عوامل پیروزی حضرت امام زمان (عج) بر قدرت ها در عصر ظهور چیست؟
ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ فروردین ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: عوامل پیروزی حضرت امام زمان (عج) بر قدرت ها در عصر

پاسخ:

عصر ظهور، پایان انتظاری است که بشریت در طول تاریخ منتظر آن بوده اند. بشریتی که انواع ظلم ها و ستم ها و نا امنی ها را با چشم خود دیده و آن ها را با اعماق وجود درک کرده اند به طوری که اکثر مردم از این وضعیت خسته شده و منتظر عدالت گستری هستند که در برابر ابر قدرت ها و سلطه گران قیام نموده و مردم را از قید مادّ ی گری و نا امنی های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی رها ساخته و عدالت را در جهان بگستراند. تحقق پیروزی حضرت در مقابل دشمنان، وابسته به عواملی است که می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

عامل اوّل مقبولیت و حمایت مردمیدر زمان ظهور، مردم به لحاظ عدم اعتماد به سردمداران و ابرقدرت های زمان خودشان، دست از حمایت آنان برداشته و به حمایت از منجی موعود می پردازند، زیرا ابرقدرت ها و سردمداران حکومت ها در ادارۀ جامعه و تأمین امنیت جامعه ناتوان می باشند. و از طرفی مردم از استعمار و بازی های خطرناک سیاسی خسته شده اند و تمام مکتب های سیاسی را آزمایش کرده و می فهمند که هیچ یک از این مکتب ها توانایی اداره کشورها را ندارند در چنین شرایطی مردم از هر جهت آمادۀ درک حکومت مهدی(ع)گردیده و به حمایت از چنین منجی می پردازند.
معصوم بودن و خالی از اشتباه و گناه بودن حضرت عامل دیگر حمایت های مردمی می باشد زیرا زمانی که مردم بفهمند رهبر و پیشوای آن ها معصوم می باشد و بیراهه نمی رود و در راه تأمین امنیت و عدالت هیچ خطایی ندارد حمایت های مردمی بیشتر شده امید در بین مردم روز به روز زیادتر می شود. زیرا تجربه تاریخی این مطلب را به اثبات رسانده است که زمانی که رهبر یک امت و گروهی، فردی مؤمن و معصوم باشد مردم حمایت خود را از آن رهبر دریغ نمی نمایند.

عامل دوّم یاران با ایمان امام زمان(عج)هر رهبری برای اینکه در مقابل دشمن صف آرایی کند و با دشمن مقابله کند نیاز به لشکر و نیروهایی دارد که از هر لحاظ آمادگی کامل جهت جنگ با دشمن را داشته باشند. نیروها و یاوران حضرت مهدی علیه السلام نیز از ملّیت های گوناگون به هنگام قیام با شیوه های خاصی فراخوانده می شوند. افرادی که برای فرماندهی لشکریان و عملیات های جنگی تعیین شده اند، در روایت های گوناگونی به خصوصیات روحی و رزمی آن ها اشاره شده است:
الف) ابو بصیر می گوید مردی از اهالی کوفه از امام صادق ـ علیه السلام ـ پرسید: چند نفر با حضرت قائم ـ علیه السلام ـ قیام می کنند، مردم می گویند همراهان حضرت به تعداد سربازان بدر یعنی 313 تن هستند. حضرت فرمود: حضرت مهدی ـ علیه السلام ـ ظهور نمی کند مگر با ارتش قوی و نیرومند که کمتر از ده هزار نیروی رزمنده نخواهد داشت.(1)
ب) رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ : برای حضرت قائم ـ علیه السلام ـ از گوشه و کنار جهان به تعداد اهل بدر جنگجو گرد می آیند و ....(2)
ج) امیر المؤمنین ـ علیه السلام ـ فرمودند: یاران مهدی ـ علیه السلام ـ جوان هستند و پیر و کهنسال در میان آن ها وجود ندارد جز تعداد اندکی.(3)
د) امام سجاد ـ علیه السلام ـ فرمودند: آن گاه که قائم ـ علیه السلام ـ قیام کند خداوند سستی و ضعف را از شیعیان ما دور کند و دلهای شان را چون پاره های آهن محکم و استوار می نماید.(4)
بنابر این، قدرت و شجاعت یاران امام زمان ـ علیه السلام ـ از جمله عواملی است که حضرت در برابر قدرت های سلطه گر پیروز می شود و از طرفی وجود یارانی مانند حضرت عیسی ـ علیه السلام ـ و اصحاب کهف در جمع سپاهیان حضرت ولی عصر ـ علیه السلام ـ علاوه بر افزودن روحیه و امید در میان سپاه حضرت، باعث جذب مسیحیان و اهل کتاب به لشکر امام زمان ـ علیه السلام ـ می شود.

عامل سوّم امدادها و عنایات الهیشکی نیست که کسی که در راه اهداف والای الهی قدم بر می دارد و جهت نصرت دین الهی حرکت می کند از عنایات و امدادهای الهی بهره مند می شود از آن جا که حضرت مهدی ـ علیه السلام ـ در راه ترویج آئین الهی و هدایت مردم به سوی آفریدگار جهان قدم بر می دارد از این قاعده مستثنی نیست لذا خداوند متعال حضرت را در پیروزی برابر قدرت ها کمک می کند و عنایات خویش را از حضرت دریغ نمی کند از جمله امدادهای الهی در پیروزی حضرت بر دشمنانش عبارتند از:

1ـ ایجاد رعب و وحشت در دل دشمنیکی از راه های نفوذ بر دشمن که در علم نظامی از آن بهره گیری فراوان می شود ایجاد ترس و خوف و رعب در دل دشمن است تا از این راه تسلیم گردد. خداوند متعال آن چنان رعب و وحشتی در دل دشمنان امام زمان (ع) می اندازد که توان استقامت در مقابل حضرت و لشکریانش را از دست داده و تسلیم می شوند و سلاح های خود را بر زمین گذارده و فرار می کنند. لذا حضرت و لشکریانش «منصور بالرعب» هستند. چنان چه شواهد تاریخی بر این گونه پیروزی ها وجود دارد که سپاهی با مشاهده قدرت مسلمانان متزلزل و مرعوب شده و شکست می خورند که نمونه بارز آن جنگ بدر می باشد.
در مورد پیروزی حضرت مهدی ـ علیه السلام ـ به وسیله رعب و وحشت روایاتی وجود دارد :
امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود: «خداوند متعال او را با سه لشکر یاری خواهد کرد ملائکه، رعب و وحشت، مؤمنین».(5)
امام باقر ـ علیه السلام ـ هم در این مورد می فرماید: «همه سنن انبیاء در امام زمان ـ علیه السلام ـ وجود دارد ولی از سنت های جدش مصطفی ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ قیام به شمشیر و جاری شدن رعب و وحشت است.»(6)

2ـ تأیید از جانب ملائکهچنان چه در جنگ های رسول مکرم اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ حضرت مورد عنایت خداوند قرار داشته و توسط ملائکه یاری می شد در زمان ظهور حضرت مهدی ـ علیه السلام ـ به توسط ملائکه یاری می شود فرشتگانی که با نوح ـ علیه السلام ـ در کشتی و با ابراهیم خلیل ـ علیه السلام ـ در آتش و با عیسی ـ علیه السلام ـ در هنگام عروج به آسمان همراه بودند و هم چنین چهار هزار فرشته به یاری ان حضرت می شتابند و آن فرشتگانی که در سرزمین کربلا فرود آمده بودند تا در رکاب حسین ـ علیه السلام ـ بجنگند ولی اذن این کار را نیافتند، به کمک حضرت می آیند بطوری که امام باقر ـ علیه السلام ـ فرمودند: جبرئیل در سمت راست حضرت و میکائیل در سمت چپ حضرت حرکت می کنند.(7) هم چنین از امام صادق ـ علیه السلام ـ روایت است که فرمودند: خداوند با سه هزار ملائکه او را (قائم ـ علیه السلام ـ ) یاری خواهد کرد.(8)

3ـ ظهور ناگهانی و غفلت دشمنانیکی از تاکتیک های نظامی، اصل غافلگیری و هجوم ناگهانی است که در پیروزی ها و شکست دشمن تأثیر به سزایی دارد. مطابق روایات حضرت هنگامی ظهور می کند که دشمنان، همه از ظهور او غافل هستند بطوری که فرصت آمادگی نیروها و جمع آوری نیروهای رزمی و زرهی را از دست می دهند لذا خود حضرت در توقیعی به شیخ مفید ـ رحمه الله ـ می فرماید: «همانا امر ما (ظهور) بطور ناگهانی است»(9)
بنابر این حضرت به واسطه عواملی که ذکر شد ونیز غیر اینهااز اموری که ممکن است برما پوشیده باشند، بر ابرقدرت ها و سلطه گران و استعمارگران فائق گشته و عدالت را در جامعه برپا می کند و در اجتماع توازن و برابری برقرار می کند و این خود عاملی است که جامعه بشری اعم از مسلمانان و غیر مسلمانان جذب برنامه های عدالت محور حضرت می گردند.

 


پاورقی:

1. شیخ صدوق، کمال الدین، دار الکتب الاسلامیه، قم، 1359هـ.ق ج2، ص 654.
2. مجلسی، بحار الانوار، موسسه الوفاء، بیروت، 1404هـ ق، ج52، ص 308.
3. بحار الانوار، ج52، ص 334.
4. همان، ص317، کمال الدین، ج2، ص 673.
5. نعمانی، محمد بن ابراهیم، غیبت نعمانی، ص 128.
6. بحار الانوار، ج51، ح 6، ص 217.
7. ر.ک: طوسی، نجم الدین، چشم اندازی به حکومت مهدی ـ علیه السلام ـ، بوستان کتاب، ویرایش قوم، ص 531 ـ 131.
8. بحار الانوار، ج51، ص 39.
9. بحار الانوار، ج51، ص 39.