ایمان عقیده است و عمل‏
ساعت ٥:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۸ اسفند ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: ایمان عقیده است و عمل‏

قرآن‏

1 إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَهُمْ جَنَّاتٌ‏ .. « سوره بروج (85): 11» کسانى را که ایمان آوردند و کارهاى نیکو کردند، بهشتهایى است ...

2 وَ مَنْ یَأْتِهِ مُؤْمِناً قَدْ عَمِلَ الصَّالِحاتِ، فَأُولئِکَ لَهُمُ الدَّرَجاتُ الْعُلى‏* « سوره طه (20): 75» کسانى را که با ایمان نزد خدا بیایند و کارهاى نیکو کرده باشند، جایگاههاى بلند است* 3 وَ ما أَمْوالُکُمْ وَ لا أَوْلادُکُمْ بِالَّتِی تُقَرِّبُکُمْ عِنْدَنا زُلْفى‏، إِلَّا مَنْ آمَنَ وَ عَمِلَ صالِحاً .. « سوره سبأ (34): 37» مالها و فرزندان شما چیزى نیست که بر مقام قرب شما در نزد ما بیفزاید، مگر اینکه ایمان و عمل صالح داشته باشید ...

حدیث‏

1 النبی «ص»: الإیمان عقد بالقلب، و نطق باللّسان، و عمل بالأرکان. ««امالى» طوسى 2/ 64»

پیامبر «ص»: ایمان معتقد بودن به قلب است، و اقرار کردن به زبان، و عمل کردن به ارکان (اعضاى بدن).

2 الامام الصادق «ع»- عن النبی «ص»: الإیمان قول و عمل، أخوان شریکان. « «قرب الاسناد»/ 19»

امام صادق «ع»- از پیامبر اکرم: ایمان، گفتار و کردار است با هم، همچون دو برادر شریک.

3 الامام علی «ع»: الإیمان و العمل أخوان توأمان، و رفیقان لا یفترقان. لا یقبل اللَّه احدهما إلّا بصاحبه. « «غرر الحکم»/ 55.»

امام على «ع»: ایمان و عمل دو برادر توأمند و دو دوست که از یک دیگر جدا نمى‏شوند. خدا هیچ یک از آن دو را بدون دوستش نمى‏پذیرد.

4 الامام علی «ع»- سئل عنه: الإیمان قول و عمل أم قول بلا عمل؟ فقال:

الایمان تصدیق بالجنان، و إقرار باللّسان، و عمل بالأرکان. و هو عمل کلّه .. ««مستدرک» 2/ 271»

امام على «ع»- از او پرسیدند: آیا ایمان گفتار و کردار است یا گفتار بدون کردار؟ گفت: ایمان تصدیق کردن به قلب است، و اعتراف کردن به زبان، و عمل کردن به ارکان بدن. و در واقع، ایمان همه‏اش عمل است ...

5 الامام الصادق «ع»- فی قول اللَّه عزّ و جلّ: «وَ مَنْ یَکْفُرْ بِالْإِیمانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ‏»، « سوره مائده (5): 5» قال: کفرهم به، ترک العمل بالّذی أقرّوا به. ««مستدرک» 2/ 274»

امام صادق «ع»- در تفسیر این آیه: وَ مَنْ یَکْفُرْ بِالْإِیمانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ‏ هر که به ایمان کفر ورزد عملش باطل مى‏شود»، گفت: کفرورزیدن مردم به ایمان ترک کردن عمل است به آنچه بدان اعتراف کرده‏اند.

6 الامام الصادق «ع»- قال له راوی الحدیث: ألا تخبرنی عن الإیمان، أقول هو و عمل، أم قول بلا عمل؟ فقال «ع»: الایمان عمل کلّه، و القول بعض ذلک العمل، بفرض من اللَّه بیّن فی کتابه. ««اصول کافى» 2/ 34»

امام صادق «ع»- راوى حدیث گوید: به امام گفتم: مرا در باره ایمان آگاه نمى‏سازى که آیا گفتار است و کردار، یا گفتار بدون کردار؟ گفت: ایمان همه عمل و کردار است، و گفتار پاره‏اى از این عمل است. خداوند این چنین مقرر داشته و در قرآن بیان کرده است.

7 الامام الصادق «ع»: الإیمان لا یکون إلا بعمل، و العمل منه؛ و لا یثبت الإیمان إلا بعمل. ««وسائل» 6/ 127»

امام صادق «ع»: ایمان جز به عمل نیست، و عمل بخشى از آن است. و ایمان جز به عمل ثابت نمى‏شود.

8 الامام الرضا «ع»- عن آبائه، عن امیر المؤمنین، عن رسول اللَّه «ص»: الإیمان قول مقول، و عمل معمول، و عرفان بالعقول. ««بحار» 69/ 68»

امام رضا «ع»- از پدرانش، از امیر المؤمنین، از پیامبر اکرم: ایمان گفتارى (اقرارى) است که گفته شود (و به زبان بیان گردد)، و عملى است که انجام داده شود، و شناختى است که با عقل حاصل آید.

9 الامام الصادق «ع»: لیس الایمان بالتّحلّی، و لا بالتّمنّی، و لکنّ الایمان ما خلص فی القلوب، و صدّقته الأعمال. « «تحف العقول»/ 272»

امام صادق «ع»: ایمان به خودآرایى و آرزومندى نیست، بلکه ایمان چیزى است که خالصانه در دل جاى گیرد، و اعمال آدمى دلیل صدق آن باشد.

بنگرید! این اصل (یعنى اینکه «ایمان جز به عمل درست نمى‏شود»، و «ایمان همه عمل است»، و «ایمان چیزى است که اعمال آدمى تصدیق‏کننده آن باشد»)، موضوعى بسیار مهم است و در نظام قرآنى، پایگاه تربیتى بلندى دارد.

در این باره همچنین رجوع کنید به باب سوم همین کتاب که باب «عمل» و اهمیت و اصالت آن است.

نیز اینکه گفته‏اند: «ایمان همه‏اش عمل است»

(و هو عمل کلّه)،

اشاره به واقعیت روشن است، زیرا که عقیده نیز خود «عمل» است،

عمل قلبى. و اقرار نیز «عمل» است، عمل زبانى. و بقیّه وظایف دینى نیز همه کارها و اعمالى است که باید با ارکان بدن و اعضاى تن انجام پذیرد (فعل یا ترک). پس ایمان همه‏اش کردار است و عمل. و ایمان زبانى در واقع، ایمان نیست. و ایمان اعتقادى بى‏عمل، ایمانى ناقص است.

الحیاة / ترجمه احمد آرام، ج‏1، ص:392 -  395