حضور زنان در میان اصحاب امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ چگونه خواهد بود
ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ فروردین ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: حضور زنان در میان اصحاب امام زمان چگونه خواهد بود

پاسخ:

قبل از پرداختن به سوال برای روشن شدن موضوع سوال، لازم است به این نکته اشاره شود که میان اصحاب و انصار امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ فرق است، چرا که اصحاب آن گرامی همان 313 نفر هستند که امیرمؤمنان و امام صادق ـ علیهماالسلام ـ آن ها را پرچم دار و یاوران آن حضرت تعبیر کرده اند، و این بیانگر این واقعیت است که این وارستگان و شایستگان از بهترین انسان های روی زمین در هنگام ظهور و قیام آن بزرگوار هستند و تمام شایستگی ها، لیاقت ها،و توانایی های لازم برای اداره گیتی و تدبیر امور جامعه بزرگ جهانی تحت تعالیم نجات بخش آن امام به حق، در وجود آنان متبلور است. هر کدام از این برگزیدگان شایسته کردار، نقش مهمی در فرماندهی لشکر آن حضرت و فتح کشور ها و اداره جامعه و دیگر مشکلات دارند.
اما انصار آن حضرت را مردم پاک باخته و با ایمان و شایسته کردار تشکیل می دهند که با قیام وی از مکه به تدریج به لشکر او می پیوندند و با همه وجود در خدمت اجرای برنامه و گام های بلند اصلاحی آن حضرت قرار می گیرند.(1)
از روایات استفاده می شود که انصار امام عصر ـ علیه السلام ـ بعد از ظهور از ده هزار نفر کمتر نیست، زیرا امام باقر ـ علیه السلام ـ فرمود: هرگاه برای حضرت مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ ده هزار مرد جمع شد، پس در روی زمین معبودی به جز خدا باقی نمی ماند....(2) و البته این تعداد غیر از هزاران مومنی است که آرام آرام به آن حضرت می پیوندند.
از برخی روایات استفاده می شود که در میان اصحاب حضرت مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ تعدادی زن وجود دارد و آن زنانی که در رکاب آن حضرت هستند از میان سیصد و سیزده نفر اصحاب خاص حضرت هستند.
امام باقر ـ علیه السلام ـ ضمن حدیث طولانی فرمود: به خدا سوگند، سیصد و اندی نفر می آیند که پنجاه نفر از این عدّه زن هستند و در مکه کنار یکدیگر جمع خواهند شد.(3) از کلمه «فیهم» که در روایت آمده استفاده می شود که این 50 زن از جمله سیصد و سیزه نفرند، زیرا اگر مقصود امام ـ علیه السلام ـ از وجود آن پنجاه نفر زن همراهی آنان با آن سیصد و سیزده نفر بود، باید از تعبیر «معهم» (باان ها)استفاده می کرد، نه «فیهم» (در آن ها).
امام صادق ـ علیه السلام ـ در مورد چگونگی حضور و نقش زنان در عصر ظهور، بیان جالب و زیبایی دارد که پاسخ پرسشگر را به تمام و کمال ارائه داده است. مفضّل بن عمر از امام صادق ـ علیه السلام ـ نقل می کند که حضرت فرمود: همراه حضرت قائم ـ علیه السلام ـ سیزده زن هستند، عرض کردم آنان چه می کنند و چه نقشی خواهند داشت؟ حضرت فرمود: زخمی ها را مداوا می کنند و از بیماران پرستاری می نمایند، هم چنان که همراه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ بودند... .(4)
نتیجه: با توجه به روایات مذبور این مطلب محرز است که در میان اصحاب امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ تعداد زن حضور دارد و لو عدد آن ها از سیزده نفر تا پنجاه نفر ذکر شده است که در قالب مداوای زخمی ها و پرستاری بیماران نقش خود را ایفا می کنند.

 


پاورقی:

1. قزوینی، سید محمد کاظم، امام مهدی از ولادت تا ظهور، دفتر نشر الهادی، 1378 ش، ص 601.
2. طبرسی، فضل بن حسن، اعلام الوری، قم، موسسه آل البیت ـ علیهم السلام ـ لاحیاء التراث، 1417، ص 433.
3. الکورانی، علی، معجم الاحادیث الامام المهدی، قم، 1:500 موسسه المعارف الاسلامیه، 1411.
4. اثبات الهداه، 3:75.