چه دلیل داریم که منجی عالم مهدی باشد
ساعت ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ روز جمعه ٤ فروردین ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: چه دلیل داریم که منجی عالم مهدی باشد ،آیا در میان مسلمان ها اختلاف وجود دارد در وجود منج

چه دلیل داریم که منجی عالم مهدی باشد و آیا در میان مسلمان ها اختلاف وجود دارد در وجود منجی عالم؟

پاسخ:

این مطلب جزء مسلمات تمامی شرایع آسمانی است و هر دینی به نوبه خود به آمدن منجی و مصلح آخر الزمان نوید داده است اگر چه در مصداق آن اختلاف نظر دارند و هر کدام مصداق خاصی را به عنوان منجی معرفی کرده اند. ولی در اصل آمدن منجی همه اتفاق نظر دارند. اسلام نیز به عنوان دین بر حق و کامل، در این زمینه نظراتی دارد اگر ما دین اسلام و نبوت پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ را حق دانستیم قهراً منجی باید طبق تعریف و اسناد این آیین باشد. آن چه مورد اتفاق جمیع فرق اسلامی است و در قرآن کریم چندین آیه را به خود اختصاص داده نوید آمدن منجی و مصلح آخر الزمان است اگرچه قرآن مصداق آن را تعیین نکرده است.
از جمله آیاتی که بر مطلب دلالت دارد:
1. آیات 105 و 106 سوره مبارکه انبیاء: وَلَقَدْ کتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّکرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ ما در زبور بعد از ذکر نوشتیم (مقدر ساختیم) که بندگان صالح من زمین را به ارث خواهند برد.
2. آیه 55 سوره مبارکه نور: «خداوند به کسانی که ایمان آورده اند و عمل صالح انجام داده اند از میان شما وعده داده که آنها را به یقین خلیفه روی زمین خواهد کرد». این دو آیه به صراحت به مؤمنان بشارت می دهند که سرانجام حکومت روی زمین از آن آنان خواهد بود.
اما نکته قابل توجه این است که روایات بسیار زیادی از وجود نازنین پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ وارد شده که این منجی و مصلح آخر الزمان را معرفی کرده و ایشان را از اولاد خود و «مهدی» نامیده است که این روایات مورد اتفاق جمیع فرق اسلامی است به صورتی که کتاب های فراوانی توسط دانشمندان اهل سنت و شیعه در این زمینه نگاشته شده و همگی بر متواتر بودن این روایات تأکید کرده اند. تنها در میان همه دانشمندان «ابن خلدون» و «احمد امین مصری» که آن هم به دلیل اغراض دیگری، در تواتر آنها تشکیک کرده اند.
این در حالی است که متعصب ترین فرقه اسلامی یعنی «وهابی ها» نیز آن را پذیرفته و به متواتر بودن احادیث آن اعتراف کرده اند شاهد این مدعا این است که چند سال پیش بیانیه ای از طرف «رابطة العالم الاسلامی» صادر گردید که شدیداً زیر نفوذ وهابیون و دولت سعودی است در پاسخ سئوالاتی که از آنها درباره ظهور حضرت مهدی (عج) پرسیده شده بود در آن بیانیه آمده است: «ابن تیمیه» مؤسس مذهب وهابیت احادیث مربوط به «مهدی» را پذیرفته است. در پایان این بیانیه چنین آمده است: «بنابراین اعتقاد به «مهدی» بر هر مسلمانی واجب است و این جزء عقاید اهل سنت و جماعت است و هیچ کس جز افراد نادان و بی خرد یا بدعت گزار آن را انکار نمی کند.
از جمله آن روایات این است که ترمذی به سند صحیح از پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ نقل کرده «اگر از عمر دنیا تنها یک روز باقی مانده باشد خداوند سبحان آن را چنان طولانی می کند که مردی از من یا از اهلبیت من (تردید از راوی بوده) را بر انگیزاند که اسم او اسم من و اسم پدرش نام پسر من است. (منظور امام حسن عسکری است که هم نام امام حسن مجتبی فرزند رسول خداست) که زمین را از عدل و داد پر خواهد کرد آن گونه که از ظلم و ستم پر شده بود». و نیز ابی داود از ام سلمه نقل می کند: پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ فرمودند: «المهدی من عترتی من ولد الفاطمة» مهدی از خاندان من و از فرزندان فاطمه است.
احادیث مربوط به مهدی را بسیاری از صحابه مثل: علی بن ابیطالب، عثمان بن عفان، طلحة بن عبیدالله، عبدالرحمن بن عوف، عبدالله بن عباس، عمار بن یاسر، عبدالله بن مسعود و... نقل کرده اند که مورد پذیرش همه فرق اسلامی واقع شده اند.
شیخ منصور علی ناصف در کتاب التاج الجامع الاصول (کتابی که اصول پنجگانه معروف اهل سنت را جمع کرده) می نویسد: «در میان همه دانشمندان امروز و گذشته مشهور است که در آخرالزمان به طور یقین مردی از اهل بیت ظاهر می شود که بر تمام کشورهای اسلامی مسلط می گردد و همه مسلمانان از او پیروی می کنند و در میان آنها عدالت را اجرا می نماید و دین را تقویت می کند». سپس می افزاید: «احادیث مهدی را گروهی از اصحاب خوب پیغمبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ نقل کرده اند و بزرگان اهل سنت مانند ابو داود، ترمذی، ابن ماجه و طبرانی و.. آنها را در کتب خود نقل کرده اند».(1)
در نتیجه: بر خلاف آن چه بعضی از ناآگاهان می پندارند اعتقاد به قیام «مهدی(عج)» و حکومت جهانی او و این که از سلالة زهرا ـ سلام الله علیها ـ است مخصوص شیعه نیست بلکه تمام فرق اسلامی بدون استثنا ظهور مردی از دودمان پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ را در آخر الزمان به نام «مهدی» که دنیا را پر از عدل و داد می کند پذیرفته اند و روایات آن را در کتب خود نقل کرده اند.
البته به باور همه شیعیان و تعدادی از عالمان اهل سنت امام مهدی(عج) اکنون متولد شده و در غیبت به سر می برند اما اکثر اهل سنت بر این عقیده اند که آن حضرت در آخر الزمان متولد می شود.

 


پاورقی:

1. رک ،مکارم شیرازی، ناصر، پیام قرآن (تفسیر موضوعی ـ امامت و ولایت در قرآن) قم، انتشارات مطبوعاتی هدف، ج9، ص420ـ440..