم».(7) و «خداوند به عیسی ـ علیه السلام ـ فرمود: من تو را بر گرفته و به سوی خویش می برم و از کفّار، دورت سازم و پیروانت را تا قیامت، بالا دست و مسلط بر کافران گردانم...».(8)
خدای متعال در آیه اول می فرماید: «دشمنی و کینه توزی را تا قیامت در بین نصارا خواهم انداخت و در آیه دوم وعده داده که نصارا تا قیامت، برتر از کفار باشند، مقتضای ظاهر ایات این است که کیش و آیین مسیحیت تا قیامت و در عصر دولت مهدوی نیز پا بر جا خواهد ماند. در جای دیگر می فرماید: «یهودان گفتند: دست خدا بسته است، دست خودشان بسته باد و به سزای این ناروا که به خدا نسبت دادند، ملعون شوند بلکه دست رحمت او گشوده است و هر چه بخواهد انفاق می کند. قرآن که بر تو نازل گشته، سرکشی و کفر بسیاری از آنها را افزون می کند و تا قیامت در میان شان دشمنی و کینه انداختیم».(9)
چنان که ملاحظه می شود ظواهر این آیات دلالت می کنند که آیین و کیش یهود و نصارا، تا قیامت باقی خواهد ماند. از برخی احادیث نیز همین موضوع،استفاده می شود:
ابو بصیر می گوید: به امام صادق ـ علیه السلام ـ عرض کردم: صاحب الامر با اهل ذمه ـ یهود و نصارا ـ چه می کند؟ فرمود: «مانند پیغمبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ با آنان مصالحه می کند، آنها نیز با کمال ذلّت جزیه می دهند».(10)
و نیز از امام باقر ـ علیه السلام ـ نقل شده که فرمود: «صاحب الامر مهدی نامیده شده برای این که تورات و سایر کتاب های آسمانی را از غاری که در انطاکیه واقع شده استخراج می کند، بین اهل تورات با تورات و بین اهل انجیل با انجیل و بین اهل زبور با زبور و بین اهل قرآن با قرآن داوری خواهد کرد».(11)
در مقابل این آیات و روایات، احادیث مخالفی نیز وجود دارد، که دلالت می کنند در عصر دولت مهدوی کسی جز مسلمانان روی زمین باقی نمی ماند. آن حضرت دین اسلام را بر یهود و نصارا عرضه می دارد، هر کس پذیرفت از کشته شدن نجات می یابد و هر کس امتناع ورزید کشته می شود. برای نمونه: ابن بکیر در تفسیر آیه شریفه: و له اسلم من فی السماوات و الارض طوعاً و کرهاً... از امام کاظم ـ علیه السلام ـ نقل می کند که فرمود: «این آیه در شأن قائم نازل شده است، وقتی آن جناب ظاهر شد دین اسلام را بر یهود و نصارا و صابئین و کفّار شرق و غرب عرضه می دارد. پس هر کس با میل و اختیار، اسلام بیاورد، به نماز و زکات و سایر واجبات، امرش می کند و هر کس از قبول اسلام خودداری ورزد، گردنش را می زند، تا این که در شرق و غرب زمین کسی جز خدا پرست باقی نماند. (ابن بکیر می گوید: به آن حضرت عرض کردم: فدایت شوم، مردم جهان زیادتر از آن است که کشته شوند؟ فرمود: هر گاه خدا کاری را اراده کند، زیاد را کم و کم را زیاد می گرداند».(12)
و نیز از امام باقر ـ علیه السلام ـ نقل شده که فرمود: «خدا شرق و غرب جهان را برای صاحب الامر، مفتوح می سازد، آن قدر می جنگد تا غیر از دین محمد ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ دینی باقی نماند».(13)
چنان که ملاحظه گردید، احادیث دو دسته اند: یک دسته موافق قرآن و مفاد ظاهری آن است و دسته دیگر مخالف آن. اما بر دانشمندان و اهل تحقیق و فن پوشیده نیست که احادیث موافق قرآن، بر احادیث مخالف، مقدم اند و روایات مخالف را از اعتبار ساقط می سازند. بنابراین یهود و نصارا در عصر دولت مهدوی باقی خواهند ماند، ولی از عقیده تثلیث و شرک، دست برداشته، خدا پرست می شوند و در حمایت حکومت اسلامی به زندگی خویش ادامه می دهند. در عین حال دولت های باطل، سقوط می کنند، قدرت جهان در دست مسلمانان شایسته قرار می گیرد، دین اسلام جهانی گشته بر تمام ادیان غلبه می کند و بانگ توحید از همه جا بلند می شود.(14) یعنی حاکمیت و سلطنت و سیطره تام از آن مسلمانان خواهد بود اگر چه ادیان دیگری وجود داشته باشد.

 


پاورقی:

1. انبیاء : 105.
2. صف : 9.
3. نور : 54.
4. قصص : 4.
5. امینی، ابراهیم، دادگستر جهان، ص292 به نقل از تفسیر عیاشی، ج2، ص56. بحارالانوار، ج52، ص345. اثبات الهداة، ج7، ص215ـ247.
6. همان.
7. مائده : 14.
8. آل عمران : 55.
9. مائده : 64.
10. بحارالانوار، ج52، ص381.
11. الغیبه، نعمانی، ص237.
12. تفسیر عیاشی، ج1، ص183. بحارالانوار، ج52، ص340.
13. بحارالانوار، ج52، ص390.
14. امینی، ابراهیم، دادگستر جهان، ص295.