چرا از میان پیامبران بزرگ الهی به پیامبر اعظم حضرت محمد(ص) گرویدهایم؟
ساعت ۱:٠٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ بهمن ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: چرا از میان پیامبران بزرگ الهی به پیامبر اعظم حضرت

پاسخ:

مسلمانان از نظر اعتقادی مکلفاند که به تمام انبیاء الهی اعتقاد داشته باشند و نسبت به هیچکدام از آنان حق جسارت و کوتاهی ندارند و انکار هر یک از آنها باعث کفر و خروج از دین مبین اسلام میشود. قرآن کریم حقیقت ایمان به همه انبیاء الهی را اینگونه بیان میفرماید: «پیامبر، به آنچه از سوی پروردگارش بر او نازل شده ایمان آورده و همه مؤمنان [نیز] به خدا و فرشتگان او کتابها و فرستادگانش ایمان آورده و [میگویند] ما در میان هیچ یک از پیامبران او فرق نمیگذاریم [و به همه ایمان داریم].(1)
اما این اعتقاد و ایمان به تمام انبیاء الهی از حضرت آدم(ع) گرفته تا حضرت نوح، ابراهیم، موسی و عیسی(ع) و سایر انبیاء غیر الوالعزم باید به گونهای باشد که عقل و موازین شریعت اسلام آن را بپذیرد، نه آنگونه که یهودیان و مسیحیان پذیرفتهاند. مثلاً مسیحیان حضرت عیسی(ع) را پسر خدا و یا جزء سوم خدا پنداشته و معتقدند که او برای بخشیده شدن گناهان همه انسانها به صلیب کشیده شده و تکالیف الهی با این کار از میان برداشته شد. اما مسلمانان با اینکه او را بنده و مخلوق خدا میدانند به عنوان پیامبر الوالعزم به او ایمان دارند و هیچ فرقی بین پیامبران و انبیاء الهی نمیگذارند.
بلی از حیث اینکه شریعت انبیاء گذشته منسوخ شده و از بین رفته و یا به گونهای مورد تحریف قرار گرفته که هیچ چیزی از اصل آنها باقی نمانده است، به حکم عقل باید به شریعت پیامبر آخرالزمان پایبند بود و از دستورهای آن در ابعاد مختلف پیروی نمود و این به معنای آن نیست که انبیاء دیگر الهی غیر از حضرت محمد(ص) از نظر دین اسلام مورد قبول نمیباشند، بلکه این دین اسلام است که به تمام انبیاء آن طوری که سزاوار است، احترام گذاشته و واقعیات را نسبت به آنها منعکس نموده است.
علاوة بر این شخصیت حضرت محمد(ص) از حیث کمالات معنوی و اجتماعی که در قرآن و روایات آن حضرت بازگو شده است، برتر از سایر انبیاء بزرگ الهی میباشد و همینکه خداوند دین کامل و جامع را در قالب معجزه برای هدایت بشر تا روز جزاء و پایان تاریخ بر آن حضرت نازل میکند، حاکی از شخصیت والای او در نزد خداوند میباشد.

                                                                                  نرم افزار پاسخ

 


پاورقی:

1. بقره : 285.