آیا امام زمان (عج) برای کسب روزی تلاش می‌کنند؟
ساعت ۸:۳٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ فروردین ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: آیا امام زمان (عج) برای کسب روزی تلاش می‌کنند؟

پاسخ:

امور معاش، تهیة غذا و پوشاک برای امام ـ علیه السّلام ـ در عصر غیبت به دو صورت ممکن است اول: همانگونه که اصل غیبت حضرت معجزه و فوق‌العاده است امور معاش و مسکن و... برای آن حضرت نیز بصورت معجزه و غیرعادی باشد یعنی هرگاه حضرت نیاز پیدا کردند به فرمان خدا از عالم غیب روزی نازل شود چنانکه این راه نمونه‌های قرآنی و تاریخی زیادی دارد مانند جریان بهره‌مندی حضرت مریم از خوان الهی «هر وقت زکریا به عبادتگاه می‌آمد، روزی شگفت‌آوری می‌یافت، می‌گفت: ای مریم، این روزی از کجا برای تو می‌رسد پاسخ داد: این از جانب خداست که همانا خدا به هرکه خواهد روزی بی‌حساب می‌دهد»(1) و مانند مائدة آسمانی برای یاران حضرت عیسی ـ علیه السّلام ـ و قوم بنی‌اسرائیل.
دوم: امور معاش و زندگی روزمرة حضرت بصورت عادی باشد یعنی حضرت کار و تلاش اقتصادی کنند و نیاز خود را برآورده کنند، این هم ممکن است چنانکه احادیثی زیادی داریم که حضرت در میان شماست حتی در خانه‌های شما می‌آیند و قدم روی فرشهای شما می‌گذارند.
به بیان دیگر: مسألة غیبت و چگونگی زندگی روزمرة حضرت مهدی(عج) منحصر به فرد نیست بلکه نمونه‌ها و مانندهایی دارد مثلاً حضرت «خضر» که به اتفاق شیعه و سنی و گواهی ظاهر قرآن زنده هستند(2) زندگی می‌کنند و همواره تلاش و فعالیت برای ساختن و هدایت انسانها هستند همین طور زنده بودن حضرت عیسی ـ علیه السّلام ـ و عدم اطلاع دقیق از خصوصیات زندگی فردی‌شان ضرری به اصل عقیده نمی‌رساند.
خلاصه: رفع نیازهای شخصی حضرت هم از راه اعجاز و فوق‌العاده ممکن است چنانکه در مورد حضرت مریم ـ علیه السّلام ـ بود و هم از راه عادی امکان دارد که از چشم ما بدور است چنانکه خود حضرت در میان ماست ولی ما نمی‌دانیم.

 


پاورقی:

1. آل عمران:37.
2. صافی گلپایگانی، لطف‌الله، امامت و مهدویت، انتشارات حضرت معصومه، ج3، ص55.