شباهت های امام زمان (عج) به انبیای الهی را بیان کنید؟
ساعت ٥:٢٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٤ فروردین ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: شباهت های امام زمان (عج) به انبیای الهی را بیان کن

پاسخ:

شباهت های آن حضرت با هر یک از انبیاء به گونه ای که در روایات آمده است اجمالاً به شرح ذیل است:

1.شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت محمد ـ صلّی الله علیه و آله ـرسول اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: مهدی از فرزندان من است، اسم او اسم من، کنیهاش کنیه من، و از نظر خَلق و خُلق شبیه ترین مردم به من است.(1)
امام محمد باقر ـ علیه السّلام ـ فرمودند: امّا شباهت آن حضرت به جد بزرگوارش محمد مصطفی ـ صلّی الله علیه و آله ـ آن است که با شمشیر قیام کرده و دشمنان خدا و رسول و ظالمین و طاغوتیان را کشته و به وسیله شمشیر و افتادن ترس در دل دشمنان یاری شده و هرگز پرچم او شکست خورده بر نمی گردد.(2)

2. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت ابراهیم ـ علیه السّلام ـحضرت امام زین العابدین ـ علیه السّلام ـ در روایتی می فرمایند: «اما من ابراهیم فخفاء الولادة و اعتزال الناس(3)» امّا سنت ابراهیم ـ علیه السّلام ـ در آن حضرت مخفی بودن ولادت و عزلت اواز مردم است.
و از امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت شده است :ابراهیم ـ علیه السّلام ـ در یک روز به قدری رشد می کرد که دیگران در یک هفته رشد میکنند. و در یک هفته به قدری رشد داشت که دیگران در یک ماه رشد می نمایند و در یک ماه به قدری که دیگران در یک سال(4). قائم (عج) نیز چنین بود چنانکه در خبر حکیمه رضی الله عنها آمده است(5).

3. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت موسی ـ علیه السّلام ـامام باقر ـ علیه السّلام ـ فرمودند: اما شباهت او به موسی ـ علیه السّلام ـ طولانی بودن ترس و غیبت آن حضرت و مخفی بودن ولادتش و سختی شیعیانش از اذیت و آزارها و خواری ها بعد از غیبت آن حضرت است تا آنکه خداوند اجازه ظهور و یاری و پیروزی او بر دشمنانش را صادر نماید.(6)
و حضرت امام زین العابدین ـ علیه السّلام ـ در قسمتی از یک روایت می فرمایند: «و اما من موسی فالخوف و الغیبه.» و امّا سنت از موسی ـ علیه السّلام ـ ترس و غیبت است.(7)

4. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت عیسی ـ علیه السّلام ـامام محمد باقر ـ علیه السّلام ـ می فرمایند: اما شباهت آن حضرت به عیسی ـ علیه السّلام ـ اختلاف مردم درباره اوست که عده ای می گویند هنوز به دنیا نیامده و گروهی می گویند فوت کرده و عده ای دیگر می گویند کشته شده و به دار آویخته شده است.(8)

5. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت نوح ـ علیه السّلام ـامام زین العابدین ـ علیه السّلام ـ می فرمایند: فی القائم سنة من نوح و هو طول العمر(9) در قائم (عج) سنتی از حضرت نوح ـ علیه السّلام ـ است و آن طول عمر است.

6. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت یوسف ـ علیه السّلام ـابو بصیر از امام باقر ـ علیه السّلام ـ روایت کرده که فرمود: حضرت قائم ـ علیه السّلام ـ شباهتی به حضرت یوسف دارد، راوی می گوید عرض کردم آن چیست؟ فرمود سرگردانی و غیبت.(10)
امام محمد باقر ـ علیه السّلام ـ در قسمتی از روایت دیگری می فرمایند: همانگونه که امر حضرت یوسف از پدرش با وجود نزدیک بودن مسافت بین آن حضرت و پدر و خاندانش پوشیده بود مهدی (عج) نیز با وجود نزدیکی به شیعیان از آنان مخفی هستند.(11)
یوسف زیباترین اهل زمان خود بود و از پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ روایت شده که فرمودند: مهدی، طاووس اهل بهشت است.(12)

7. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت اسماعیل ـ علیه السّلام ـخداوند تبارک و تعالی همان گونه که به ولادت اسماعیل ـ علیه السّلام ـ بشارت داده است به ولادت و قیام قائم (عج) نیز بشارت داده است.(13) همانگونه که برای حضرت اسماعیل چشمه زمزم از زمین جوشید برای قائم ـ علیه السّلام ـ نیز آب از سنگ سخت خواهد جوشید.(14)

8. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت آدم ـ علیه السّلام ـهمانگونه که خداوند آدم را خلیفه خود در تمام زمین قرار داد و او را وارث آن ساخت و چنین فرمود: انی جاعِلٌ فی الارض خلیفة(15) همانا من در زمین جانشینی قرار می دهم حضرت حجّت (عج) را نیز وارث زمین. و خلیفه خود در زمین قرار خواهد داد چنانکه از حضرت ابی عبدالله صادق ـ علیه السّلام ـ مروی است که در تفسیر آیة و عَدَ اللهُ الذین آمنوا منکم و عملوا الصالحات لِیَستخلفَنَّهُم فی الارض(16) خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده اند و کارهای شایسته انجام داده اند وعده داده که آنان را در زمین خلافت بخشد فرمود: او قائم و اصحابش می باشند و هنگام ظهور در مکه در حالی که دست بر صورت می کشد می گوید: «الحمد الله الذی صدقنا وعده و اورثنا الارض» سپاس خداوندی که وعده اش را درباره ما راست گردانید و زمین را به میراث ما در آورد.(17)

9. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت صالح ـ علیه السّلام ـصالح ـ علیه السّلام ـ از قومش غایب شد و پس از آنکه به سوی آن ها بازگشت عده کثیری او را انکار کردند. همانا مَثَل قائم ـ علیه السّلام ـ نیز مَثَل صالح است چنانکه امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرموده اند.(18)

10. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت ایوب ـ علیه السّلام ـحضرت امام زین العابدین ـ علیه السّلام ـ در قسمتی از روایتی می فرمایند: اما من ایوب فالفرج بعد البلوی(19) امّا سنتی از ایوب ـ علیه السّلام ـ که در امام مهدی ـ علیه السّلام ـ است فرج بعد از گرفتاری است.

11. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت یونس ـ علیه السّلام ـاز امام باقر ـ علیه السّلام ـ روایت شده که فرمودند: امّا شباهت او به یونس بن متی بازگشت او از غیبت به صورت جوان بعد از پیری و کهولت سن است(20)

12. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت داوود ـ علیه السّلام ـاز حضرت امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت شده که فرمودند: چون قائم آل محمد ـ صلّی الله علیه و آله ـ قیام کند، در میان مردم به حکم حضرت داوود حکم می فرماید و نیازی به شاهد و بیّنه ندارد.(21)

13. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت هارون ـ علیه السّلام ـهارون ـ علیه السّلام ـ از راه دور سخن حضرت موسی ـ علیه السّلام ـ را می شنید و بالعکس. از امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت شده که فرمودند: هنگامی که قائم ـ علیه السّلام ـ ما به پاخیزد خداوند عزّ و جل در گوش ها و چشمان شیعیان ما خواهد افزود به طوری که بین آن ها و حضرت قائم ـ علیه السّلام ـ پیکی نخواهد بود، با آن ها سخن می گوید و آن ها می شنوند، و به او نگاه می کنند، در حالی که در جای خودش باشد.(22)

14. شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت شعیب ـ علیه السّلام ـاز امیر المؤمنین ـ علیه السّلام ـ روایت شده که: شعیب ـ علیه السّلام ـ قوم خود را به سوی خدا دعوت کرد تا اینکه عمرش طولانی و استخوان هایش کوفته شد. سپس از نظرشان غایب گشت و دوباره به صورت جوانی به سوی آن ها بازگشت.(23)
حضرت قائم (عج) نیز به صورت جوانی ظهور خواهد کرد. از امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت شده که فرمودند: آن که از چهل سال بیشتر داشته باشد صاحب این امر نیست.(24)

 


پاورقی:

1. موسوی اصفهانی، سید محمد تقی، مکیال المکارم، ترجمه سید مهدی حائری قزوینی، نشر ایران نگین، ج1، ص320.
2. مجلسی، محمد باقر،‌ بحار الانوار، بیروت، مؤسسة الوفاء، 1404ق، ج51، ص212. عن کمال الدین، ج1، ص327.
3. امین الاسلام، فضل بن حسن طبرسی، اعلام الوری، تهران، دارالکتب الاسلامیة، ج1، ص322.
4. بحارالانوار، همان، ج 12، ص 19.
5. بحارالانوار، همان، ج 51، ص 27.
6. بحارالانوار، همان، ج 51، ص 212، عن کمال الدین، ج 1، ص 327.
7. اعلام الوری، همان، ج 1، ص 322.
8. بحارالانوار، همان، ج 51، ص 212، عن کمال الدین، ج 1، ص 327.
9. اعلام الوری، همان، ج 1، ص 322.
10. بحار الانوار، همان، ج 51، ص 224، عن غیبةالطوسی.
11. بحارالانوار، همان، ج 51، ص 212، عن کمال الدین، ج1، ص 327.
12. بحارالانوار، همان، ج 51، ص 91.
13. مکیال المکارم، همان، ج 1، ص 366.
14. برگرفته از روایتی از امام باقر(ع) بحار الانوار، ج 52، ص 351، و غیبت نعمانی، ص 238، محمد بن ابراهیم النعمانی، تحقیق علی اکبر غفاری.
15. بقره : 30.
16. نور : 55.
17. تفسیر برهان، ج 3، ص 146، (سورة زمر آیة 74)، به نقل از مکیال المکارم، ج 1، ص 249.
18. کمال الدین، ج 1، ص 136،
19. اعلام الوری، ج 1، ص 322.
20. بحار الانوار، ج 51، ص 212، عن کمال الدین، ج 1، ص 327.
21. روضه کافی، ص 50
22. بحار الانوار، ج 51، ص 27.
23. مکیال المکارم، ج 1، ص 301.
24. بحار الانوار، ج 12، ص 385.