اصطلاح خاورمیانه یعنی چه ؟
ساعت ۱:۱۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ اسفند ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: اصطلاح خاورمیانه یعنی چه ؟

پاسخ:


خاورمیانه: منطقه ای است از آسیای جنوب غربی که در غرب پاکستان و هندوستان واقع شده است. معمولاً امروز خاورمیانه را بیشتر به کشورهای آسیای جنوب غربی منهای ترکیه و با اضافه هند و پاکستان و برمه تبت و لیبی و حبشه و سومالی اطلاق می کنند.(1)
خاورمیانه به عنوان شبه جزیره ای در نقطه اتصال اروپا ـ آسیا و آفریقا از موقعیت ژئوپولتیک و ژئواکونومیک برخوردار است و اگر مربع مستطیل مفروضی را روی منطقه خاورمیانه طوری قرار دهیم که مرکز آن در ایران و خلیج فارس قرار گیرد دو ضلع شمالی آن آسیای مرکزی و قفقاز و دو ضلع جنوبی آن به ترتیب سودان و عربستان و شمال آفریقا (مصر) را در بر خواهد داشت. این منطقه به طور مفروض خاورمیانه بزرگ مورد نظر آمریکا را شکل می دهد. و منطقه ای است که هشاد و پنج درصد جمعیت مسلمانان جهان، بیش از شصت و پنج درصد منابع نفت و گاز دنیا را به غیر از منابع زمینی دیگر را در بر می گیرد. از نفت و گاز مهمتر شاید تنوع و تعدد قومی ـ مذهبی، اختلافات مرزی بر جای مانده از عصر استعمار و دولت هایی با اشکال حکومتی متفاوت، منطقه خاورمیانه را به یکی از مهمترین کانون های بحران انگیز جهان تبدیل کرده اند.
از سوی دیگر استقرار رژیم صهیونیستی اسرائیل در قلب خاورمیانه در سال 1947 میلادی با حمایت قدرت های بزرگ جهان، به ویژه ایالات متحده آمریکا به امواج بحرانی این منطقه دامن زد، چنان که می توان گفت هم اکنون واشنگتن سرنوشت منافع ملی خود را در منطقه با منافع ملی اسرائیل گره زده است.(2)

 


پاورقی:

1. لغت نامه دهخدا، حرف خ، ص226.
2. ر.ک: بیگدلی، علی، مقاله نقشه تصاحب خاورمیانه: نگاهی به ماهیت استراتژی های آمریکا در خاورمیانه، ماهنامه زمانه، شماره 44.