همسران حضرت محمد ـ صلّی الله علیه و آله ـ چند تا بودند , ....
ساعت ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ بهمن ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: همسران حضرت محمد ـ صلّی الله علیه و آله ـ چند تا

همسران حضرت محمد ـ صلّی الله علیه و آله ـ چند تا بودند و از چه طایفه ای بودند و در کجا دفن هستند و هر کدام چند فرزند داشتند؟

پاسخ:

پیش از ورود به مطلب در مورد ازدواج های پیامبر(ص) و زنان آن حضرت باید گفت که ازدواج از سنت انبیاء است و در قرآن تأکید فراوان بر آن شده و نیز پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ امت خود را به این امر مبارک تشویق نموده اند.
حضرت در سنّ 25 سالگی با خدبجه ـ علیها السلام ـ از طایفه بنی اسد قریش که از هر لحاظ برازنده و شایسته آن حضرت بود و حدود 15 سال از پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ بزرگتر بود ازدواج کرد.(1)علامه جعفر مرتضی با تشکیک در این امر، این مقدار فاصله سنّی را بعید دانسته و نیز باکره بودن حضرت خدیجه را تقویت نموده و گفته است که پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ نخستین و تنها شوهر او بوده است.
از آنجا که تمامی ازدواج های پیامبر پس از رحلت خدیجه(س) در دوران بعثت پیامبر صورت گرفت از این رو آن حضرت در انتخاب دیگر زنان قریشی خودـ که تعداد آنان در زمان رحلت پیامبر 9 تن بود ـ مصالح سیاسی، اجتماعی، دینی و عاطفی را مدنظر داشت . از جمله عایشه و حفصه دختران ابوبکر و عمر به جهت تأمین جنبه عاطفی خانواده های آنان(2) به ازدواج پیامبر درآمدند.(3) زینب بنت جحش به جهت مصلحت دینی و به دستور خدا و برای از بین بردن سنت غلط حرمت ازدواج با زن پسرخوانده به ازدواج پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ درآمد.(4) ام حبیبه دخترابوسفیان _ بزرگترین دشمن پیامبر ـ که پس از مهاجرت به حبشه، شوهرش مسیحی شده بود، به جهت تأمین نیازهای روحی، عاطفی به ازدواج پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ درآمد ضمن آنکه چنین ازدواجی می توانست از شدت عمل ابوسفیان در برابر مسلمانان بکاهد. ام سلمه نیز، که همسر خود را در جنگ از دست داده بود، به جهت تأمین مصالح اقتصادی فرزندان یتیمش به ازدواج پیامبر درآمد. این مصالح در انتخاب همسران غیر قریشی پیامبر نیز مورد توجه قرار می گرفت ازدواج با جویریه دختر رییس قبیله خزاعی بنی مصطلق، صفیه دختر حیی بن اخطب از بزرگان یهود بنی قریظه و ماریه قبطیه که کنیز آن حضرت بود نمونه هایی از این دست می باشند.
در مورد محل دفن همسران پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ باید گفت که همه زنان آن حضرت به جز خدیجه در مدینه و در قبرستان بقیع مدفون هستند و نسبت برخی قبور به آنها (زنان پیامبر) هم چون قبرستان باب الصغیر در شام، سند تاریخی معتبر ندارد.
در خاتمه باید خاطر نشان کرد که تمام اولاد پیامبر اکرم از خدیجه(5)و ماریه قبطیه است و از سایر زنان اولادی برای آن حضرت متولد نشده است . از قاسم، رقیه، ام کلثوم، زینب، عبدالله و حضرت فاطمه ـ سلام الله علیها ـ، به عنوان فرزندان پیامبر از خدیجه یاد کرده اند ضمن آنکه برخی از محققان نیز رقیه و ام کلثوم را دختران خدیجه و از همسران پیشین او دانسته اند این دو در خانه پیامبر (ص) بزرگ شدند و بعدها به ازدواج عثمان در آمدند . ماریه نیز تنها یک پسر به نام ابراهیم به دنیا آورد که در حیات پیامبر رحلت کرد.

                                                                                     نرم افزار پاسخ

 


پاورقی:

1. یعقوبی، تاریخ یعقوبی، بیروت، اعلمی، چاپ اول، 1413ق، ج1، ص406. و طبری، تاریخ طبری، بیروت، دارالکتب العلمیه، چاپ دوم، 1408ق، ج2، ص211ـ215.
2. یعقوبی، همان، ص407 الی 4013.
3. چنان که در تاریخ معروف است که عمر به عثمان پیشنهاد نمود که با دخترش که شوهرش مرده بود، ازدواج کند ولی عثمان امتناع کرد، و عمر از این کار عثمان رنجیده خاطر شد و پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ برای نرم کردن دل عمر و جبران رنجش او با دخترش حفصه ازدواج نمود.
4. تاریخ طبری ، همان، ج2، ص211ـ215.
5. مسعودی، مروج الذهب، بیروت، دارالمعرفه، ج2، ص289. و طبری، همان، ص211 ـ 215.