آیا امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ دچار ناراحتی جسمی و روحی می شوند؟
ساعت ٥:٢٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٤ فروردین ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: آیا امام زمان دچار ناراحتی جسمی و روحی می شوند؟

پاسخ:

خداوند سبحان در سوره کهف می فرماید: «ای پیامبر به مردم بگو همانا من بشری مثل شما هستم که تنها بر من وحی می شود».، این آیه به خوبی می رساند که پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و اله و سلم ـ با همه عظمت و علم و عصمت که داشتند بشری از جنس خود انسان است و به حکم انسان بودن و جسم داشتن قطعاً تمام تمایلات و نیازهای انسانی از قبیل، خوراک و پوشاک و خواب و... را خواهند داشت. از جمله این خصوصیات بیماری است که در زندگی ایشان نیز به چشم می خورد.
امامان معصوم ـ علیهم السلام ـ نیز به حکم انسان بودن تمام تمایلات و نیازهای انسانی را دارا هستند و مانند سایر انسان ها زندگی کرده اند، از جمله این که آن بزرگواران نیز دچار بیماری های جسمی شده اند چنان چه در تاریخ زندگانی ائمه معصومین ـ علیهم السلام ـ و پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ وجود داشته و در تاریخ ثبت شده است. بطور مثال پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ قبل از رحلت مدتی بیمار بوده اند،(1) در جنگ خیبر حضرت امیر المؤمنین ـ علیه السلام ـ دچار چشم درد شدیدی شده بودند که با دعای پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ شفا گرفته و سپس فرمانده لشکر شدند،(2) و یا بیماری حضرت سجاد ـ علیه السلام ـ در روز عاشورا... این مطلب منافاتی با مقام امامت آن بزرگواران ندارد و اقتضای انسان بودن آن هاست.
وجود نازنین حضرت بقیه الله الاعظم ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ که آخرین سفیر الهی است مانند سایر ائمه بزرگوار زندگی کرده و مانند سایر انسان ها نیازهایی دارند ولذا ایشان نیز ممکن است مانند سایر انسان ها عوارض جسمانی داشته باشد اما در اثر مراقبت ونیز شرایط خاصی دچار ان نگردد.
اما راجع به ناراحتی های روحی، باید گفت: چون ایشان در اعلی مرتبه انسانی هستند و انسان کاملند و دارای عصمت از گناه و خطا هستند و از هر گونه پلیدی به دور اند، لذا بیماری روحی نداشته وهرگز گرفتار ان نمی گردد.
و اگر منظور شما ناراحت شدن و غمگین شدن است، باید گفت: به حکم انسان بودن و عاطفه داشتن قطعاً ایشان نیز دچار این گونه ناراحتی ها می شوند، هم چنان که در زندگی سایر معصومین ثبت شده است به طور مثال پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ در مرگ فرزند خود ابراهیم گریه کردند و فرمودند: «چشم پدرت در مرگ تو گریان و دل او محزون و اندوه بار است».(3)
هم چنین حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ در رحلت پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ بسیار گریه کردند، و یا امام سجاد که در سوگ عزیزان بسیار گریه می کردند.

 


پاورقی:

1. آیت الله سبحانی، فرازهایی از تاریخ پیامبر اسلام، نشر مشعر، چاپ دار الحدیث، ص 532.
2. همان، ص 396.
3. همان، ص 492.