اگر کسی ادعا کند که من امام زمانم، چگونه بفهمیم که راست می گوید یا دروغ؟
ساعت ۸:٢٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ فروردین ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: اگر کسی ادعا کند که من امام زمانم، چگونه بفهمیم که

پاسخ:

برای اینکه مدعیان دروغین مهدویت و مهدی نماها را تشخیص بدهیم، لازم است که شناخت کامل از امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ داشته باشیم و شناخت آن حضرت ممکن نیست مگر از طریق روایات رسیده از رسول خدا و ائمه اهل البیت ـ علیهم السلام ـ ، زیرا هیچ راه عقلی برای شناخت وی وجود ندارد، و از راه عقل و دلیل عقلی نمی شود آن حضرت را شناسایی کرد، پس باید ویژگی ها و خصوصیات شخصی آن حضرت و نیز شرایط و نشانه های ظهور وی را، از زبان رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ و ائمه اهلبیت ـ علیهم السلام ـ بشنویم و از این طریق شناخت لازم را نسبت به شخص آن حضرت و قیام وی حاصل نموده و بدین ترتیب، امام به حق را از مدّعیان دروغین امامت تشخیص دهیم.
زراره از امام صادق ـ علیه السلام ـ سئوال کرد که، چگونه در زمان غیبت، امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ را از مدعیان دروغین امامت تشخیص دهیم، حضرت فرمود: این دعا را بسیار بخوان: خدایا خودت را به من بشناسان که اگر خودت را به من نشناسانی، رسولت را نخواهم شناخت، خدایا پیامبرت را به من بشناسان، اگر پیامبرت را به من نشناسانی حجت تو را نخواهم شناخت، خدایا حجت و امام زمانت را به من بشناسان، اگر امام زمانت را نشناسم در دینم گمراه خواهم شد، بنابراین بر ما لازم است که امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ را هم شناسنامه ای و هم از نظر اوصاف و ویژگی ها و هم از نظر اعتقادی و قلبی و هم از حیث علائم و نشانه های ظهور، بشناسیم.

1. اسم ونسب امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـاو هم نام و هم کنیه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ فرزند امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ است، از نظر قد و قامت متوسط و چهار شانه و دارای چهره گندم گون که مثل ستاره می درخشد، و چشمانی در چهره فرو رفته، و ابروهای برجسته، و پیشانی پهن و بزرگ، و دماغ کشیده، و بر گونه راستش خال سیاه، و دندان های پیشین اش فاصله دارد، و میان دو شانه اش پهن است.(1)

2. ویژگی های امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـدارای مولد پاکیزه، از عیوب و نواقص روحی و جسمی پاک و عالم ترین فرد زمان است، از نظر شجاعت شجاع ترین و از نظر تقوا متقی ترین و از نظر سخاوت سخی ترین و از نظر فصاحت فصیح ترین و از نظر بلاغت بلیغ ترین مردم است، با هر زبان به بهترین وجه سخن می گوید، با هر خط و نوشته آشنایی کامل دارد، در صورتی که خواندن و نوشتن را از انسان دیگر نیاموخته است، همان طور که از پیش رو می بینید از پشت سر هم می بیند، همان طور که در بیداری می بیند و می داند در خواب هم می بیند و می داند، مختون به دنیا آمده است، سایه ندارد، مدفوعش را زمین می بلعد و کسی نمی بیند و اگر کسی ببیند کور و نابینا می شود، وقتی دعا کند مستجاب می شود، مرده را زنده می کند، هر آن چه می گوید عمل می کند.(2)
علاوه بر خصوصیات و ویژگی های شخص آن حضرت، ظهور و قیام وی نیز علائم و نشانه های حتمی و قطعی ای دارد که موجب سهولت تشخیص قیام آن حضرت از مهدی نماها می شود.
امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود: «پیش از ظهور قائم (امام زمان) پنج نشانه حتمی است: 1. خروج سفیانی، 2. خروج یمانی، 3. صیحه آسمانی، 4. قتل نفس ذکیه، 5. فرو رفتن در بیابان».(3) با وجود آن چه ذکر شد، هنگامی که حضرت ظهور می کند بر سرش پاره ابری است که بر آن ملکی فریاد می زند، این مهدی خلیفه خدا است دست از فرمانش برندارید.(4)
بنابراین اگر کسی پیش از وقوع علائم و نشانه های حتمی ظهور، ادعای امامت نماید و لو آن خصوصیات و علامات بدنی را هم داشته باشد، یقیناً در ادعای خود کاذب است، و باید بفهمیم و بشناسیم که امام نیست و به دروغ ادعای امامت می کند.

                                                             نرم افزار پاسخ

 


پاورقی:

1. امینی، سید محسن، آشنایی با امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ ، نشر طور، ص28.
2. جعفری، جلال الدین، حجة البالغة فی اثبات الحجة، اصفهان، چاپخانه ربانی، 1358ش، ص82.
3. شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمة، قم، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه، ص650.
4. امینی، سید محسن، آشنایی با امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ ، نشر طور، ص26.