علت این که لقب حضرت مهدی (عج) «اباصالح» است چیست؟
ساعت ٥:٢٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٤ فروردین ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: علت این که لقب حضرت مهدی (عج) «اباصالح» ،آیا حضرت مهدی (عج)فرزندی به این نام دارد؟

علت این که لقب حضرت مهدی (عج) «اباصالح» است چیست؟ آیا فرزندی به این نام دارد؟

پاسخ:

برای امام عصر (عج) اسم و کنیه‌های مختلفی ذکر شده که بیشتر آن‌ها از جانب خداوند و پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ ، ائمه معصومین ـ علیهم السّلام ـ تعیین شده است، از این رو تا معنای آن اسم در آن حضرت محقّق و صادق نباشد آن را بر او اطلاق نمی‌کنند پس کثرت اسامی و القاب کاشف از کثرت صفات و مقامات عالیه‌ای می‌باشد که هر یک دلالت بر خصوصیتی در آن حضرت می‌کند. نزدیک به 182 اسم و کنیه برای حضرت حجت(عج) بیان کرده‌اند که نشان دهنده کثرت صفات و مقامات آن حضرت می‌باشد.(1) و اعطای کنیه‌ای به یک شخص لزوماً کاشف از فرزندی بدین نام نیست.
یکی از آن کنیه‌ها «اباصالح» می‌باشد که در میان عرب‌ها معروف می‌باشد که پیوسته در توسّلات و استغاثات خود آن جناب را به این اسم می‌خوانند.
از امام صادق ـ علیه السّلام ـ نقل شده که فرمودند: «هرگاه در راه و بیابانی گم شدید او را به این نام صدا کنید، «یا اباصالح ارشدنا الی الطریق رحمکم الله...»(2) که طبق نظر اکثر علماء منظور از اباصالح همان حضرت مهدی (عج) می‌باشد که این اسم در میان جمیع عرب‌های خضرمی و اهل بادیه اشتهار خاصی دارد که در توسلات و ندبه‌ها و شکایت‌ها جز به این اسم، آن حضرت را نمی‌خوانند و این مطلب از داستان‌هایی که از بعضی شیعیان درمانده و گم شده نقل می‌کنند بسیار معهود است که در آن حال امام خود را به این نام می‌خواندند. پس دلیل اطلاق این لقب بر امام زمان(عج) روایت امام صادق ـ علیه السّلام ـ می‌باشد.(3) آن حضرت جمیع صفات صالحان و مصلحان را دارد و مصلح به تمام معنی است و با ظهورش تمام جهان را پر از عدل و داد و صلح و سازش خواهد کرد برای همین بر او اباصالح اطلاق می‌شود.
بنا بر این ملقّب به اباصالح بودن دلیل بر وجود پسری به این نام نیست. برای اطلاع بیشتر در این مورد به کتاب نجم الثاقب علامه نوری مراجعه شود.

 


پاورقی:

1. - نوری، طبرسی، نجم الثاقب، انتشارات مسجد جمکران، ص 60.
2. - بحارالانوار، ج 52، ص 176.
3. - نوری، طبرسی، نجم الثاقب، انتشارات مسجد جمکران، ص 733.