باتوجه به ظهور مدعیان دروغین،چگونه می توان امام زمان(عج)راهنگام ظهور شناخت؟
ساعت ٥:۱۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٤ فروردین ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: باتوجه به ظهور مدعیان دروغین،چگونه می توان امام ،خصوصیات ظاهری حضرت مهدی (عج)

پاسخ:خصوصیات ظاهری حضرت مهدی (عج)امام رضا ـ علیه السلام ـ می فرماید: «نشانه و علامت قائم این است که سنّ حضرت زیاد است ولی از نظر چهره جوان می نماید. به گونه ای که اگر کسی به او نظر کند، می پندارد که او در سن چهل سالگی یا کمتر است. نشانه دیگرش این که گذشت روزگار او را پیر نمی کند تا زمانی که اجلش فرا رسد»(1).
و پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرموده اند: «او از فرزندان من است، اندامش چونان مردان بنی اسرائیل سخت و ستبر است، به هنگام سختی و گرفتاری امت من قیام می کند،رنگ چهره اش به عرب ها شباهت دارد، قیافه اش چون مرد چهل ساله می نماید و ...»(2).
بنابراین امام از نظر سنّی به جوانی 30- 40 ساله می نماید اگرچه عمر او بسیار طولانی است.
امادرموردمشخصات بدنی آن حضرت به دو روایت اشاره می شود. ابوبصیر می گوید: «به امام صادق ـ علیه السلام ـ عرض کردم: از پدر شما شنیده ام که امام زمان سینه ای گشاده و کتف هایی باز و عریض دارد. امام فرمود: ای ابامحمد! پدرم زره پیامبر را پوشید ولی برایش بلند بود، به طوری که بر زمین می رسید، من نیز آنرا پوشیدم ولی بر قامتم بلند بود، ولی آن زره بر قامت حضرت قائم چنان مناسب و اندازه است که بر بدن رسول خدا اندازه بود و قسمت پایین آن زره کوتاه است به طوریکه هر بیننده گمان می کند اطراف آن را گره زده اند»(3). اما در مورد سایر خصوصیات این امام بزرگوار همانند کمالات اخلاقی،‌زهد، و... روایات متعددی است که به کتاب های مربوطه در این زمینه بایدمراجعه کرد.

شناختن امام زمان (عج) در هنگام ظهوردر پاسخ قبل به خصوصیات فردی حضرت اشاره شد. امّا جهت تکمیل پاسخ مباحث ذیل ضروری می نماید.
روشن است که ظهور منجی مصلح آخرالزمان همراه با علائم و نشانه هائی است که جهت رعایت اختصار به یک روایت اکتفاء می کنیم.
عمربن حنظلة گوید: از امام صادق ـ علیه السلام ـ شنیدم که می فرمود: پیش از قیام قائم (عج) پنج نشانه خواهد بود که همگی از علامات حتمی ظهورا است: یمانی (خروج یمانی)، سفیانی (خروج سفیانی)، صیحه (ندای آسمانی)، کشتن نفس زکیه و فرو رفتن زمین در بیداء.(4)
با توجه به چنین روایاتی که علائم ظهور را بیان می دارند در زمان ظهور مشخص می شود که فردی که ظهور کرده حضرت حجة بن الحسن العسکری است نه شخص دیگر.
اما علاوه برروایات ذکر شده دربارة خصوصیات ظاهری حضرت مهدی (عج) در ادامه به برخی از روایات اشاره می شود که حضرت و خصوصیات ظاهری وی را بهتر می شناساند و وی را از مدعیان دروغین مهدویت تمییز می دهد.
1. امام رضا ـ علیه السلام ـ می فرمایند:
«... قائم ـ علیه السلام ـ کسی است که چون خارج شود، در سنّ پیر مردان و در سیمای نونهالان باشد. آن قدر بدنش نیرومند است که اگر دست مبارکش را به طرف بزرگترین درخت روی زمین دراز کند آن را از ریشه بکند، اگر در میان کوهها بانگ برآورد، صخره های آن فرو ریزد.عصای موسی ـ علیه السلام ـ وانگشترسلیمان ـ علیه السلام ـ  با او خواهد بود»(5).
2. پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرموده اند:
«آنکه عیسی بن مریم ـ علیه السلام ـ پشت سرش نماز می خواند، از ماست»(6).
و همچنین فرموده اند:
«مهدی ـ علیه السلام ـ ظاهر می شود، در بالای سر او ابری خواهد بود که فرشته ای از میان آن بانگ بر  می آورد: این خلیفه خدا «مهدی» است، از او پیروی کنید»(7)
3. امام باقر ـ علیه السلام ـ می فرمایند:
«هنگامی که قائم ـ علیه السلام ـ ظاهر شود، پرچم رسول اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ انگشتر حضرت سلیمان ـ علیه السلام ـ ، سنگ و عصای حضرت موسی ـ علیه السلام ـ را همراه خود می آورد»(8).
4. امام صادق ـ علیه السلام ـ می فرمایند:
«آن گاه که خبر ظهور مهدی (عج) به سیّد حسنی و اصحابش می رسد، اصحاب می گویند: ای فرزند پیغمبر این کیست؟ که در قلمرو ما فرود آمده می گوید: برویم ببینیم او کیست؟ ـ در صورتی که به خدا قسم سیّد حسنی می داند او مهدی (عج) است ـ و بدین جهت این سخن را می گوید که به یارانش آن حضرت را بشناساند، پس سیّد حسنی بیرون می آید تا اینکه به مهدی (عج) می رسد، آنگاه می گوید: اگر تو مهدی آل محمّد ـ صلّی الله علیه و آله ـ هستی پس عصای جدّت پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ و انگشتر و جامه و زره آن حضرت کجا است، عمّامه (سحاب)، اسب، شتر، قاطر، الاغ و اسب اصیل رسول خدا و مصحف امیر مؤمنان ـ علیه السلام ـ کجاست؟ پس آن حضرت تمام اینها را به او نشان می دهد آنگاه عصای پیامبر را می گیرد و در سنگ سختی می کارد، فوراً برگ می دهد، منظورش از این کار آن است که بزرگواری و فضیلت مهدی ـ علیه السلام ـ را به اصحاب خود بنمایاند تا به آن حضرت بیعت کنند، پس سیّد حسنی عرضه می دارد: الله اکبر. ای فرزند پیغمبر، دستت را بده تا باشمابیعت کنیم،حضرت مهدی ـ علیه السلام ـ  دستش را دراز می کند، سیّد حسنی و اصحابش بیعت می کنند»(9).

نتیجه گیری و جمع بندی مطالب:اولا:ً با توجّه به وجود علامات و نشانه های ظهور که ذکر شد، می توان به خوبی فهمید که یقیناً شخصی که ظهور کرده مهدی موعود است یا نه.
ثانیاً: وقتی دانسته شد حضرت ظهور کرده با استفاده از روایاتی که نشانه های همراه حضرت را بیان می کنند اعمّ از: عصای حضرت موسی ـ علیه السلام ـ ، انگشتر سلیمان ـ علیه السلام ـ ، اقتدای حضرت عیسی ـ علیه السلام ـ به آن حضرت، وجود ابری بر بالای سر حضرت، اعلام فرشته، پرچم رسول اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ دو انگشتری امام حسن و امام حسین ـ علیهماالسلام ـ،عصای پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ انگشتر و جامه و زره حضرت، عمّامه و ... رسول خدا، مصحف امیر مؤمنان ـ علیه السلام ـ و همچنین از مشخصات ظاهری که در احادیث گذشته به آنها اشاره شد، حضرت شناخته می شود.
لذا ما به وجود یک مهدی بی نام و نشان و مجهول الهویه ای عقیده نداریم تا در تطبیقش به فردی در اشتباه واقع شویم. بلکه پیغمبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ و ائمه اطهار ـ علیهم السلام ـ ، که اصل وجود مهدی را خبر داده اند، آن وجود مقدس را کاملاً تعریف و توصیف نموده هرگونه ابهام و اجمالی را بر طرف ساخته اند.(10)

 


پاورقی:

1. غیبت، نعمانی، ص 188، و بحارالانوار، ج 52، ص 287.
2. ابن طاووس، الملاحم و الفتن فی ظهور الغائب المنتظر، مؤسسة اعلمی بیروت.
3. اثبات الهداة، حرّ عاملی، ج 3، ص 440 و 520، چاپ علمیة قم.
4. ابی جعفر محمد بن الحسین شیخ صدوق، کمال الدّین و تمام النّعمه، قم، مسجد مقدس جمکران، 1382ش، ج 2، ص 81 و 82.
5. ابوعلی فضل بن حسن طبرسی امین الاسلام، إعلام الوری، بیروت، 1399 ق، ص 407.
6. مقدسی شافعی، یوسف بن یحیی، ص 25، قاهره، 1399 ق.
7. إلزام الناصب، شیخ علی یزدی حائری، بیروت، 1397 ق، ج 1، ص 63.
8. حرّ عاملی، اثبات الهداة، قم، 1399 ق، ص 171،
9. مجلسی، محمدباقر، بحارالأنوار، بیروت، مؤسسة الوفاء، 1404ق، ج 53، ص 15.
10. امینی، ابراهیم، دادگستر جهان، قم، شفق، 1376ش، ص329.