برای شناخت بیشتر جوانان به ولی عصر (عج) چه برنامه هایی می توان ارائه کرد؟
ساعت ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ روز جمعه ٤ فروردین ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: برای شناخت بیشتر جوانان به ولی عصر (عج) چه برنامه

پاسخ:

برنامه هایی که برای آشنایی هر چه بیشتر جوانان با حضرت مهدی (عج) می تواند مفید باشد را در قالب های متفاوتی می توان ارائه کرد:

الف- در قالب برنامه های اجتماعی و اخلاقی و هنری:1. با برگزاری جلسات آشنایی با معارف مهدوی در مدارس و دانشگاه ها می توان فرصت های بیشتری برای طرح سوالات راجع به حضرت را در میان جوانان ایجاد کرد. و با جواب های مستدل و موجه، آن هم بر پایه منطق و شریعت، جوانان مستعد را در برآورده شدن نیازهای علمی و تحقیقی یاری کرد.
2. با ایجاد کانونهای انتظار در مدارس، دانشگاه ها و مساجد می توان ترویج فرهنگ مهدویت را به شکل مطلوبی مدیریت کرد.
3. برگزاری مسابقات و جُنگ های فرهنگی با عنوان مهدویت، برای معرفی و شناخت بهتر و صحیح تر شخصیت حضرت در سطح جامعه، با در نظر گرفتن میلاد خجسته حضرت و نیز مناسبت هایی که به نحوی با حضرت مرتبط می باشند سوالات و پرسش نامه هایی تهیه و تنظیم و در سطح جامعه بخصوص جوانان توزیع کرد، تا هم اطلاعات ایشان در مورد حضرت بیشتر و کامل تر شده باشد، و هم نوعی حسّ رقابت سالم در شناخت صحیح حضرت در جامعه نمودار شود و نقش عموم جامعه نیز در این بهره مندی مفید مستمر بوده باشد.
4. برگزاری نشست های علمی با موضوع مهدویت و ارائة مطالب جدید و پرهیز از تکرار. در این نشست ها می توان با ارائه دیدگاه های مختلف و شایسته درصدد شناخت و معرفی حضرت برآمد.
5. برگزاری جشنواره های مختلف در قالب فیلم و عکس و شعر و... به نحوی که مورد استفاده عموم باشد و با بهره گیری از جوانان در تولید این آثار و نقد و بررسی این آثار می توان زمینة فکری و فرهنگی را توسعه داد.
با تولید و تهیه این آثار می توان اطلاعات صحیح و کارآمدی در معرفی شخصیت حضرت به مخاطبین ارائه داد،‌ به طور مثال نمونه آنچه در مورد جنگ تحمیلی در آثار سینمایی و شعر و عکس و.. به وقوع پیوسته، می تواند در معرفی حضرت به کار گرفته شود.
6. با برگزاری اردوهای سیاحتی با عنوان مهدویت به اماکن مقدسی که به نحوی با حضرت مرتبط هستند مثل مسجد جمکران می توان با هویت بخشیدن به شخصیت جوانان و بیان جایگاه ارزشمند فکری و مذهبی آنان اولین قدم را برداشت تا قدم دوم که همانا توسعة فرهنگ شناخت حضرت می باشد تحقق یابد.
در این گونه اردوها و محافل از ادعیة وارده که از وجود نازنین حضرت ارائه شده مثل زیارت ناحیه مقدسه، می توان بهره مند شد و نیز از ادعیه ای که اظهار وفاداری و میثاق با حضرت ـ علیه السلام ـ بوده باشد، مثل دعای عهد، را معرفی کرده و نتیجه شایسته ای گرفت، زیرا مضامین و عبارات این ادعیه به گونه ای است که هر طالب و مستعد و جویای آن را مستغنی کرده و به حضرت نزدیک تر می کند.
7. آشنا کردن جوانان با موسسات و تشکلات و مراکز فرهنگی که در باب مهدویت مشغول به ارائه مطالب و نیازهای جامعه بالاخص جوانان هستند، چرا که این امر می تواند در امر تسهیل سوال و جواب، و نیز ارائه صحیح شخصیت حضرت، نقش اساسی ایفا کند.
8. احیاء نمادهای انتظار در جامعه مثل دعای ندبه و زیارت آل یس و... و مناسبت های مربوط به آن حضرت مثل جشن های نیمه شعبان.
9. ارائه روایات اهل بیت(ع) درباره آن حضرت و منتظران وی در قالب فیلم های کوتاه در شبکه های مختلف سیما.

ب- در قالب آثار مکتوب و نوشتاری:1. مباحث مربوط به مهدویت را می توان به شکل قابل بحثی در کتب درسی مدارس در مقاطع مختلف آموزشی و در حد استعداد مخاطبان گنجانید، بدین معنی که مختصری از زندگی نامه حضرت و بعداً شرح حالی مختصر و گویا از شخصیت والای ایشان، و ویژگی های حکومت آنحضرت آورده شود.
2. و نیز می توان این سوالات و شبهات را با جوابهای مستدل و گویا، به صورت جزوات برای اطلاع عموم دانشجویان و طلاب محترم تهیه و تنظیم کرد.
3. معرفی کتب علمای فاضل و اندیشمندان جهان اسلام که درباره آن حضرت و یاران وی و مباحث مربوط به بحث مهدویت چاپ و منتشر شده است و آنها را به صورت ارزان در ا ختیار جوانان قرار داد و کتابخانه های عمومی را به این کتب مجهز کرد.
4. تهیه بروشور و کتابچه های کوچک و بیان و ارایه روایات وارده در حق حضرت و ارائه آن در مدارس و دانشگاه ها و محیط های کار و مسافرت، بدین گونه که هفته ای یک یا چند حدیث صحیح در شان و منزلت حضرت در تابلوی اعلانات مدارس، دانشگاه ها و نیز محیط کاری نصب شود تا هر حقیقت طلبی آن را مطالعه کرده و به ذهن بسپارد و در مقابله با خرافات، آماده و مهیا باشد. و نیز می توان حدیث را به زبان های مختلف با در نظر گرفتن موقعیت مکانی مخاطب ترجمه و نصب کرد.
شایسته است که احادیث مربوط به حضرت را به مناسبت های مختلف در مجامع عمومی که عمدتاً جوانان نیز از آن بهره مند می شوند مثل مدارس، دانشگاه ها، پارک ها، باشگاه های ورزشی، مساجد، اتوبوس ها و.. نصب کرد و یا در پشت صورت حساب های بانکی، قبوض منابع مصرفی مثل آب و برق و... اعمال کرد تا مخاطب را برای حداقل یک مرتبه هم که شده به آن آشنا نمود.
ونیز می توان برای تسریع در مطالعه و پرکردن قسمتی از وقت مسافران، کتابچه ها و نوشته هایی را بین مسافران که عمدتاً هم جوانان می باشند، توزیع کرد که حاوی مطالبی رسا و گویا در باب شخصیت حضرت باشند.
5. معرفی مجلات و نشریات و مقالات که در معرفی شخصیت حضرت تلاش وافر می کنند، بدین معنی که آنچه به عنوان مجله یا هفته نامه یا... بنام مبارک ایشان و یا در مورد سوالات و شبهات وارده راجع به حضرت تهیه و تنظیم می شود به صورت گسترده برای عموم مردم بالاخص جوانان معرفی کرد.
البته این امر، هم از جانب رسانه های گروهی مثل رادیو و تلویزیون و هم از طریق رونامه ها قابل اجراست. فقط مسئولین شایسته ای را می طلبد.
امید آن که تمام پویندگان حقیقت به مقصد و ماوای خود که همان شناخت حقیقی خداوند و ائمه اطهار ـ علیهم السلام ـ است رسیده و نهایت سعی را در بیان این علوم و حقایق به سایر جویندگان داشته باشند.