محدود کردن اینترنت و با جمع کردن ماهواره بله یا ........................
ساعت ٧:٢۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۸ بهمن ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: محدود کردن اینترنت و با جمع کردن ماهواره بله یا

نظر شما در ارتباط با محدود کردن اینترنت و با جمع کردن ماهواره چیست؟

پاسخ:

این سؤال در واقع به یکی از مهم‌ترین موضوعات فرهنگی کشور اشاره دارد و مورد توجّه و اهتمام مسئولان فرهنگی می باشد.
رسالت اصلی مسئولان فرهنگی مصون‌سازی افراد به‌خصوص جوانان و نوجوانان در برابر هجوم بیگانگان و بالا بردن قدرت مقاومت و مقابله با هجمه ها است و این امر در صورتی حاصل می‌شود که برنامه‌ریزیهای هماهنگ و درازمدت در راستای فرهنگ‌سازی دینی در جامعه، گسترش و شناخت معارف الهی و تعمیق باورهای اصیل مذهبی انجام شود تا افراد جامعه با مرور زمان به خودآگاهی و خودباوری برسند.(1) به بیان دیگر نوجوانان باید به‌گونه‌ای تربیت شوند که آگاهانه و با اختیار کامل از آلودگی و گناه پرهیز نمایند امّا برخوردهای فیزیکی و ایجاد محدودیت در مورد ماهواره و اینترنت و... تنها به عنوان برنامه تکمیلی و یکی از راه‌های ایجاد مصونیت می‌تواند مورد استفاده واقع شود. امّا اگر در راستای تحقق اهداف متعالی تعلیم و تربیت اسلامی برنامه‌ریزی فرهنگی صورت نگیرد و یا از برخوردهای فیزیکی و ایجاد محدودیت‌ها به‌عنوان حربة اصلی در اصلاح و تربیت جامعه استفاده شود، قطعاً نتیجه بخش نخواهد بود. اگر دیده می‌شود برخوردهای فیزیکی و ایجاد محدودیت در استفاده از ماهواره، اینترنت و... باعث حساسیت شده است به‌خاطر عدم وجود برنامه ریزی های کلان و صحیح فرهنگی و عدم رعایت مکانیزم صحیح و مطلوب در مبارزه با نمودها و عوامل تهاجم فرهنگی است. پس از بیان این مقدّمه، توجّه شما را به چند نکته جلب می‌نمایم:
1- اسلام در کنار راهکارهای تقویت ایمان و اعتقاد و در کنار گسترش معنویت در جامعه، تدابیر باز دارنده برای کنترل فساد و کج روی ها را هم به رسمیت شناخته است. به گونه ای که دستور داده همزمان با آماده سازی بستر برای رشد و کمال انسانها، از عوامل گسترش فساد و اسباب آن جلوگیری به عمل آید. مثلاً از تولید مشروبات مست کننده و خرید و فروش آن نهی کرده و یا با مظاهر فساد به مبارزه برخاسته است.
2ـ جمع کردن ماهواره و محدود کردن اینترنت در شرایط فعلی لازم و ضروری است امّا کافی نیست. رسالت اصلی، فرهنگ‌سازی دینی و تربیت جوانان و نوجوانان است.
3ـ مبارزه با انحرافات اجتماعی و استفاده‌های نامشروع از ماهواره و اینترنت، مستلزم تدوین و تصویب قوانین متقن و استوار می‌باشد. و تا این خلأ قانونی پر نشود و فعالیت‌های نیروهای مبارزه با منکرات و فحشاء با پشتوانة قانونی محکم همراه نگردد، توفیق حاصل نخواهد شد. بدیهی است که قوانین مبارزه با انحرافات باید جامع و فراگیر باشد، به‌گونه‌ای که برای تمام موارد کوچک و بزرگ خلاف‌کاری، مجازات‌های لازم پیش‌بینی شده باشد.(2)
4ـ پس از رفع خلأ قانونی و تصویب قوانین جامع و فراگیر، وجود یک تشکیلات قوی جهت اجرای قوانین مزبور ضروری است.
5ـ یکی از آفت‌های بزرگ مبارزه با انحرافات و جلوه‌های تهاجم فرهنگی، فصلی و مقطعی برخورد کردن با این پدیده‌ها است. اگر قرار باشد هر چند یک‌بار به‌دلیل شدّت یافتن فساد و گناه در جامعه، هشداری بدهیم و به‌دنبال آن در مواردی ایجاد محدودیت کنیم، و پس از مدتی دوباره دست از فعالیت بکشیم و شاهد شکل‌گیری مجدد کانون‌های فساد باشیم، این نوع برخورد دوگانه و موقتی، هیچ‌گاه نتیجه‌بخش نخواهد بود بلکه جوانان و نوجوانان را در ترویج فرهنگ غربی جری‌تر می‌نماید.
تجربه نشان داده است که مترقیترین قوانین و مقررات آن‌گاه که مجری مناسب و متعهد و مقید نداشته باشد محکوم به شکست است. لذا باید مسئولان فرهنگی در انتخاب مجریان قانون و نیروهای مبارزه با منکرات، کمال دقّت و وسواس را از خود نشان دهند تا این‌که اقدامات فرهنگی تأثیر مناسب خود را در افراد جامعه بگذارد.
مأموران اجرایی نیاز به آموزش لازم جهت تحقق فرهنگ دینی در جامعه و جلوگیری از انحرافات اجتماعی دارند. باید ماهیت آموزش‌ها و برنامه‌های توجیهی به‌گونه‌ای باشد که مأمور اجرای قانون هیچ امری را بر اجرای صحیح آن ترجیح ندهد.
6ـ همراه و همگام با قانون قوی و بازوی اجرایی و تشکیلات منسجم و فعال برای نظارت و کنترل و دستگیری عوامل مختلف، رسیدگی قضایی نیز باید به نحو احسن انجام پذیرد. دستگاه قضایی باید طبق قوانین مصوّبه عوامل فساد را در اسرع وقت محاکمه نماید و پرونده‌های فساد را معطّل و بلاتکلیف نگذارد زیرا اهمیّت این کار کمتر از اهمیّت رسیدگی به پرونده‌های مواد مخدّر نیست. همان‌گونه که اعتیاد به مواد مخدّر، ویرانگر بنیادهای اخلاقی و خانوادگی و اجتماعی است، استفاده از برنامه‌های ماهواره‌ای مخرّب نیز ارزش‌های اخلاقی و خانوادگی و اجتماعی را به شدّت تهدید می‌کند. بسیاری از جوانان وقت زیادی از شبانه روز را صرف تماشای برنامه‌های ضد اخلاقی ماهواره و اینترنت نموده و از همین راه به انحرافات و آلودگی‌ها کشیده می‌شوند و باعث آلودگی و انحراف دیگر جوان‌ها نیز می‌شوند. اگر چند مورد برخورد جدّی و قاطع شود، قطعاً برای دیگر متخلفان نیز جنبة عبرت‌آموزی خواهد داشت.(3)
7ـ در کنار مبارزه قاطع و مستمر با انحرافات اجتماعی از آن جمله استفاده‌های غیر مجاز از ماهواره و اینترنت، باید اقدامات لازم جهت رشد فرهنگی اسلامی در جامعه انجام شود. تبلیغ ارزش‌ها و شاخص نمودن این‌ها، عمل به ارزش‌های مکتبی و ملّی از جانب مسئولین نظام، رفع محدودیت‌های غیر ضروری در زمینه‌های مختلف تا آن‌جا که به رواج ضد ارزش نیانجامد، تهیة فیلم‌هایی با موضوعات متناسب با تعلیم و تربیت اسلامی، ارایة برنامه‌های مناسب از طریق تلویزیون، تهیة نوارهای ویدئویی مجاز و... می‌تواند جایگزین برنامه‌های مخرّب ماهواره و اینترنت شده و اوقات فراغت جوانان و نوجوانان را پر نماید. امّا اگر ایجاد محدودیت در استفاده از برنامه‌های ماهواره و اینترنت، بدون جایگزین کردن برنامه‌های مفید و سازنده و مورد علاقة جوانان باشد، نتیجة مورد انتظار حاصل نخواهد شد و جوانان به انحرافات و مشکلات دیگری مبتلا خواهند شد.
8- نکتة آخر اینکه محدودیت نباید همراه با محرومیت باشد یعنی تا جایی که امکان دارد باید از برنامه های خوب این رسانه ها استفاده کرد مثلاً اینترنت حاوی دنیای از علم و یا ابزاری قوی در زمینة ارتباطات است چرا این قسمت آن را از دست بدهیم؟ و در مواردی که امکان استفاده از برنامه های مفید این رسانه ها نیست سعی شود برای آن جایگزین آورده شود.

                                                               نرم افزار پاسخ

 


پاورقی:

1. ـ نوید، مهدی، فرهنگ و مقاومت فرهنگی، فلق، 1374، ص 84.
2. ـ فتح‌آبادی، رضا، اشاعة فساد و فرهنگ پوچگرایی، نشر بلیغ، 1371، ص 79.
3. ـ میرزایی، منصور، شبیخون فرهنگی، تبریز، احرار، 1377، ص 188.