چرا از یاران امام زمان(عج) فقط 50 نفر آنها زن هستند؟
ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ فروردین ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: چرا از یاران امام زمان(عج) فقط 50 نفر آنها زن هستن

پاسخ:

احادیثی که تعداد زنان شرکت کننده در قیام امام مهدی (عج) را تبیین می نماید، متفاوتند. در حدیثی از امام باقر ـ علیه السّلام ـ آمده که تعداد زنان یاری دهنده امام عصر پنجاه تن می باشند.(1) و در حدیث دیگری از رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ این تعداد را چهارصد زن دانسته است.(2) و روایتی از امام صادق ـ علیه السّلام ـ آن را سیزده زن دانسته است.(3) با توجه به این اختلاف، هرگز نمی توان تعداد دقیقِ زنانِ شرکت کننده در نهضت امام را بیان نمود تا آنگاه دربارة تعداد اندک آنها نسبت به مردان بحث نمود. بنابراین سخن ما در اینجا با تکیه بر احادیثی است که تعداد زنان را کمتر از مردان بیان کرده است که آیا این تعداد اندک ناشی از نوع نگاه تبعیض آمیز نسبت به زن می باشد؟

نگاه به زن در مسئله قیامنگاه به زن از جنبة قیام و انقلاب امام عصر، همان نگاه اسلام است. اسلام از نظر انسانیت فرقی میان زن و مرد قائل نیست. و برای هر دو از این جنبه حقوق یکسان و البته نه مشابه، قائل می باشد. این عدم تشابه در وظایف و مسئولیت و حقوق، ناشی از تفاوت طبیعت و غرائز و سرشت زن و مرد می باشد، ولی این تفاوت مانع از آن نیست که زنان همانند مردان نتوانند درجات کمال معنوی را سیر نمایند. چنان که در صدر اسلام نیز زنان هم دوش مردان در خط مبارزه با شرک و نفاق حضور داشته اند. و در این راه شهدایی را نیز تقدیم اسلام نموده اند. امّا حضور آنها در لشکر اسلام، به لحاظ طبیعت سخت کار و درگیری جنگ، در زمینه پرستاری و مداوای مجروحان بوده است. از آنجا که نهضت امام یک نهضت جهادی می باشد تا آنجا که در احادیث از سپاه امام به سپاه خشم، تعبیر شده(4)، حضور زنان در این سپاه نمی تواند یک حضور گسترده باشد. موقعیت سخت و دشوار نبرد، حضور زنان را بالطبع، محدود می نماید. این شرایط دشوار نه تنها موجب محدودیت حضور زنان را فراهم می آورد، محدودیت نوع مسئولیتی را که عهده دار خواهند شد نیز به همراه دارد. و به همین دلیل در حدیثی از امام صادق ـ علیه السّلام ـ بر نقش زنان در مداوا و پرستاری مجروحان، تصریح شده است.(5)
می توان این احتمال را دربارة ذکر اندک تعداد زنان به عنوان یاران امام ـ علیه السّلام ـ نیز بیان نمود که شاید این تعداد مربوط به زنان پاک و باتقوای گذشته باشد که در قیام شرکت خواهند نمود. و به همین جهت به نام تعدادی از این زنان در احادیث تصریح شده است(6) که از آن جمله می توان به قنواء دختر رشید (که پدرش به دست ابن زیاد به شهادت رسید)،‌ امّ ایمن (پرستار پیامبر) حبابه و البیه (که شیخ طوسی وی را از اصحاب امام حسن ـ علیه السّلام ـ می شمارد ) و سمیّه (مادر عمار یاسر) اشاره نمود. و این تعداد غیر از تعداد زنانی باشند که تا زمان قیام، به صف یاران آن حضرت خواهند پیوست.

نرم افزار پاسخ

 


پاورقی:

1. نعمانی، محمد بن ابراهیم، الغیبة، کتابفروشی صدوق، ص 279، و نیر تفسیر عیاشی، بیروت، مؤسسه الاعلمی للمطبوعات، 1411 هـ.ق، ج1، ص84،.
2. ابوشباع، فردوس الاخبار، بیروت، دارالکتب العلمیه، ج 5، ص 515، و متقی هندی، کنزالعمّال، بیروت، مؤسسه الرساله، 975 هـ.ق، ج14، ص338.
3. طبری، ابوجعفر محمد بن جریر بن رستم، دلائل الامامه، قم، کتابفروشی رضی، ص 259. و حر عاملی، محمد بن حسن، اثبات الهداة، قم، چاپخانه علمیه، 1104 هـ.ق، ج3، ص75.
4. ر.ک. غیبة نعمانی، باب بیستم.
5. ر.ک. دلائل الامامه، ص 259 و اثبات الهداة، ج 3، ص 75.
6. همان.