چرا نمایندگی های ولی فقیه همه روحانی هستند .....
ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ اسفند ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: چرا نمایندگی های ولی فقیه همه روحانی هستند

چرا نمایندگی های ولی فقیه همه روحانی هستند و لباس روحانیت بر تن دارند؟آیا اگر کسی صلاحیت علمی و عملی،مدیریتی برای این کار داشته باشد و لباس روحانیت نداشته باشد، میتواند نمایندگی ولی فقیه را عهده دار شود؟

پاسخ:

برای پاسخ به پرسش فوق، ذکر چند نکته، مهم به نظر می رسد:
برخی از نمایندگان ولی فقیه نه روحانی اند و نه آنکه لباس روحانی بر تن دارند. افرادی از قبیل آقای عسگراولادی نماینده ولی فقیه در کمیته امداد امام خمینی ـ رحمة الله علیه ـ ، آقای شریعتمداری نماینده ولی فقیه در مؤسسه کیهان. و آقای لاریجانی، نماینده ولی فقیه در شورای عالی امنیت ملّی از جمله این افرادند.
البته در مورد ائمه جمعه و یا مسئولین عقیدتی ارگان ها و نظایر اینها امر کاملاً منطقی به نظر می رسد که ملبس به لباس روحانیت باشند، زیرا افراد ملبس به لباس روحانیت، از لحاظ اجتماعی از جایگاه مناسب و سزاواری برخوردار می باشند که این جایگاه در مقایسه با افرادی که دارای لباس روحانیت نیستند متفاوت است و ملّت متدین ما هم به خاطر علاقه و اخلاصی که نسبت به رسول گرامی اسلام و خاندان مطهّر او دارند، نسبت به لباس منسوب به ایشان و مبلّغان دین اسلام ارزش و احترام ویژه ای قائل هستند، لذا از آنجا که رهبری باید نمایندگانی در مراکز استان ها و دوائر عقیدتی سیاسی و ... داشته باشد، که علاوه بر صلاحیت علمی و عملی، از وجهه مقبولی هم برخوردار باشند. طبعاً تلبّس به لباس روحانیت در ازدیاد این مقبولیت کم تأثیر نخواهد بود. تلبّس به لباس روحانیت، به انضمام مدیریت و تقوی، دارای اثرات مثبت تری خواهد بود.
از این گذشته باید گفت که اصولاً امام جمعه یک شهر باید روحانی و ملبس به لباس روحانی باشد و این یک الزام عُرفی است و نیز در دوائر عقیدتی سیاسی، به علّت رسالت تبلیغی و تعلیمی احکام دینی، وجود افراد ملبس به لباس روحانیت مناست تر به نظر می رسد.
شهید مطهّری ـ رحمة الله علیه ـ در تعریف روحانیت می گوید: «گروه مهندسی اجتماعی مورد اعتماد جامعه»(1)لباس روحانیت تنها ملاک، فضیلت و برتری نیست، اما به علت تقدس آن در جامعه ایران، از جایگاه و مقام خاصی برخوردار است.
بنابراین نمی توان این طور عنوان کرد که همه مدیران و صالحان حتماً باید لباس روحانیت داشته باشند تا به عنوان نماینده ولی فقیه محسوب گردند، بلکه همان طوری که ملاحظه شد برخی از نمایندگان ولی فقیه ملبس به لباس روحانیت نیستند ، با این حال، به علت جایگاه خاص برخی از نمایندگی های ولی فقیه، مانند ائمه جمعه یا رؤسای دفاتر عقیدتی، سیاسی وجود افرادی با لباس مقدس روحانیّت ضروری به نظر می رسد.

 


پاورقی:

1. مطهری، مرتضی، نهضت های اسلامی، انتشارات صدرا، ج 2، ص 97.